جمعه 2 اسفند 1398 - 27 جمادي الثاني 1441 - 21 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

فشارهای خارجی زمینه رشد فناوری در کشور را فراهم کرده است

وزير ارتباطات:

فشارهاي خارجي زمينه رشد فناوري در کشور را فراهم کرده است

اروميه ـ وزير ارتباطات گفت: فشارهاي خارجي زمينه بکري را فراهم کرده تا بتوانيم در زمينه فناوري ارتباطات به سرعت رشد کنيم.

 به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي شامگاه دوشنبه در جلسه شوراي اداري شهرستان خوي با اشاره به اينکه خوي ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در همه ابعاد دارد و وفور نعمت به‌وضوح در اين شهرستان ديده مي‌شود، اظهار داشت: در بحث اقتصاد ديجيتال در حال حرکت هستيم و دليل عقب‌ماندگي استان آذربايجان غربي ازلحاظ شاخص ict پايين بودن سه شاخص توسعه فناوري ارتباطات ازجمله آموزش و سواد است که در قياس با ساير استان‌ها کمتر است.

وي با تأکيد بر لزوم توجه به اين مهم عنوان کرد: اين مقوله بايد موردتوجه جدي قرار گيرد حتي جمعيت روستايي استان نيز بايد از آموزش‌ها و سواد کافي بهره‌مند شوند ضمن اينکه فناوري اطلاعات مي‌تواند در سوادآموزي نقش داشته باشد.

آذري جهرمي بيان کرد: حاضريم يک سرمايه‌گذاري ويژه در حوزه سوادآموزي در آذربايجان غربي داشته باشيم زيرا توسعه اين شاخص مي‌تواند بسيار مؤثر باشد و همواره مردم اين استان انقلاب و نظام را همراهي کردند و جا دارد تا خدمات بيشتري به آن‌ها ارائه شود.

مشکل ارتباطات جاده‌اي در آذربايجان غربي

وزير ارتباطات خاطرنشان کرد: مشکل جدي استان، مشکل ارتباطات جاده‌اي است و در حوزه شهري اقدامات خوبي شده و مسائلي که در حوزه پست گفته شد نيز مدنظر است.

وي تأکيد کرد: ما تفاهم‌نامه‌اي با کشور ترکيه براي گسترش ارتباطات پستي داريم و از اين تفاهم‌نامه استقبال مي‌کنيم زيرا فناوري اطلاعات امروز محدود به استفاده از ظرفيت‌هاي مجازي نيست بلکه امروز اقتصاد بر پايه آن است و به نسخه بسياري از مشکلات تبديل‌شده است.

آذري جهرمي ادامه داد: فناوري ارتباطات مي‌تواند بسياري از مشکلات را حل کند به‌طور مثال، مدل آبياري سنتي مدت‌هاست منسوخ‌شده و به سمت آبياري مدرن در حال حرکت است و مي‌توان از فناوري اطلاعات در اين مسير استفاده کرد و از سنسورهاي خاص در آبياري استفاده شود تا قابل‌کنترل باشد.

وي تصريح کرد: اين مدل در دشت قزوين و دشت مغان تست‌شده و ديديم که محصول دو برابر شد و ۵۰ درصد نيز کاهش مصرف آب داشتيم.

به سمت هوشمند سازي حرکت کنيم

آذري جهرمي ادامه داد: بايد به سمت هوشمند سازي حرکت کنيم يعني اينکه ما نياز داريم از ظرفيت داخلي استفاده کنيم و اين اشتغال‌زايي و صرفه‌جويي در منابع مالي را به همراه دارد.

وزير ارتباطات عنوان کرد: اگر ما امروز به سمت اين انقلاب حرکت نکنيم و از همه ظرفيت‌ها استفاده نکنيم در چند سال آينده همه ابعاد زندگي ما تحت تأثير قرار خواهد گرفت.

وي اظهار داشت: امروز يک فضاي بکر براي فعاليت در زمينه فناوري اطلاعات وجود دارد و انگيزه بالايي به وجود آمده که اين انگيزه‌ها همين فشارهاي بيروني بر کشور است، فضاي فشار اقتصادي زمينه را براي استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي فراهم کرده است.

آذري جهرمي عنوان کرد: استان آذربايجان غربي و شهرستان خوي در حوزه گردشگري ظرفيت دارد همچون شمس تبريزي، اميدواريم تا پايان امسال زيرساخت‌هاي لازم را فراهم کنيم و قطعاً برنامه ويژه‌اي در اين راستا براي توسعه استان خواهيم داشت.

وي تصريح کرد: شرايط اقتصادي کشور شرايط خوبي نيست و روي مردم تأثير داشته و شکاف را بين مردم زياد کرده و دشمن در اين خصوص سرمايه‌گذاري کرده است و رفع اين مشکلات يک همت جمعي را مي‌طلبد.

آذري جهرمي خاطرنشان کرد: اگر آينده نظام و انقلاب براي ما مهم است بايد در اين شرايط از رفتارهايي که خلاف قانون هستند، پرهيز کنيم.

تعداد بازديد:256 آخرين تغييرات:97/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر