چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

نشست خبری جشنواره ملی جبرئیل امین برگزار شد

صبح امروز؛

نشست خبري جشنواره ملي جبرئيل امين برگزار شد

نشست خبري جشنواره ملي جبرئيل امين با هدف تجليل از ۲۶۰ حافظ قرآن کريم صبح امروز با حضور مسئولان اين همايش در سالن جلسات معاونت قرآن و عترت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري جشنواره ملي جبرئيل امين با هدف تجليل از ۲۶۰ حافظ قرآن کريم صبح امروز ۱۷ شهريور ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين شاهسوني  مدير موسسه بيت‌الاحزان، حجت‌الاسلام والمسلمين حسيني رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه، مرتضي خدمتکار مشاور اجرايي معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در سالن جلسات معاونت قرآن و عترت برگزار شد.

 در اين نشست  شاهسوني با اشاره به اينکه موسسه بيت‌الاحزان از ۲۲ سال پيش فعاليت خود را از استهبان فارس آغاز کرده است، گفت: با توجه به اينکه امکانات زيادي در دست نداشتيم اما توانستيم به مرور زمان فعاليت‌هاي اين موسسه قرآني را در استان فارس و کل کشور به پيش ببريم و امروز ۱۸۰ شعبه در استان‌هاي کشور به صورت روزانه و ۱۸ شعبه به صورت شبانه فعاليت خود را پيگيري مي‌کنند.

وي در ادامه با اشاره به «طرح ملي رحله» که يک طرح شبانه‌روزي و براي فصل تابستان است، گفت: تمام موسسات بيت‌الاحزان در شهريورماه جشني با عنوان جشنواره حافظان کل قرآن کريم را دارند که امسال اين طرح با عنوان «طرح جبرئيل امين» برگزار مي‌شود. موسسه بيت‌الاحزان رکورد تربيت حافظان قرآن را شکسته است و تعداد حافظان قرآن به ۲۶۰ نفر ارتقاء پيدا کرده است و در مجموع ۱۹۱۰ حافظ در اين موسسه در شعبه‌هاي روزانه و شبانه تربيت شده‌اند.

مدير موسسه بيت‌الاحزان با تأکيد بر اين موضوع که امسال در مراسم تقدير از حافظان قرآني از کشور عراق و پاکستان نيز افرادي حضور دارند، افزود: مراسم اختتاميه جشنواره «جبرئيل امين» با حضور علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي برگزار مي‌شود و اميد است که سالانه دوره‌هاي آموزشي قرآني براي سطوح مختلف در دوره‌هاي مختلف برگزار شود و در حدود ۶۰۰۰ نفر از قرآن‌آموزان در اين جشنواره حضور پيدا مي‌کنند و مراسم در ۱۹ شهريورماه از ساعت ۸ تا ۱۲ در استهبان فارس برگزار مي‌شود. ما مکان ثابتي را نداريم و با رايزني‌هايي که انجام شده اميدواريم ساختماني در کرشت به ما تحويل داده شود که بتوانيم اين مکان را به صورت دائمي در اختيار داشته باشيم و فعاليت‌هاي موسسه را در آنجا پيگيري کنيم.

تربيت حافظان قرآن اولويت سازمان اوقاف 

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمين حسيني رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه با اشاره به سياست‌هاي سازمان اوقاف و همکاري‌هايي را که با موسسات قرآني داشته است، تأکيد کرد: در سال‌هاي اخير يکي از اولويت‌هاي سازمان تربيت حافظان قرآن بوده است و مديران کل اداره‌هاي اوقاف ساير مراکز استان‌ها نيز در صدد بودند که هم افزايي را با موسسات قرآني داشته باشند. از چند سال گذشته که تربيت حافظان قرآني در سازمان اوقاف آغاز شد يکي از موسسات همراه ما که کاملا مردمي بود موسسه بيت‌الاحزان است و ۱۳ شعبه شبانه استاني آن‌ها در بقاع متبرکه و امامزادگان استان فارس و ساير استان‌ها برگزار مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به کار ويژه سازمان اوقاف در سال ۹۷ براي حفظ قرآن کريم گفت: تمام دستگاه‌هاي قرآني کشور در سال ۹۷ طرح حفظ ۳۰ جزء را با عنوان «طرح ۱۴۵۲» در نظر داشتند و به خاطر تعطيلي مدارس و برخي از ادارات اين طرح خيلي نتوانست مورد استقبال واقع شود اما با باز شدن مدارس و پيگيري فاز دوم  فاز سوم را در زمستان پيگيري خواهيم کرد.

توسعه حفظ قرآن در بين کارکنان دولت 

در ادامه خدمتکار، مشاور اجرايي معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با بيان اين موضوع که موسسه بيت‌الاحزان در چند سال گذشته دستاوردهاي بسيار خوبي داشته است که مي‌توانيم آن را به صورت الگوي مردمي در عرصه داخلي و خارجي معرفي کنيم، خاطر نشان کرد: معاونت قرآن و عترت در صدد است که از موسسات مردمي حمايت‌هايي را داشته باشد و سياست‌گذاري‌هاي خود را بر اين امر قرار داده است و اميد است موفقيت‌هاي اين موسسه را در ساير موسسات مردمي نيز داشته باشيم.

وي در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي قرآني معاونت قرآن و عترت ارشاد اضافه کرد: يکي از برنامه‌هاي ويژه معاونت قرآن که در سال ۹۷ پيگير آن هستيم بحث توسعه حفظ قرآن بين کارکنان دولت است. با توجه به همکاري که با سازمان امور اداري و استخدامي داشته‌ايم در صدد هستيم که اين طرح را از اواسط مهرماه به صورت مجازي برگزار کنيم و دستگاه‌هاي دولتي در آن حضور داشته باشند. همچنين از ديگر اقدامات ما حمايت از موسسات و تشکل‌هاي مردمي در شاخه حفظ قرآن کريم است و اميدواريم بتوانيم از مجموعه‌هاي مردمي حمايت‌هاي لازم را داشته باشيم.

مشاور اجرايي معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد  با اشار به اين موضوع که از ديگر برنامه‌هاي ما در معاونت قرآن و عترت توسعه حفظ قرآن، توزيع و عرضه آثار مناسب براي حفظ قرآن کريم است، گفت: فرهنگ‌سازي براي حفظ قرآن کريم بسيار مهم است و ما بايد از اين رو در حوزه تبليغ و ترويج کارهاي فرهنگي بيشتري داشته باشيم. ساخت انيميشن، بازي و توليد محصولات در فضاي مجازي مي‌تواند در اين امر اثرگذار باشد. طرح ملي «۱۴۵۲» نيز يکي ديگر از فعاليت‌هاي قرآني است که معاونت قرآن و عترت در آن سهيم است.

خدمتکار  در پايان تصريح کرد: اميد است آزمون حفظ قرآن با کمک مجموعه‌هاي فرهنگي کشور امسال بهتر و باشکوه‌تر برگزار شود چرا که سال گذشته اين آزمون با همکاري معاونت قرآن و عترت و سازمان اوقاف برگزار شد و امسال آموزش و پرورش نيز در اين طرح حضور دارند. در خصوص ادغام اتحاديه‌هاي استاني نيز اقداماتي انجام شده است و اميدواريم که اختلافات زودتر حل و فصل شود تا اتحاديه‌ها به حق و حقوق خود برسند و اگر اين ادغام صورت نگيرد مشکلاتي رخ مي‌دهد که اميدواريم زودتر رفع شود.

تعداد بازديد:160 آخرين تغييرات:97/06/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر