یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

بهبود ۶ هزار کودک مبتلا به سرطان/۱۷هزار نفر تحت درمان

در کنگره آنکولوژي کودکان مطرح شد؛

بهبود ۶ هزار کودک مبتلا به سرطان/۱۷هزار نفر تحت درمان

مديرعامل موسسه محک، گفت: بيش از ۳۰ هزار کودک مبتلا به سرطان در کشور تحت پوشش محک بوده اند که از اين ميان بيش از ۱۷ هزار کودک در حال حاضر تحت درمان هستند.

به گزارش خبرگزاري مهر، در سومين کنگره بين‌المللي دوسالانه آنکولوژي کودکان بزرگداشت پروفسور پروانه وثوق، که با همکاري انجمن خون و سرطان کودکان ايران و انجمن خون و سرطان کودکان آلمان برگزار شد، مباني علمي نظير لوسمي حاد (لنفوبلاستيک - ميلوبلاستيک) در کودکان و لنفوم نان هوچکيني مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

دسترسي آسان به دانش علمي و درمان تمام بيماران مبتلا به سرطان

محک به عنوان سازمان مردم‌نهادي که مأموريت‌اش حمايت همه‌جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هاي آنهاست تلاش مي‌کند با بهره‌مندي از جديدترين و کارآمدترين روش‌ها و آخرين دستاوردهاي علم پزشکي و همچنين با برگزاري رويدادهاي تخصصي و علمي بستر مناسبي براي انتقال دانش و تجربه در زمينه بيماري سرطان و همچنين کشف علل بروز بيماري، روش‌هاي تشخيص، غربالگري، پيشگيري و شيوه‌هاي نوين درمان ايجاد کند.

در ابتداي اين مراسم دکتر مردآويژ آل‌بويه رئيس کنگره و رئيس هيأت امنا محک، گفت: هدف از برگزاري اين کنگره ارتقاي دانش و فراهم آوردن ديدي عميق‌تر نسبت به انواع سرطان، ارائه تجربيات درماني اين حوزه و همچنين بهره‌مندي از نتايج علمي آخرين تحقيقات انجام شده به صورت کاربردي است.

وي افزود: اميد است برپايي اين رويداد تخصصي دوسالانه موجب ايجاد انگيزه‌ در ميان دانشجويان و علاقه‌مندان حوزه آنکولوژي شود و دسترسي ايشان را به دانش علمي سرطان در سراسر کشور آسان کند تا درمان بهتر براي تمامي بيماران مبتلا به سرطان ممکن شود.

بهره‌مندي از داده‌هاي علمي محک در بخش تحقيقات و پژوهش حوزه سرطان

«ارائه پيشرفته‌ترين خدمات درماني براساس استانداردهاي ملي و بين‌المللي»، «کاهش نرخ ابتلا به سرطان در کودکان و ارتقاي شاخص نجات‌يافتگان از درمان سرطان کودکان در ايران»، «يکسان‌سازي خدمات حمايتي در سراسر کشور»، «اجراي درمان چندتخصصي»، «راه‌اندازي کلينيک عوارض ديررس درمان» و «پيوستن به پروژه‌ تحقيقاتي بين‌المللي» از جمله برنامه‌هاي استراتژي محک است. 

دکتر آراسب احمديان مديرعامل موسسه محک در خصوص عملکرد اين سازمان، گفت: محک سازماني چندتخصصي و مبتني بر پيشرفت‌هاي روز دنياست که در طول ۲۷ سال فعاليت خود بيش از ۳۰ هزار کودک مبتلا به سرطان را در سراسر ايران تحت پوشش قرار داده است که از اين ميان بيش از ۱۷ هزار کودک در حال حاضر تحت درمان و بيش از ۶ هزار نفر از آنها بهبود يافته‌اند.

وي با بيان اينکه بيمارستان فوق‌تخصصي سرطان کودکان محک يک پنجم از ظرفيت تخت‌هاي آنکولوژي کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: در بيش از يک دهه فعاليت بيمارستان، اطلاعات درماني بيماران در بخش تحقيقات و پژوهش جهت ارتقاي دانش حوزه سرطان کودکان به ثبت رسيده و داده‌ها و تجربيات با مراکز تحقيقاتي داخلي و بين‌المللي به اشتراک گذاشته شده است.

احمديان تأکيد کرد خدمات درماني و حمايتي محک به همه کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هايشان در بيمارستان‌هاي دولتي و دانشگاهي داراي بخش خون و آنکولوژي در سراسر کشور ارائه مي‌شود.

محک بستر مناسبي براي آموزش دانشجويان خون و آنکولوژي کودک

دکتر حسن ابوالقاسمي رئيس انجمن خون و سرطان کودکان ايران با اشاره به همکاري اين انجمن با محک و تلاش‌هاي اين سازمان مردم‌نهاد در حمايت از کودکان مبتلا به سرطان گفت: محک پشتيبان بزرگي در حمايت درماني و رفاهي از کودکان مبتلا به سرطان است و اقدامات اين سازمان در برگزاري کنگره بين‌المللي آنکولوژي بسيار ارزشمند است. اميدواريم با بهره‌مندي از تجربيات تخصصي و به روز در حوزه سرطان شاهد ساخت داروهاي با کيفيت ضدسرطاني در کشور باشيم و با تداوم همکاري با محک در مسير ايجاد علاقه و انگيزه براي دانشجويان رشته هماتولوژي و آنکولوژي گام برداريم.

وي با بيان اينکه محک بستر مناسبي براي آموزش دانشجويان رشته خون و آنکولوژي کودک است گفت: اميدوارم روزي بتوانيم با همکاري مشترک محک و انجمن خون و سرطان کودکان ايران زمينه آموزش تخصصي هر چه بهتر دانش‌آموختگان اين حوزه را فراهم آوريم.

بهره‌مندي از دانش و تجربيات متخصصان تراز اول آنکولوژي براي فرزندان محک

در اين رويداد علمي پروتکل‌هاي به روز مورد استفاده متخصصان حوزه درمان سرطان که مورد تأييد استانداردهاي جهاني است، مطرح شد. دکتر عظيم مهرور، دبير علمي کنگره و رئيس بيمارستان فوق‌تخصصي سرطان کودکان محک با اشاره به نقش زنده‌ياد پروفسور پروانه وثوق، بنيانگذار آنکولوژي کودکان در ايران و رئيس فقيد هيأت امناي اين سازمان مردم‌نهاد که طراحي و برپايي اين مراسم علمي دوسالانه به احترام نام علمي ايشان آغاز شده است، گفت: نخستين کنگره آنکولوژي کودکان محک در ابتدا به مناسبت اولين سالگرد فوت پروفسور وثوق برگزار شد و امروز سومين دوره آن در حال اجراست. با توجه به اهميت موضوعات ALL، AML و NHL با هماهنگي گروه iBFM در آلمان در نظر گرفته شد تا در اين کنگره نکات جديد و مشکلات درماني مورد بررسي قرار گيرد و فرصتي براي بهره‌مندي از دانش و تجربيات متخصصان تراز اول فراهم شود.

آموزش دانشجويان و توسعه دانش پزشکي در حوزه سرطان

محک به دنبال برگزاري نخستين کنگره بين‌المللي خون و آنکولوژي در سال ۱۳۹۳ و دومين دوره از اين کنگره در سال ۱۳۹۵ توانست با همراهي صاحب‌نظران در زمينه‌هايي چون تشخيص، درمان (جراحي، شيمي درماني و راديوتراپي)، پيوند مغز استخوان و عوارض و اهميت مراقبت‌هاي حمايتي در درمان سرطان به غناي دانش پزشکي، انتقال تجربيات به روز و آخرين دستاوردهاي دارويي و درماني بيماري‌ سرطان بيافزايد. دکتر مريم تشويقي دبير اجرايي کنگره و فوق‌تخصص بيماري‌هاي خون و سرطان کودکان با بيان اهميت برگزاري رويدادهاي علمي جهت آموزش و اطلاع‌رساني در خصوص سرطان کودکان و درمان آن و همچنين آگاهي جامعه گفت: در اين کنگره علمي با گردهمايي متخصصان حوزه سرطان قصد داريم در جهت بهبود مديريت سرطان کودکان گام برداريم و شاهد بهره‌مندي تمام کودکان جهان در توسعه دانش پزشکي باشيم.

وي با بيان اهميت حضور دانشجويان پزشکي در اين کنگره گفت: از جمله اهداف اين رويداد علمي، آموزش دانشجويان پزشکي است که در قالب نشست‌هاي علمي و ارائه مقالات تخصصي در خصوص انواع سرطان‌هاي خون (ALL, AML, NHL) طراحي شده است.

بزرگداشت بنيانگذار آنکولوژي کودکان در ايران

زنده‌ياد پروفسور پروانه وثوق، فوق‌تخصص خون و آنکولوژي کودکان و رئيس فقيد هيأت امنا محک از ابتداي فعاليت اين سازمان در سال ۱۳۷۰ و سپس با آغاز فعاليت بيمارستان فوق‌تخصصي سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ تمام سال‌هاي فعاليت حرفه‌اي خود را به صورت داوطلبانه و بدون دريافت دستمزد براي حمايت از کودکان مبتلا به سرطان صرف کرد. عضو فرهنگستان علوم پزشکي ايران با راه‌اندازي بخش سرطان‌شناسي در بيمارستان حضرت علي‌اصغر يکي از بنيان‌گذار طب نوين خون و آنکولوژي کودکان در ايران شناخته مي‌شود. اين پزشک فرزانه علاوه بر درمان کودکان بي‌شماري از سراسر ايران و جهان، متخصصان بسياري را در حوزه خون و آنکولوژي کودکان آموزش داده است که امروز در زمره برترين پزشکان مراکز درماني ملي و بين‌المللي هستند.

محک به منظور پاسداشت مقام علمي پروفسور وثوق و تبادل اطلاعات با متخصصان برتر حوزه سرطان، برگزاري کنگره بين‌المللي آنکولوژي کودکان را به صورت دوسالانه در دستور کار خود قرار داده و سه دوره از اين رويداد علمي- تخصصي را در سال‌هاي ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ برگزار کرده است.

تعداد بازديد:154 آخرين تغييرات:97/06/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر