یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

شفافیت، عامل رشد شاخص بورس است

شفافيت، عامل رشد شاخص بورس است

مدير نظارت بر بورس‌ هاي سازمان بورس گفت: کاهش نرخ ماليات و شفافيت نقدينگي موجب اطمينان سرمايه گذاران در بورس شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، محسن خدابخش در برنامه تيتر امشب شبکه خبر گفت: در پايان معاملات امروز دوشنبه ۱۹ شهريور ماه ۹۷ با افزايش ۴۷۶۴ واحدي به رقم ۱۴۶ هزار و ۹۹۸ واحد رسيد.

­

او گفت: ارزش کل معاملات امروز ۱۶۲۸ ميليارد تومان بود که از اين مبلغ ۱۰۲۵ ميليارد تومان مربوط به بازار بورس و ۶۰۳ ميليارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود.

­

خدابخش درباره علت افزايش معاملات امروز بورس گفت: ابزارهاي تدارک ديده شده براي سرمايه گذاران در بورس باعث جذب سرمايه شده است.

­

مدير نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس با اشاره به اينکه سهم حجم معاملات نقدشونده در بورس بالاست، افزود: افزايش شاخص ها مي تواند به ما کمک کند تا شرکت هاي بيشتري در بورس مشارکت داشته باشند و در طرف مقابل مي توانيم شاهد توسعه کسب و کار شرکت ها باشيم.

­

وي گفت: نقدشوندگي در بورس موجب جذب سرمايه گذاران در بورس شده است.

­

مدير نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس درباره افزايش رشد معاملات برخي از شرکت ها گفت: شرکت هاي پتروشيمي و معدني که محصولات صادارتي دارند از رشد بالايي برخوردار بودند و رقابت بالايي را شاهد بوديم ضمن اينکه در معاملات امروز بورس، شرکت هاي که صادارت محور بودند، بيشترين حاشيه سود را داشتند.

همچنين امير تقي‌خان تجريشي، کارشناس بازار سرمايه در برنامه تيتر امشب گفت: باتوجه به شرايط فعلي جامعه اين امکان براي سرمايه گذاران وجود دارد تا در بورس سرمايه گذاري کرده و تجريه جديدي را بدست آورند.

­

وي گفت: سرمايه گذاري در بورس به توليد و اشتغال کشور نيز کمک مي کند.

­

کارشناس بورس با اشاره به اينکه فعاليت در بورس يک کار حرفه اي است، افزود: به سرمايه گذاراني که قصد ورود در بورس را دارند پيشهاد مي شود ابتدا در سهام هاي اوراق بهادار که سود ثابتي را براي آنها تضمين مي کند آغاز کنند و سپس وارد مرحله ريسک پذيراي در بازار بورس شوند.

­

اين کارشناس بورس عنوان کرد: صندوق سرمايه گذاري متنوعي وجود دارد که مي تواند سرمايه گذاران را در بورس هدايت کند، اين صندوق ها حافظ سرمايه سهامدارن است.

همچنين علي سعيدي، استاد دانشگاه در برنامه تيتر امشب و در پاسخ به اين سوال که چرا تمايل سرمايه گذاران به محصولات پالايشي بيشتر شده است گفت: عمده شرکت هايي که محصولاتشان با نرخ هاي بين المللي قيمت گذاري مي شود تحت تاثير افزايش شاخص بورس قرار گرفته اند و نه تنها شرکت هاي پالايشي بلکه شرکت هاي فلزي و معدني هم تحت تاثير قرار گرفته اند.

­

اين استاد دانشگاه گفت: در سال هاي ۱۳۸۹ حدود ۳۳۰ تا ۳۴۰ ميليارد دلار ارزش کل بورس­ بود که بعد از کاهش ارزش سال ۱۳۹۱ اين عدد به ۱۱۰ ميليارد رسيد و امروزاحتمالا به حدود­ کمتر از ۶۰ ميليارد دلار رسيده است و براي رسيدن به گذشته ۲ برابر جا داريم.

­

وي با اشاره به کاهش ارزش پول ملي گفت: اگر امروز ارزش بازار به ۶۵۰ هزار ميليارد تومان رسيده باشد به راحتي بايد به هزار و دويست ميليارد تومان برسيم و اين بخاطر آن است که پول ارزش کمتري پيدا کرده است و يا قدرت خريد پول براي خريد سهم­ کاهش يافته است.

سعيدي با بيان اينکه کاهش ارزش پول ملي هم آثار مخرب دارد و هم آثار مثبت، گفت: در بورس شرکت هايي که محصولاتشان در سطح بين المللي قيمت گذاري مي شود و صادرات خوبي هم دارند برنده هاي اين ماجرا هستند و اثر آن در شاخص هاي بورس ديده مي شود.

وي افزود: اگر ارزش پول يک سرمايه گذار در بورس بخاطر تورم کم مي شود در عوض افزايش شاخص ها و آمارهاي بورس آن را جبران مي کند.

تعداد بازديد:135 آخرين تغييرات:97/06/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر