پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بخش خصوصی به طور جدی وارد میدان بازسازی سوریه شود

هاني زاده در گفتگو با مهر:

بخش خصوصي به طور جدي وارد ميدان بازسازي سوريه شود

کارشناس مسائل منطقه گفت: دولت به تنهايي نمي تواند در بازسازي سوريه پيش رود و اصل و اساس اين اقدام شرکت هاي بخش خصوصي هستند که بايد با همه توان، انگيزه و جدي وارد ميدان بازسازي سوريه شوند.

حسن هاني زاده کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهميت حضور ايران در مرحله بازسازي سوريه، اظهارداشت: با توجه به نوع روابط راهبردي و گسترده اي که ميان تهران و دمشق وجود دارد مي توان آن را به عنوان يکي از بهترين مصاديق ارتباط ميان کشور ها در منطقه و حتي جهان قلمداد کرد؛ مرحوم حافظ اسد پس از پيروزي انقلاب اسلامي در يکي از موضع گيري هاي خود اعلام کرد که ايران عمق استراتژيک سوريه خواهد بود. 

وي گفت: برخي کشورهاي مرتجع عربي هم در دوران چهار دهه اي که از انقلاب اسلامي مي گذرد تلاش کردند که سوريه را از ايران و محور مقاومت خارج کنند اما مقامات دمشق هيچ گاه تحت تاثير اين فشارها و تبليغات منفي قرار نگرفتند و همواره در طول اين سال ها چه در دوران آقاي حافظ اسد و چه دوران آقاي بشار اسد تا به امروز شاهد بهبود و گسترش هر چه بيشتر روابط ميان ايران و سوريه هستيم. 

هاني زاده افزود: شما ديديد که از آغاز بحران سوريه، ايران اولين کشوري بود که به کمک ملت و دولت سوريه شتافت و توانست با کمک هاي مستشاري خود در مبارزه با تروريست ها کمک شاياني را داشته باشد. لذا ايران براي تامين امنيت سوريه با فداکاري هاي بسياري که داشت و شهدايي که تقديم راه مقاومت کرد، از آنچه مي توانست هزينه کرد تا امنيت اين کشور همسايه حفظ و تماميت ارضي آن مورد تعرض واقع نشود. 

کارشناس مسائل منطقه تصريح کرد: در کنار ايران، حزب الله لبنان و البته روسيه هم حضور داشتند که نقش مثبت و سازنده اي در دفاع از تماميت ارضي کشور سوريه در برابر تروريست ها و حاميان بين المللي آنها ايفا کردند و جبهه متحدان دولت سوريه را تشکيل دادند. 

وي بيان کرد: اکنون که سوريه در آستانه پايان بحران قرار دارد، به نظر مي رسد دولت سوريه قصد دارد از تجربه ارزشمندي که ايران پس از دوران هشت ساله دفاع مقدس در بازسازي کسب کشور کرده، استفاده کند.

هاني زاده افزود: لذا سفرهاي اخير وزراي خارجه و دفاع جمهوري اسلامي ايران به دمشق نشانه تمايل جدي ايران براي نقش آفريني هر چه بيشتر در مرحله بازسازي و آباداني سوريه است که در اين مهم بايد توجه کرد فقط دولت نمي تواند کاري از پيش ببرد و اصل و اساس اين اقدام شرکت هاي بخش خصوصي هستند که بايد با همه توان و انگيزه وارد ميدان بازسازي سوريه شوند و از فرصت ايجاد شده جهت کسب منافع اقتصادي براي کشور استفاده کنند. 

هاني زاده با بيان اينکه همکاري هاي دو کشور در حوزه هاي مختلف سياسي، امنيتي، اقتصادي و فرهنگي همچنان ادامه دارد و بنا است که در آينده اين همکاري ها گسترش و توسعه پيدا کند، اظهارداشت: اين خواسته و هدف مشترک تهران و دمشق است و البته موجب نگراني بدخواهان منطقه اي و حاميان بين المللي ما هم شده است.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: رژيم صهيونيستي و آمريکا حساسيت فوق العاده اي به حضور ايران در سوريه نشان مي دهند چرا که اين حضور مي تواند به ايجاد و تثبيت صلح، آرامش و امنيت در سوريه کمک کند که قطعا دشمنان ما چنين چيزي را نمي خواهند و براي همين هم تلاش گسترده اي را در راستاي تخريب روابط ميان ايران و همسايگانش از جمله سوريه و عراق انجام مي دهند.

وي در پايان خاطرنشان کرد: از آنجايي که غرب، آمريکا، عربستان و برخي ديگر تلاش مي کنند که مانع از پيروزي نهايي سوريه در برابر تروريست ها شوند و همچنين مايل نيستند که اين کشور بتواند خودش را از شرايط نابهساماني که در آن بوده رها کرده و به آرامش و ثباتي برسد و با در نظر گرفتن اين نکته که تمام اين اهداف در راستاي تامين امنيت رژيم صهيونيستي در منطقه قرار دارد، لذا جريان سازي ها در خصوص حضور و نقش آفريني ايران در مرحله بازسازي سوريه آغاز شده اما بايد گفت که سوري ها هيچ گاه تحت تاثير اين فضاسازي ها و هياهوهاي تبليغاتي قرار نگرفته و نخواهند گرفت و اين يعني اميدواري و عزم جدي براي حضور پر رنگ ايران در دوران بازسازي سوريه ميان هر دو طرف وجود دارد. 

تعداد بازديد:239 آخرين تغييرات:97/06/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر