یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

برنامه های رادیو قرآن رنگ و بوی محرم می گیرد

برنامه هاي راديو قرآن رنگ و بوي محرم مي گيرد

همزمان با فرارسيدن ماه محرم و ايام سوگواري سالار شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) شبکه راديويي قرآن با تهيه و توليد ۲۲ برنامه زنده و ۱۳۰ برنامه توليدي کار خود را آغاز مي کند.

به گزارش خبرگزاري مهر، همزمان با فرارسيدن ماه محرم و صفر و ايام سوگواري سيد و سالار شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و ياران باوفاي ايشان، شبکه راديويي قرآن با توليد و پخش ويژه برنامه هاي متناسب با اين ايام، با مخاطبان خود همراه مي شود.

احمد ابوالقاسمي، مدير راديو قرآن ضمن عرض تسليت به مناسبت فرارسيدن ماه محرم و ايام سوگواري حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و يارانش به تشريح برنامه هاي راديو قرآن در اين ايام پرداخت.

وي گفت: برنامه هاي راديو قرآن در ماه محرم بسيار متنوع خواهد بود که شامل برنامه هاي زنده و توليدي و انواع برنامه ها ويژه کودکان و نوجوانان و همچنين پخش ادعيه و زيارات است.

ويژه برنامه «شمع روشن» از دوشنبه ۱۹ شهريور به مدت ۱۳شب در مدت زمان ۶۰ دقيقه به صورت زنده از مهمان خانه هاي مردم مي شود. اين برنامه با هدف ايجاد يک هيئت در راديو قرآن ويژه ي مخاطباني که به هر دليل از حضور در مکان هاي عزاداري معذور هستند، تهيه و پخش مي شود؛ تلاوت آيات قرآن، کلام بزرگان، مداحي و مرثيه سرايي، مقتل خواني، شرح آيات جهاد و شهادت، معرفي آثار هنرمندان درباره قيام عاشورا، گفت و گو با مسئولان هيئت هاي اقوام مختلف و همچنين توصيه هاي تربيتي ويژه خانواده ها جهت استفاده و بهره کافي از محرم از جمله آيتم هاي اين برنامه خواهد بود.

اين برنامه به همت گروه اطلاع رساني راديو قرآن، تهيه کنندگي مسعودرضا خالقي و اجراي محمدهادي صلح جو به سمع شنوندگان مي رسد.

برنامه صبحگاهي «مهرتابان» به صورت زنده شنبه تا چهارشنبه از ۶:۳۰ تا ۸ از گروه تلاوت و محافل راديو قرآن تقديم شنوندگان مي شود که از روز سه شنبه ۲۰ شهريور به سمت برنامه هايي پيرامون مباحث عاشورايي، حرکت امام حسين(ع) و اصل موضوع انقلاب امام حسين (ع) منعطف مي شود.

ابوالقاسمي عنوان کرد: «قرآن کربلا» ويژه برنامه‌اي است که از روز ۲۰ تا ۳۱ شهريورماه ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰ با هدف پرداختن به خطبه هاي امام حسين(ع) از مدينه تا کربلا و بخش هايي که براي زندگي اجتماعي و روزمره مناسب است، به سمع شنوندگان مي‌رسد. پرداختن به موضوع علل ريزش مردم کوفه و توجه مردم به امام زمان(عج) ولايت فقيه مي شود، گزارش مردمي، گفت و گو با قاريان ممتاز و بين المللي و روايت خواني با صداي آدينه الهياري از ديگر بخش هاي اين ويژه برنامه است.

اين برنامه به همت گروه علوم قرآني، به تهيه‌کنندگي سميه خراج، گويندگي رضا خضرايي و کارشناسي حجت‌الاسلام سيدمهدي حائزي زاده از راديو قرآن پخش مي‌شود.

وي با بيان اينکه راديو قرآن در ماه محرم به يک حسينيه تبديل مي شود، اظهار کرد: ويژه برنامه «حسينيه» نيز شامل سخنراني علما و بزرگان دين اسلام از جمله مقام معظم رهبري، آيت‌الله جوادي آملي، آيت‌الله حسن زاده آملي، حجت‌الاسلام مؤمني، دکتر رفيعي و آيت‌الله وحيد خراساني در خصوص ايام محرم و با توجه به نام‌گذاري هر روز پخش خواهد شد. روضه و مرثيه خواني نيز از ديگر آيتم‌هاي شنيدني اين ويژه برنامه است.

برنامه حسينيه کاري از گروه تأمين و توليد راديو قرآن است که هرروز در ساعات ۸:۲۰ ، ۱۰:۳۵ ، ۲۰ و ۲۲:۴۵ به مدت ۱۰ دقيقه تقديم شنوندگان خواهد شد.

مدير راديو قرآن افزود: نماز ظهر عاشورا نيز در قالب برنامه اي با عنوان «نماز بندگي» در مدت زمان ۱۲۰ دقيقه از حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) تقديم مخاطبان راديو قرآن مي شود.

وي در ادامه اذعان داشت: بهره‌اي از کلام بزرگان شامل سخنراني آيت‌الله ضياء‌آبادي با موضوع امر به معروف و نهي از منکر هدف از قيام امام حسين(ع) پخش مي‌شود. «چراغ هدايت» سخنراني آيت الله شجاعي با موضوع شخصيت امام حسين(ع) و يارانشان، اشاره به فوايد زيارت و گريه بر سيدالشهدا(ع) و سخنراني ويژه تاسوعا و عاشوراي حسيني نيز هر روز ساعت ۱۷:۲۵ به سمع علاقه‌مندان خواهد رسيد.

ابوالقاسمي با اشاره به پخش برنامه اي با عنوان مقتل الحسين گفت: «مقتل الحسين» عنوان ويژه برنامه ديگري است که به روايت قيام سيدالشهدا(ع) مي‌پردازد. مقتل‌خواني از کتاب شريف لهوف روزهاي تاسوعا و عاشورا ساعت ۱۰ صبح با صداي حسين نيکنام پخش مي‌شود.

وي افزود: بررسي علل اجتماعي و سياسي قيام اباعبدالحسين(ع)، معرفي شخصيت‌هاي اصلي و فرعي دخيل در واقعه کربلا، بررسي پيشينه تاريخي واقعه، مروري اجمالي بر حوادث و رفع برخي اغراقات با اتکا به عقل و نقل مستند از موضوعاتي است که در اين برنامه به آن پرداخته مي‌شود.

مدير راديو قرآن تصريح کرد: راديو قرآن در ماه محرم نمايش‌هايي تحت عناوين: وقايع کربلا، خدعه پليد، يار هوشيار، نداي مظلوم، فاتح تشنه لب، سرانجام خونريز، در حضيض، پاک سرشت، نمايش وصيت‌نامه، قوم ستمکار، ياري‌دهندگان، دعاي هدايت، مهلت کفر و روز دهم را تقديم علاقه‌مندان مي‌کند.

وي عنوان کرد: «اشراق» نيز ويژه برنامه ديگر راديو قرآن در ايام ماه محرم است که هر شب ساعت ۲۱:۱۰ به مدت ۵۰ دقيقه پخش مي شود و به موضوعاتي از قبيل: پيامدهاي قيام تاريخي امام حسين(ع) و بررسي تأثير اين پيامدها در تاريخ اسلام با نگاه به آيات و روايات، تبيين درس‌هاي عاشورا، اهميت نماز و نماز شب از ديدگاه امام حسين(ع) با توجه به آيات ۱۲ سوره مبارکه يونس ، ۱۰۸ سوره مبارکه يوسف و ۱۱۱ سوره مبارکه توبه مي‌پردازد. اهميت تلاوت قرآن و مناجات با خدا از نگاه امام حسين(ع) با توجه به آيات ۱۱ سوره مبارکه طلاق و ۷۰ سوره مبارکه احزاب، رسيدن از ذلت به عزت، عدالت خواهي، ستم ستيزي و سازش ناپذيري و مصاديق آن در قيام عاشورا با توجه به آيات ۱۵ شوري و ۱۶۳ بقره، جمع بين ديانت و سياست از موضوعات اين برنامه است.

همچنين امر به معروف و نهي از منکر به عنوان يکي از درس‌هاي مهم عاشورا با توجه به آيه ۱۰۴ سوره آل عمران و آيه ۷ سوره انفال نيز از ديگر موضوعات اين برنامه خواهد بود که کارشناس آن حجت‌الاسلام محمدرضا دهدست (پژوهشگر قرآني و تاريخي) است.

ابوالقاسمي با اشاره به ديگر برنامه هاي اين شبکه در ايام محرم، اظهار کرد: برنامه هاي کارشناس محور با عنوان« حديث بندگي» به بيان خطبه هاي امام سجاد(ع) مي پردازد. برنامه «يک آيه، يک قصه» نيز در اين ايام با گرايش مباحث عاشورايي طراحي و هر شب ساعت ۲۰:۴۵ ارائه مي شود.

زيارت وارث هر روز ساعت ۶:۳۰ صبح تقديم مخاطبان مي شود و زيارت جامعه کبيره در شب شهادت امام حسين(ع) و امام سجاد۰ع) به سمع شنوندگان خواهد رسيد.

برنامه هاي نمايشي ويژه محرم روزهاي زوج از ساعت ۱۲:۲۰ تقديم مخاطبان مي شود. برنامه «اشاره» با محوريت معرفي کتاب هر روز ۱۴:۳۰ پخش خواهد شد.

تلاوت هاي اول بار پخش و تلاوت هايي که در کربلا انجام و ضبط شده هر روز ساعت ۸:۲۰ از راديو قرآن پخش مي شود.

برنامه عصرگاهي «نماي نزديک» نيز روزهاي زوج به اطلاع رساني پيرامون مراسم هاي عزاداري و معرفي هيئت هاي کشور مي پردازد.

مدير راديو قرآن با اشاره به آمار کلي برنامه هاي زنده در ايام محرم تصريح کرد: ۲۲ برنامه زنده که حدود يک هزار و ۳۳۵ دقيقه است تقديم علاقه مندان مي شود که بدين شرح است:

۱۲ برنامه «قرآن و کربلا» به مدت ۵۸۵ دقيقه، ۷ برنامه «مهرتابان» به مدت ۶۳۰ دقيقه، «نماز بندگي» با محوريت پوشش نماز ظهر عاشورا به مدت ۱۲۰ دقيقه مي باشد.

برنامه هاي توليدي: «يک آيه يک قصه» ۱۳ برنامه ي ۱۰ دقيقه اي به مدت ۱۳۰ دقيقه، برنامه "اشاره" ۱۳ برنامه ۵ دقيقه اي در مجموع ۶۵ دقيقه، مقتل خواني دو برنامه ۶۰ دقيقه اي به مدت ۱۲۰ دقيقه، ۷ نمايش راديويي در مجموع ۳۵ دقيقه و ۱۳ سخنراني ۳۵ دقيقه اي در مجموع ۴۵۵ دقيقه، در مجموع يک هزارو ۵۰۷ برنامه توليدي در قالب ۱۰۳ برنامه تقديم مخاطبان مي شود.

تعداد بازديد:144 آخرين تغييرات:97/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر