پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

فقدان زمینه مهار بحران‌های احتمالی موزه‌ها در کشور

در افتتاحيه کارگاه آموزشي مديريت بحران موزه‌ها تاکيد شد

فقدان زمينه مهار بحران‌هاي احتمالي موزه‌ها در کشور

افتتاحيه «کارگاه آموزشي مديريت بحران موزه‌ها»، با تاکيد بر عدم آمادگي کافي کشور در مواجهه با بحران‌هايي که آينده موزه‌هاي ايراني را تهديد مي‌کنند، همراه بود.

به گزارش خبرگزاري مهر، به نقل از روابط عمومي موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، کارگاه آموزشي مديريت بحران موزه، سه شنبه بيستم شهريورماه، فعاليت خود را آغاز کرد.

در ابتداي اين مراسم، علي اصغر جعفري، مديرعامل موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس ضمن تشکر از حضور مهمانان داخلي و خارجي با اشاره به اهميت برگزاري اين کارگاه آموزشي، گفت: انسان‌ها به گونه‌اي هستند که حادثه از آنها دور نبوده و ما بايد بحران‌ها را شناسايي و پيش‌بيني کنيم. در يک دهه اخير تروريست‌هاي منطقه غرب آسيا، بخش زيادي از تمدن برخي از کشورها را نابود کردند، اما در کشور ما بحث حوادث غيرمترقبه مطرح است که مي‌توان آنها را پيش‌بيني کرد.

وي با بيان اينکه هر چقدر آموزش انجام شود، در حقيقت ثروت‌اندوزي و سرمايه‌گذاري انجام شده است، افزود: حوادث غيرمترقبه تعادل را به‌هم مي‌ريزند و براي ايجاد تعادل نياز به زمان و هزينه زيادي داريم. در کشور ما نيز حوادث مختلفي رخ داده بنابراين ما بايد آمادگي لازم را داشته باشيم تا موزه‌ها را از بحران‌ها حفظ کنيم.

در ادامه اين جلسه حسن خليل‌آبادي عضو شوراي شهر تهران با استقبال از اين دوره و قدرداني از مسئولان براي برگزاري آن اظهار کرد: آنچه که براي ما اهميت دارد، همکاري با سازمانهاي مختلف جهت رفع کم توجهي به موزه‌هاست. يکي از مسائلي که در موزه‌ها با آن مواجه هستيم، عدم آمادگي در برابر بحران‌هاست. برخي از موزه‌هاي ما در مناطق ناپايداري هستند که ما بايد به آنها توجه بيشتري داشته باشيم.

محمد بهشتي، رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي هم در اين مراسم گفت: با توجه به شرايطي که ما در کشور داريم، اين دوره بايد پيش از اينها برگزار مي‌شد. چرا که در يک کشور حادثه‌خيز هستيم و بحران‌هاي زيادي در قرن‌هاي گذشته در اين خاک رخ داده است. خيلي‌ها اين بحران‌ها را باور ندارند و به فکر آنها نيستند. بحران‌ها تاکنون باعث نشده‌اند که موزه‌هاي کشور آسيب ببينند، اما آمادگي اين بخش از کشور در مقابل حوادث، بسيار ضروري است.

همچنين در اين جلسه کارلوس سورانو، نماينده ايکوم جهاني نيز با اشاره به استقبال رييس اين مرکز از برگزاري کارگاه آموزش مديريت بحران در ايران، گفت: اين اولين حضور من در ايران است و خيلي خوشحالم که اين دوره آموزشي در موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينکه من نمي‌توانم بدون اشاره به اتفاق موزه برزيل اين کارگاه را آغاز کنم، گفت: متاسفانه دو هفته پيش موزه ملي برزيل دچار آتش‌سوزي شد و بخش اعظمي از آثار آن از بين رفت. اين اهميت مديريت و آموزش در مقابله با بحران را نشان مي‌دهد.

سورانو تاکيد کرد: پيشگيري از تخريب آثار، مهمترين هدفي است که ما بايد به آن توجه داشته باشيم. بايد فرآيند آماده‌سازي را با کمک سازمانها و با برنامه‌ريزي دقيق، پيگيري کنيم. بحران‌ها، بيم و اميد را به همراه دارند و اميد مي‌رود که بتوانيم اين حوادث را کنترل کنيم.

تعداد بازديد:100 آخرين تغييرات:97/06/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر