یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در برنامه‌های هفته کتاب

در نخستين جلسه شوراي سياست‌گذاري هفته کتاب صورت گرفت؛

توجه به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب در برنامه‌هاي هفته کتاب

نخستين جلسه شوراي سياست‌گذاري بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر لزوم توجه به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در برنامه‌هاي اين مناسبت فرهنگي تاکيد شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نخستين جلسه شوراي سياست‌گذاري بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران روز سه‌شنبه (۲۰ شهريورماه) با حضور محسن جوادي؛ معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، داريوش رضواني؛ مشاور معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدجواد مرادي‌نيا؛ رئيس اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نيکنام حسيني پور؛ دبير بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، عليرضا مختارپور؛ دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور، علي اصغر سيدآبادي؛ مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي،   سعيد اوحدي؛ رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدعلي انصاري؛ مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان، مهدي فيروزان؛ مدير عامل موسسه شهر کتاب، عيسي عليزاده؛ معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي، غلامرضا اميرخاني؛ معاون کتابخانه ملي، محمود آموزگار؛ رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، محمد ربيع احمدخاني؛ معاون اداره کل استان‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و حسين صفاري؛ روابط عمومي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در موسسه خانه کتاب برگزار شد.

محسن جوادي در اين جلسه گفت: معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شبيه ستاد اجرايي است و ارگان‌هاي مختلف، نهادها و سازمان‌هايي که ارتباط رسمي با معاونت دارند چه سازمان‌هايي که ارتباط غير رسمي دارند در معاونت فرهنگي مورد حمايت قرار مي‌گيرند تا همه در اين رويداد فرهنگي نقش داشته باشند.

معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: با توجه به تقارن هفته وحدت و هفته کتاب، مي‌توانيم يکي از برنامه‌هاي بيست و ششمين دوره هفته کتاب را در شهر مهاباد برگزار کنيم.

وي ادامه داد:  تقدير از نويسندگان بايد در هفته کتاب برگزار شود و با توجه به محدوديت‌هايي که داريم سعي مي‌کنيم برنامه‌هايي مثل نمايشگاه‌هاي استاني را برگزار کنيم.

در ادامه اين جلسه، داريوش رضواني گفت: براي حرکت به سمت بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران بايد نگاهي به فعاليت‌هاي انجام شده در هفته کتاب سال گذشته داشته باشيم. آغاز بيست و پنجمين دوره هفته کتاب از پايتخت کتاب ايران کار ارزشمند و معقولي بود.

رضواني بيان کرد: آيين‌نامه هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران مربوط به دوره آقاي ميرسليم است و نياز به تغييرات و اصلاحات دارد. بيش از ۶۰ دستگاه و نهاد مشارکت خوبي در برگزاري هفته کتاب دارند و تلاش مي‌کنند برنامه‌هاي مختلفي در اين هفته شکل بگيرد.

مشاور معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد دارند که پايتخت کتاب ايران در سطح کشور نهادينه شود. بنابراين شهري که به عنوان پايتخت کتاب ايران انتخاب مي‌شود بايد برنامه‌هاي ويژه اي اجرا کند.

رضواني پيشنهاد کرد افتتاح بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران در کاشان برگزار شود.

توجه به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در برنامه‌هاي هفته کتاب

نيکنام حسيني پور، دبير بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران گفت: در  گزارش پاياني بيست و ششمين دوره هفته کتاب سعي مي‌کنيم سهم همه نهادها به نسبت فعاليتي که انجام دادند، يکسان ديده شود. با برگزاي اين دوره از هفته کتاب ربع قرن از فعاليت اين رويداد فرهنگي مي‌گذرد، ۲۵ سال عدد کمي نيست. همچنين، اين دوره از هفته کتاب با  چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي مصادف شده است که بايد اين دو نکته را در برنامه‌هاي بيست و ششمين دوره هفته کتاب در نظر بگيريم.

حسيني پور ادامه داد: برنامه‌هاي هفته کتاب از اولين دوره تا آخرين دوره آن بايد مورد آسيب شناسي قرار بگيرد بايد درباره شعار هفته کتاب و نام گذاري روزهاي اين هفته متناسب با چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي آن را تعريف کنيم.

 وي به برنامه‌هايي که به مناسبت بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران در نظر گرفته شده، اشاره کرد و گفت: در روز کتابدار، برنامه بزرگداشتي در قم و در خانه علامه طباطبايي خواهيم داشت. همچنين در نظر داريم بزرگداشتي براي نويسندگان، ناشران و اهالي قلمي که در راستاي چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي تلاش کردند، برگزار کنيم. توجه به کتابفروشي‌ها به عنوان حلقه فراموش شده نشر از ديگر برنامه‌هاي ما در اين دوره از هفته کتاب است.

مدير عامل موسسه خانه کتاب بيان کرد: در موسسه خانه کتاب برنامه‌هايي به مناسبت چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي تدارک ديده شده و تعدادي از آنها مانند بزرگداشت مرتضي آخوندي و ديدار با تعدادي از ناشران و اهالي قلم نيز انجام گرفته و مابقي نيز در دست اجرا است.

حسيني پور با اشاره به نقش صدا و سيما در انعکاس برنامه‌هاي هفته کتاب گفت: صدا و سيما مي‌تواند فعاليت‌هاي مرتبط با کتاب که در اين هفته برگزار مي‌شود را منعکس کند تا اين رويداد در سطح ملي ديده شود و مادرخواست داريم همه شبکه‌هاي صدا و سيما در اين موضوع مهم مشارکت کنند.

دبير بيست و ششمين دوره هفته کتاب گفت: تجديد ميثاق با آرمان‌هاي امام خميني(ره) از ديگر برنامه‌هايي است که در اين دوره از هفته کتاب برگزار مي‌شود و با توجه به چهلمين سال انقلاب به نظرم اين تجديد ميثاق بايد خيلي باشکوه‌تر و با مشارکت همه اصناف و تشکل‌هاي نشر و نهادهاي دولتي و عمومي برگزار شود.

حسيني‌پور همچنين ادامه داد: اجراي برنامه‌هاي هفته کتاب در استان‌ها نيز از اهميت بالايي برخوردار است و با توجه به اينکه نهادهاي زير مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در استان‌ها زياد هستند، مي‌شود با مشارکت و همکاري در برگزاري باشکوه‌تر هفته کتاب اقدام کرد.

در ادامه اين نشست، عليرضا مختار پور با بيان اينکه بايد بر فعاليت‌هاي مستمر متمرکز شويم، گفت: پيشنهاد مي‌کنم در کنار اين  جلسات، مصوبات و مذاکرات ستاد قبلي در اختيار افراد گذاشته شود و بعد از پايان هفته کتاب، جلسات شوراي سياستگذاري با سرعت بهتر و فاصله کمتري برگزار شود.

مختار پور بيان کرد: در اين فاصله کم، پرداختن به بعضي از موضوعات اولويت ندارد. زمان اجراي هفته کتاب در هر دوره اي متفاوت است در صورتي که در آيين نامه به يک زمان ثابت براي اجراي هفته کتاب تاکيد شده است. بنابراين در اين بازه زماني، پرداختن به تغييرات آيين نامه در اولويت نيست. تعيين زمان برگزاري هفته کتاب اکنون در اولويت است چرا که بسياري از برنامه‌هاي اجرايي به زمان بستگي دارند. بعد از تعيين زمان برگزاري هفته کتاب، شعار اين هفته در اولويت بعدي قرار مي‌گيرد.

دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور با اشاره به پايتخت کتاب ايران گفت: شهرهايي که به عنوان پايتخت کتاب انتخاب مي‌شوند عملکردهاي متفاوتي داشتند؛ بعضي از اين شهرها خوب عمل کردند و بعضي‌ها هم ضعيف. بايد فعاليت‌هايي که شهرهاي پايتخت کتاب ايران انجام دادند، ارزيابي کنيم.  

محسن رضايي از ديگر حاضران در اين جلسه  با اشاره به زمان برگزاري بيست و ششمين دوره هفته کتاب گفت: تغيير زمان برگزاري هفته کتاب در اين چند سال به علت تداخل با مناسبت‌هاي مختلف بود چرا که وقتي برنامه‌ها با هم ادغام مي‌شود خاصيت و تاثيرگذاري خود را از دست مي‌دهد.

افتتاح هفته کتاب از شهرستان‌ها تجربه خوبي است

علي اصغر سيدآبادي با بيان اينکه افتتاح هفته کتاب از شهرستان‌ها تجربه خوبي بود، گفت: آغاز هفته کتاب در شهرستان‌ها تاثير خوبي دارد و من موافق آغاز هفته کتاب در کاشان به عنوان پايتخت کتاب ايران هستم. در جشنواره پايتخت کتاب ايران شهرهاي مختلف برنامه‌هاي خود را ارئه مي‌دهند و هيات داوران آن‌ها را بررسي مي‌کنند.

سيدآبادي بيان کرد: برگزاري برنامه‌هاي رسمي و دولتي هفته کتاب را تهديد مي‌کند، از اين رو بايد برنامه‌هايي را تدارک ببينيم که مردم در آنها حضور داشته باشند. به نظر من هيچ سخنراني در هفته کتاب انجام نشود تا شور و نشاط مردمي بر اين برنامه‌ها حاکم شود.

سيد آبادي در پايان گفت: مي‌توانيم با همکاري کتابفروشي‌هاي سراسر کشور مراسم جشن امضاي کتاب را در کتابفروشي‌ها برگزار کنيم. در اين کار، انجمن صنفي نويسندگان، انجمن قلم ... مي‌توانند با ما همکاري کنند. در اين مراسمات مي‌توانيم براي اين کتاب‌ها تخفيفات ويژه اي در نظر بگيريم.

تقارن هفته کتاب با چهل سالگي انقلاب و هفته وحدت

سعيد اوحدي، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نيز در اين جلسه گفت: تقارن بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران با هفته وحدت و چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران شاخص‌هايي است که بايد آنها را در برنامه‌هايي که اجرا مي‌کنيم در نظر داشته باشيم. بنابراين پيشنهاد مي‌کنم شهرهاي گنبدکاووس و سنندج مورد توجه بيشتري قرار  بگيرد.

اوحدي ادامه داد: هفته کتاب امسال تقارن خوبي با چهل سالگي انقلاب و هفته وحدت دارد. مي‌توانيم در سياست‌هاي کلان برنامه‌هايي براي هفته کتاب تعريف کنيم تا به اين دو مناسبت به عنوان فرصت طلايي توجه ويژه اي شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمدعلي انصاري، مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان با بيان اينکه شهر کاشان ظرفيت خوبي در حوزه کتاب دارد، گفت: پيشنهاد مي‌کنم افتتاحيه هفته کتاب در کاشان به عنوان پايتخت کتاب ايران برگزار شود و ما با تمام وجود تلاش مي‌کنيم اين برنامه به خوبي برگزار شود. تعدادي از شهرها در استان اصفهان ويژگي‌هاي خاصي در حوزه کتاب و کتابخواني دارند که بايد به آنها توجه کرد.

وي ادامه داد: خوانسار شهر فعالي در حوزه نشر و کتاب است، اين قبيل شهرها که صبغه مذهبي خوبي دارند بايد در هفته کتاب مورد توجه قرار بگيرند. بنابراين پيشنهاد مي‌کنم در خوانسار هم به مناسبت هفته کتاب يک برنامه برگزار کنيد.

انصاري با بيان اينکه بايد وضعيت اقتصادي کشور را در همه برنامه‌هاي فرهنگي در نظر بگيريم، گفت: شوراي سياست‌گذاري بايد براي برنامه‌ها اولويت بندي داشته باشد چرا که امکانات به ما اجازه اجراي همه برنامه‌ها را نمي‌دهد. در کشور ما در حوزه فرهنگ فعاليت‌هاي فردي به خوبي انجام مي‌شود اما وقتي افراد کنار هم قرار مي‌گيرند اشکالاتي در کار پيش مي‌آيد.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان ادامه داد: شوراي سياست‌گذاري بايد به ايجاد  انسجام و هم افزايي توجه کند تا نهادهاي فرهنگي که مي‌توانند در حوزه کتاب کار کنند وارد کار شوند. در اين خصوص بايد فرمانداران و استانداران را به کار گرفت چرا که در شهرهايي که فرماندار همراه است کارها به خوبي پيش مي‌رود.

 انصاري در پايان گفت: فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي را در امر کتاب و کتابخواني فراموش نکنيم و در امر اطلاع‌رساني و تبليغات برنامه‌ها و فعاليت‌هاي خود از آن استفاده کنيم.

روزهاي هفته کتاب را با حوزه‌هاي زندگي مردم پيوند بزنيم

مهدي فيروزان، مدير عامل موسسه شهر کتاب با اشاره به نام‌گذاري‌هاي روزهاي هفته کتاب، گفت: عناويني که براي روزهاي هفته کتاب انتخاب شده اند، منتزع  از روز است و  اسامي به صورت کليشه اي انتخاب شده اند. شرايط اقتصادي باعث فاصله ميان مردم و شئونات زندگي شده است. بر  اساس تحليلي که شهرکتاب از بازارهاي خود دارد مردمي که با کتاب و فرهنگ سرو کار دارند از حوزه‌هاي ديگر فاصله گرفته اند و به سمت فرهنگ گرايش پيدا کرده اند چرا که فرهنگ ارزان ترين کالا را در اختيار مردم قرار مي‌دهد.

فيروزان ادامه داد: ارتباط جديدي نسبت به حوزه‌هاي فرهنگ در جامعه در حال شکل گرفتن است و اين اتفاق مغتنم است و مي‌توانيم از اين امتياز براي رشد حوزه کتاب استفاده کنيم. تا  چند ماه آينده قيمت کتاب گران مي‌شود و ما نياز داريم به بازار اقتصاد کتاب کمک کنيم.

مدير عامل موسسه شهر کتاب با اشاره به اينکه روزهاي هفته کتاب را با حوزه‌هاي زندگي مردم پيوند بزنيم، گفت: مي‌توانيم روزي را به عنوان «کتاب و ورزش» نام گذاري کنيم چرا که مردم  تعدادي از وزرشکاران را الگوي خود قرار مي‌دهند. بنابراين مي‌توانيم از ظرفيت ورزش به نفع بازار کتاب استفاده کنيم. همچنين مي‌توانيم از ظرفيت هنر، دين، انقلاب، کودک و نوجوان، اخلاق به عنوان نجات دهنده مسائل امروز، مقاومت و... استفاده کنيم.

فيروزان بيان کرد: بسياري از هنرمندان ما در راديو و تلويزيون کتاب مي‌خوانند، بنابراين مي‌توانيم با کمک آنها و صدا و سيما، براي رفتن کتاب به خانه‌هاي مردم استفاده کنيم. در اين صورت زندگي مبتني بر کتاب را ترويج خواهيم کرد.

مدير عامل موسسه شهر کتاب،   هفته کتاب را يک هفته سرشار از خوشي دانست و گفت: اين هفته بايد به هفته ايجاد عادت‌هاي خوب اجتماعي و هفته فرهنگ سازي تبديل شود. در تبليغاتي که براي اين هفته انجام مي‌دهيم بايد به سمت شادي‌هاي جمعي حرکت کنيم نه فعاليت‌هاي کليشه اي که در سال‌هاي گذشته برگزار شده است. اين شور و نشاط را مي‌توانيم با  گذرها و کوچه‌هاي فرهنگي در سطح شهر ايجاد و افتتاح کنيم.

محمدجواد مرادي‌نيا، رئيس اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به نقش صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در برگزاري هفته کتاب، گفت: هر چند نقش صدا و سيما در اطلاع رساني کاهش پيدا کرده اما همچنان تاثيرگذاري خود را کم و بيش دارد.

مرادي نيا نوآوري در محتوا را برگ برنده بيست و ششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: اين دوره از هفته کتاب مصادف با چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي است که مناسبتي تکرار ناپذير است. چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي دوران بلوغ انقلاب است که بايد حداکثر استفاده را از آن ببريم.

وي کتاب را مغز متفکر و موتور محرک انقلاب اسلامي عنوان کرد و گفت: بايد در قالب شعار هفته کتاب به چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي توجه کنيم. به نظر مي‌رسد شعار «کتاب، الفباي انقلاب» شعار خوبي باشد.

در ادامه، عيسي عليزاده، معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي بيان کرد: برگزاري کتاب سال دانشجويي از جمله برنامه‌هايي است که در هفته کتاب برگزار مي‌شود. مي‌توانيم از ظرفيت خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) و فضاسازي شهري در ايام برگزاري هفته کتاب استفاده کنيم.   برنامه‌هاي هفته کتاب بايد به صورتي باشند که مردم  را به کتابخواني تشويق کنند.

يادمان‌هاي انقلاب را با سعه صدر منعکس کنيم

 غلامرضا اميرخاني، معاون کتابخانه ملي نيز در اين جلسه گفت: امسال شصتمين سال صدور فتواي علامه شيخ محمود شلتوت است. در مهاباد کتابخانه اي به اسم ايشان وجود دارد. مي‌توانيم در برنامه‌هاي هفته کتاب مراسم بزرگداشتي براي علامه شيخ محمود شلتوت در نظر بگيريم. در هفته کتاب امسال بايد با ديد بازتري نگاه کنيم تا برنامه‌هاي ما زير مجموعه اي از  چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي باشد.

وي ادامه داد: مي‌توانيم هنرمندانه بحث‌هاي انقلاب و رويکردهاي امام خميني(ره) و انقلاب را پر رنگ کنيم و يادمان‌هاي انقلاب را با سعه صدر منعکس کنيم. به عنوان نمونه مي‌توانيم از ناشران انقلابي تقدير کنيم يا مراسم بزرگداشتي با رويکرد وحدت آفرين براي آنها تدارک ببينيم.

اجراي طرح‌هاي اعطاي يارانه نشر از طريق کتابفروشي‌ها در هفته کتاب

محمود آموزگار، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از ديگر حاضران در اين جلسه گفت: ۲۵ دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران برگزار شد و در سال‌هاي اول جزو اتفاقات مهم به حساب مي‌آمد  و جايگاه و شان کتاب را به ما يادآوري مي‌کرد.   اما در ادامه دچار تکرار شد.

وي ادامه داد: يکي از اتفاقات خود جوشي که توسط آقاي مسجد جامعي رقم خورد بحث کتابگردي است که به مرور توسط نهادها وسازمان‌هاي ديگر ادامه پيدا کرد و به يک رويداد ملي تبديل شد.

رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به طرح‌هاي فصلي حمايت از مصرف کنندگان از کانال کتابفروشان اشاره کرد و گفت: اين طرح‌ها اولين بار در هفته کتاب سال ۱۳۹۴ آغاز شد و امروزه با گذشت سه سال از اجراي آن، در آستانه کم رنگ شدن است و از طرف تعدادي از کتابفروشان مورد بي توجهي قرار گرفته است چرا که  مطالبات کتابفروشان با تاخير پنج الي شش ماه پرداخت مي‌شود. اين يکي از نکات ضعف اجراي اين طرح‌ها است و بايد به موسسه خانه کتاب براي به سرانجام رسيدن اين وظيفه کمک کنيم.

آموزگار  ادامه داد: با مجموعه فعاليت‌هايي که موسسه خانه کتاب در طول اجراي اين طرح‌ها انجام داده به نظر مي‌رسد اشراف کاملي به اين طرح‌ها پيدا کرده است. بنابراين بهتر  است اين طرح در هفته کتاب نيز اجرا شود و مطالبات کتابفروشان نيز همزمان با خريد کتاب از سوي مصرف کننده به آنها پرداخت شود تا کتابفروشاني که نسبت به اين طرح‌ها دلسرد شده اند انگيزه کافي براي شرکت در اين طرح‌ها پيدا کنند.

تعداد بازديد:108 آخرين تغييرات:97/06/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر