یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/مقالات

محرم فرصت خوبی برای آشتی همه گروه‌ها است/ عاشورا محو شدنی نیست

آيت الله مکارم شيرازي:

محرم فرصت خوبي براي آشتي همه گروه‌ها است/ عاشورا محو شدني نيست

قم - يکي از مراجع تقليد شيعيان، محرم را فرصت بسيار خوبي براي آشتي همه گروه‌ها دانست و گفت: همه جناح‌ها از حلقه اتصال محرم و عاشورا استفاده کنند تا فاصله‌ها کم شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله العظمي ناصر مکارم شيرازي شامگاه دوشنبه در آيين اعلام عزاي حسيني(ع) و آغاز به کار راديو محرم که در شبستان امام خميني(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار داشت: محرم سرمايه بزرگي براي شيعيان و جهان اسلام است و شعاع آن به غير از مسلمانان نيز مي‌تابد.

وي  با بيان اينکه از اين سرمايه بزرگ و گنجينه معارف و احياگر اسلام بايد به شيوه مطلوب استفاده شود، گفت: چرا حوادث تاريخي با گذشت زمان فراموش مي‌شوند اما حادثه محرم و عاشورا سال به سال گسترده‌تر مي‌گردد؟

اين استاد سطوح عالي حوزه افزود: از جنگ جهاني دوم با ۳۰ ميليون کشته و مجروح که قسمت مهمي از دنيا را ويران کرد، هنوز يک قرن هم نگذشته است اما اين جنگ در ذهن‌ها کم‌رنگ شده است.

وي با بيان اينکه حوادث تاريخي که به اهداف مادي گره خورده کوتاه مدت و فراموش شدني است، اما محرم و عاشورا با مفاهيمي گره خورده که انسان روز به روز نياز بيشتري به اين مفاهيم دارد، گفت: آزادگي، هيهات من‌الذله، مبارزه با ظالمان و طغيان‌گران، گسترش عدالت در جهان از جمله مفاهيمي است که در عاشورا مطرح شد و سال به سال نياز بشريت به اين مفاهيم بيشتر مي‌شود.

عاشورا و اربعين را هيچ‌کس نمي‌تواند محو کند

آيت الله مکارم شيرازي با اشاره به اينکه در دنيايي زندگي مي‌کنيم که عده‌اي قلدر تمام منافع را براي خود مي‌خواهند و تلاش مي‌کنند همه را اسير کنند، گفت: مردم دنبال مکتبي مي‌گردند که زنجير اسارت را پاره کنند و جز مکتب امام حسين(ع) و داستان محرم و عاشورا مکتبي نيست.

وي ادامه داد: عاشورا و اربعين را هيچ‌کس نمي‌تواند محو کند و خودجوش گستردگي آن سال به سال بيشتر مي‌شود و ما افتخار مي‌کنيم همچنين برنامه‌اي داريم که بدون نياز به تبليغات سال به سال گسترده‌تر مي‌شود.

اين مرجع تقليد شيعيان گفت: زماني شيعيان در لبنان بايد در اتاق‌هاي در بسته عزاداري مي‌کردند اما اکنون جمعيت عزاداران به صورت دسته‌هاي پرشور در خيابان‌هاي بيروت قابل مشاهده است.

وي تصريح کرد: اين که محرم و عاشورا جاذبه‌اي دارد و پير و جوان مرد و زن را به سمت خود مي‌کشاند به اين دليل است که خواسته مردم در آن وجود دارد مانند عدالت را که همه مي‌خواهند.

آيت الله مکارم شيرازي با بيان  اينکه محرم فرصت بسيار خوبي براي آشتي همه گروه‌ها است، ابراز داشت: سزاوار است همه جناح‌ها از حلقه اتصال محرم و عاشورا استفاده کنند تا انشا الله فاصله‌ها کم شود؛ بايد ملت متحد شود و در مقابل دشمن خارجي بايستد.

پايه‌هاي عقايد ديني مردم محکم شود

وي تصريح کرد: خطبا بايد از اين فرصت محرم استفاده کنند و پايه‌هاي عقايد ديني مردم را محکم کنند؛ اگر امروز مي‌بينيم سوء استفاده کلان مي‌شود براي اين است که اعتقادات ضعيف شده است.

اين مفسر قرآن کريم با بيان اينکه رؤساي هيئت‌ها نيز بايد سعي کنند برنامه‌ها را با کمال نظم و احترام برگزار کنند، گفت: از اين فرصت محرم براي جذب جوانان و ترويج مکتب اهل بيت(ع) استفاده کنيد.

آيت الله مکارم شيرازي با تأکيد بر اينکه در عين گستردگي برنامه‌هاي عزاداري به قناعت نيز بايد توجه شود، گفت: در برگزاري مراسم رعايت همسايگان خود را داشته باشيد و از چشم و هم چشمي با يکديگر خودداري کنيد.

تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:97/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر