یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/پزشكي

ارتباط بین داروی آرتروز و سرطان پوست

محققان پي بردند؛

ارتباط بين داروي آرتروز و سرطان پوست

محققان دريافتند داروي مورداستفاده در درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت مي تواند در ابتلا به بيماري سرطان پوست نقش داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه داندي و دانشگاه کوئين مري لندن دريافتند مصرف داروهاي که به طورگسترده براي درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت (التهاب عروق خوني) استفاده مي شود در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند.

به گفته محققان، رابطه قوي اي بين داروي آزاتيوپرين و يک نوع سرطان پوست که در «کارسينوم سلول سنگفرشي پوستي» (cSCC) يافت مي شود، وجود دارد.

مطالعات قبلي نشان داده اند استفاده از آزاتيوپرين منجر به افزايش حساسيت به نور UVA مي شود و شايد يکي از علل ابتلا به سرطان هاي پوست باشد.

اين مطالعه جديد نشان مي دهد که استفاده از آزاتيوپرين منجر به توسعه اثر مولکولي در سرطان هاي پوست مي شود و از اينرو در تشکيل cSCC نقش دارد.

«شارلوت پرابي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «به تمام پزشکان توصيه مي کنيم در مورد بيماراني که دارو آزاتيوپرين مصرف مي کنند، دستورالعمل هاي را در مورد محافظت از خودشان در مقابل نورخورشيد تجويز نمايند.»

در اين مطالعه، محققان امضاء ژنتيکي تومورهاي cSCC مربوط به ۳۷ بيمار را که آزاتيوپرين مصرف مي کردند، بررسي کردند. محققان دريافتند امضاء ژنتيکي جديد موسوم به امضاء ۳۲، در بيماراني که آزاتيوپرين مصرف مي کردند، وجود داشت.

تعداد بازديد:135 آخرين تغييرات:97/06/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر