یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/خانواده

حداقل قیمت تهیه جهیزیه/ بی‌تدبیری ها عامل رشد صعودی سن ازدواج

مهر گزارش مي‌دهد؛

حداقل قيمت تهيه جهيزيه/ بي‌تدبيري ها عامل رشد صعودي سن ازدواج

در حالي همه روانشناسان حوزه خانواده از افزايش سن ازدواج سخن مي گويند که آماده سازي مقدمات عروسي، آن قدر هزينه بر است که خانواده ها براي تهيه آن بسيار اذيت مي شوند و به سختي مي افتند.

به گزارش خبرنگار مهر، يکي از ويژگي هاي جمعيتي کشور، جمعيت جوان آن است که ميتواند به عنوان يک سرمايه مورد بررسي قرار گيرد، اما کوتاهي مسئولان درباره اين جمعيت باعث شده ما با چالش هاي بسيار در اين زمينه رو به رو شويم؛ يعني فرصت ها به دليل بي تدبيري ها به تهديد بدل مي شوند. موضوع اشتغال و ازدواج که به نوعي به هم گره خورده اند، از مسائل مبتلا به جوانان کشور است که اکنون به چالشي جدي بدل گشته است.

مدير کل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اينکه سن ازدواج در مردان به بالاي ۳۵ سال و در دختران به بالاي ۳۰ سال رسيده است گفت: هم اکنون شاهد تاخير در فرزندآوري زوجين هستيم.

علي اکبر محزون همچنين تاکيد کرد: در سال ۹۴، ۶۸۵ هزار و ۳۵۲ مورد واقع ازدواج در کشور صورت گرفت که شاهد روند کاهش سالانه ازدواج هستيم. همچنين ميانگين سن ازدواج در سال ۹۳، ۲۷.۱ بود که در سال ۹۴ به ۲۸.۵ سال براي آقايان رسيده است. همچنين ميانگين سن ازدواج براي زنان در سال ۹۳، ۲۳.۵ بود که در سال ۹۴ به ۲۳.۸ رسيده است و شاهد آن هستيم که هر سال به ميانگين سن ازدواج اضافه مي‌شود.

مهمترين دلايل اين امر را مي توان در مسائل اقتصادي، نداشتن شغل مناسب و بالا بودن هزينه هاي ازدواج جست و جو کرد.

ازدواج جوانها را متوقف نکنيد

يکي از موضوعات مورد تاکيد مقام معظم رهبري، بحث ازدواج جوانان است. ايشان بارها و بارها بر اين موضوع تاکيد داشته اند.

مقام معظم رهبري در بياناتي در مراسم عقد و نکاح با تاکيد بر جايگاه ازدواج و تشکيل خانواده فرمودند: اين تشکيل خانواده را دستِ کم نگيريد. شايد من بتوانم بگويم يکي از گناهان کبيره ي تمدن غرب نسبت به بشريت، اين است که ازدواج و تشکيل خانواده را در چشم مردم سبک و کوچک کرد. اين تمدن، قضيه ي زن و شوهر را مثل لباس که عوض ميکنند و مثل مغازه اي که با آن معامله ميکنند و بعد براي کار ديگري آن را تبديل ميکنند به مغازه اي ديگر، رفتار کرد و اين کار را با هر دو طرف - زن و مرد - انجام داد؛ يعني در واقع احساسات و عواطف و غرايزي را که از زن و مرد زود برانگيخته ميشود، به جان خانواده انداختند، که تا هر کدام از ديگري دلخوري پيدا کرد يا مانعي ايجاد شد و عيبي ديد؛ يا چيز ديگري چشمش را گرفت، خانواده تهديد شود. اسلام اينگونه نيست؛ اسلام بشدت بنيان خانواده را مستحکم قرار داده و پايه هاي آن را قرص کرده و به آن سفارش کرده است؛ همچنانکه به اصل ازدواج و گزينش همسر خوب و صالح سفارش کرده، به حفظ اين بنيان رصين و مستحکم و مبارک هم سفارش کرده است؛ اين را حفظ کنيد. اگر شما که داماديد و شما که عروسيد، توانستيد اين پيوند خانوادگي و اين پيوند دو نفره را - که انشاءاللَّه بعدها مثل درختي، شاخه درست ميکند و ميوه ميدهد و اي بسا از شاخه هاي او صدها قلمه درست شود و يک جنگل به وجود بيايد.

براي نمونه ديگر، ايشان در جمع دانشجويان در سال ۹۴ فرمودند: مسئله‌ي ازدواج جوانها بود که خب، همه -پسر و دختر- مطمئناً علاقه‌مندند. من همين‌جا به توصيه‌ي اين جوان عزيزي که از من خواستند به پدر و مادرها تذکّر بدهم، به پدرها و مادرها تذکّر ميدهم؛ من خواهش ميکنم و تقاضا ميکنم از شماها که يک خرده امکانات ازدواج را آسان کنيد. پدر و مادرها سخت‌گيري ميکنند؛ هيچ سخت‌گيري لازم نيست. بله، يک مشکلات طبيعي وجود دارد -مسئله‌ي مسکن، مسئله‌ي شغل و از اين مسائل- لکن «اِن يَکونوا فُقَرآءَ يُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه»؛ (۴) خب، اين قرآن است. ممکن است جوان، الان هم امکانات مالي مناسبي نداشته باشد، امّا ان‌شاءالله بعد از ازدواج خداي متعال گشايش ميدهد. ازدواج جوانها را متوقّف نکنند؛ من خواهش ميکنم که پدرها و مادرها به اين مسئله توجّه کنند.

جمعيت ۱۰ ميليوني دختران و پسران در صف ازدواج

بر اساس سرشماري سال۹۵، ۴ ميليون و ۴۲۳ هزار و ۲۲۵ دختر مجرد در سن ازدواج (۱۵ تا ۲۹ سال) و ۵ ميليون و ۳۷۲ هزار و ۹۸۹ پسر در سن ازدواج (۲۰ تا ۳۴ سال) در کشور داريم.

با بررسي ديدگاه هاي کارشناسان عرصه ازدواج و فعالان حوزه جوانان مهمترين دلايل تاخير در ازدواج را مي توان به اين شکل دسته بندي کرد: بيکاري پسران و نبود امکانات اقتصادي براي قبول مسئوليت در زندگي، نابرابري حقوق زن و مرد در قوانين ازدواج، تزلزل و نداشتن قدرت تصميم گيري براي ازدواج، ناآگاهي کافي دختران و پسران در مورد مسئوليت هاي خود پس از ازدواج و فرزندآوري است.

ضمن اينکه داشتن موقعيت اقتصادي خوب يک معيار کلي براي پسران در ازدواج است لذا بالا رفتن سن ازدواج در آنان براي رسيدن به يک موقعيت شغلي و درآمد مناسب است که چندين سال به طول مي انجامد.

احمد رحيمي، روانشناس، در گفتگو با خبرنگار مهر به تشريح پديده‌هاي اجتماعي و تاثير آن بر دلايل افزايش سن ازدواج گفت: اين را بايد در نظر داشت که با آزادي اجتماعي و فضاي تکنولوژي ارتباطات، افراد راحت تر به گفتگو مي‌نشينند و ميل به ازدواج کمتر شده است. دلايل زيست محيطي، روان شناختي، ضعف هاي شغلي، ناپايداري و تعديل نيرو، عدم تناسب شغل با تجربه و تخصص فرد و همچنين عدم شناخت مهارت‌هاي زندگي از دلايل ديگر ازدواج نکردن يا طلاق است.

رحيمي بحث سن را نيز در افزايش طلاق دخيل دانست و گفت: ازدواج افراد در سنين پايين در جامعه شهري يک ازدواج پرخطر است به خصوص وقتي تفاوت سني بين زوجين کمتر از يک سال باشد بر احتمال خطر طلاق مي‌افزايد. همچنين در کنار همه اينها دخالت هاي خانواده ها و سطح سواد والدين مي تواند واقعيت تلخ طلاق را به بار بياورد.

رحيمي در پايان تصريح کرد: زماني که آموزش ضمن ازدواج ضعيف و جامعه پذيري و مشارکت اجتماعي ضعيف و افراد هنوز در نيازهاي اوليه خود درگير باشند و به قولي به پختگي نرسيده باشند، و از سوي ديگر چشم و هم چشمي ها جاي اين آموزش‌ها را بگيرد، شاهد افزايش طلاق خواهيم بود.

هزينه هاي خريد جهيزيه

يکي از ديگر تاکيدات مسئولان کشور، استفاده از کالاي ايراني به عنوان جهيزيه در راستاي حمايت از توليد ملي و همچنين کاهش بهاي تمام شده براي جهيزيه است. در ماه هاي اخير و تحت تاثير نوساناتي که در اقتصاد رخ داده است، متاسفانه کالاهاي داخلي هم شاهد رشد چشمگير قيمت ها بوده اند. به طوري که تهيه جهيزيه براي خانواده دختر، دشوارتر از پيش شده است.

از ديگر سو، نکته تلخ تر اين است که وقتي براي خريد جهيزيه به بازار مراجعه مي کنيد، بسياري از برندهاي داخلي عنوان مي کنند به دليل همين نوسانات قيمت، فعلا کالايي براي فروش عرضه نمي کنند.

در بسياري از سايت هاي اين فروشگاه ها نيز، در کنار انواع يخچال و ماشين لباس شويي، عبارت «فعلا موجود نمي باشد» کاملا به چشم مي آيد.

در ادامه، قيمت برخي از اساسي ترين و ضروري ترين کالاها و لوازم آغاز زندگي ذکر شده است:

کالاي اوليهکمينه قيمتبيشينه قيمت
ماشين لباس شويي۳۱۵۰۰۰۰۷۳۰۰۰۰۰تومان
تلويزيون LCD۳۱۰۰۰۰۰۴۲۰۰۰۰۰
جاروبرقي۵۱۰۰۰۰۱۰۳۷۰۰۰
يخچال ايراني۵۵۰۰۰۰۰۱۰۵۰۰۰۰۰
فرش ۶متري(دو عدد)۲۵۰۰۰۰۰۳۰۰۰۰۰۰
مبل۴۸۰۰۰۰۰(متغيير) ۸۵۰۰۰۰۰
تخت۲۸۰۰۰۰۰۵۵۰۰۰۰۰
چرخ گوشت۵۱۲۰۰۰۷۴۰۰۰۰
آب ميوه گيري۲۱۶۰۰۰۵۳۷۰۰۰
اتو۲۴۰۰۰۰۳۵۰۰۰۰
خرده ريز آشپزخانه۲۷۰۰۰۰۳۲۰۰۰۰
سرويس تفلن ۱۲پارچه۲۲۰۰۰۰۸۵۰۰۰۰
اجاق گاز۴۵۰۰۰۰۱۸۰۰۰۰۰

ليست فوق، اساسي ترين کالاهايي است که مورد نياز خانواده هاست، در اين ميان کالاهاي کوچک تر از سرويس آشپزخانه گرفته تا وسايل برقي و... در اين جدول قيد نشده است.

در واقع مسئولان کشور و متوليان امر، در شرايطي از بالا رفتن سن ازدواج انتقاد مي کنند و بر ازدواج تاکيد دارند، که شرايط براي اين مهم، با دشواري مهيا مي شود.

درآمد حداقلي يک بازنشسته، يک ميليون و ۱۱۲ هزار تومان است. در صورتي که دختر اين خانواده شاغل نباشد، اين فرد بايد چند ماه حقوقش را به صورت کامل پس انداز کند تا تنها امکان خريد جهيزيه را داشته باشد؟

به نظر مي رسد در شرايط فعلي، اگر واقعا نگران بالا رفتن سن ازدواج و تجرد جوانان هستيم و نگاه ما توجه به اهميت نهاد خانواده است، بايد اين موانع را از سد راه آن ها برداريم.

تعداد بازديد:126 آخرين تغييرات:97/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر