یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون

از مهرماه اجرايي مي شود؛

پيشگيري از هپاتيت B در اهداکنندگان مستمر خون

با آغاز مهر ماه طرح ملي پيشگيري و واکسيناسيون اهدا کنندگان مستمر خون در مقابل هپاتيتB در سراسر کشور اجرا مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي دکتر حاجي بيگي سخنگوي سازمان انتقال خون اعلام کرد: اهدا کنندگان مستمر خون که پيش از اول فروردين سال 68 متولد شده باشند، از اول مهرماه سال جاري تا ابتداي اسفند ماه فرصت دارند با مراجعه به نزديکترين مرکز اهداي خون شهر محل سکونت خود معرفي نامه واکسيناسيون دريافت کنند و با مراجعه به مراکز بهداشتي درماني مجري برنامه، واکسن هپاتيت Bمورد تاييد وزارت بهداشت را به طور رايگان در سه نوبت دريافت کنند.

وي تاکيد کرد: جمعيت هدف اين طرح ملي، گروه سني ۲۹سال به بالا هستند.

 بشير حاجي بيگي افزود: با  توجه به تفاهم‌نامه‌اي که ميان سازمان انتقال خون ايران و مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت منعقد شد، براي رسيدن به خطر صفر انتقال بيماري‌هاي منتقله از طريق خون و فراورده‌هاي آن،  واکسيناسيون اهدا کنندگان مستمر خون عليه عفونت هپاتيتB انجام مي شود.

وي افزود: در فاز اول قرار است طي پنج ماه از تاريخ اول مهرماه سال جاري تا ابتداي اسفندماه سال ۹۷مراکز مختلف انتقال خون با تکريم اهدا کنندگان در تمام ساعات کاري مراکز، خدمات واکسيناسيون را ارائه دهند.

حاجي بيگي افزود: در عين حال کارتي با عنوان کارت واکسيناسيون، ويژه اهدا کنندگان مستمر خون طراحي شده که پس از انجام واکسيناسيون به اهداکنندگان گروه هدف در ادارات کل انتقال خون سراسر کشور ارائه مي‌شود. همچنين بعد از پايان کار اين کمپين، ارزيابي‌هاي لازم براي بررسي نتايج اين اقدام در سطح استان‌ها انجام خواهد شد.

سخنگوي سازمان انتقال خون توليد واکسن نوترکيب هپاتيت بي را در ايران فرصت مناسبي براي واکسيناسيون افراد جامعه دانست که مي تواند زمينه ريشه کني اين بيماري را در جامعه فراهم کند.در صورت واکسيناسيون عمومي مي توانيم امکان انتقال هپاتيت بي از طريق خون را در کشور به صفر برسانيم و آن را تضمين کنيم.

وي همچنين خبراز برنامه فرهنگ‌سازي اهداي خون در جوانان متولد سال ۱۳۷۳به بعد که در بدو تولد واکسن هپاتيت بي را دريافت کرده اند داد و گفت: افراد ۱۸تا ۲۴سال ، نسل ايمني نسبت به هپاتيت بي هستند.

حاجي بيگي با اشاره به نقش مهم اهدا کنندگان خون در سلامت جامعه گفت: سالانه ۵۰۰هزار اهداکننده مستمر خون در کشور داريم که سالي دو بار کار اهداي خون را انجام مي‌دهند. بنابراين در مرحله اول با همکاري معاونت بهداشتي وزارت بهداشت، ۱۰۰هزار نفر از اهداکنندگان مستمر خون را با واکسن هپاتيت بي واکسينه مي‌کنيم. البته اين کار آغاز شده و در استان‌هاي مختلف کشور به تدريج در حال انجام است وتا جايي که  تمام اهداکنندگان مستمر انتقال خون واکسن هپاتيت بي را دريافت کنند، ادامه مي‌يابد.

اين واکسن در سه نوبت، يک بار در زمان مراجعه ، زمان دوم يک ماه پس از مراجعه نوبت اول، و زمان سوم 6 ماه پس از مراجعه نوبت اول و به طور دقيق بر اساس تاريخهاي مقرر در محل بازو انجام مي شود.

حاجي بيگي از اهدا کنندگان مستمر خواست که در تاريخهاي ذکر شده براي نوبت هاي واکسيناسيون حضور پيدا کنندو در نگهداري کارتهايي که متعاقبا به آنها داده خواهد شد کوشا باشند.

وي افزود: با توجه به اينکه ما برنامه آزمايش و غربالگري اهداکنندگان بار اولي را هم اجرا مي‌کنيم، اين برنامه هم مي‌تواند خطر صفر هپاتيت در انتقال خون را تضمين کند.

سخنگوي سازمان انتقال خون افزود: اين طرح طبق تفاهمنامه اي که ميان سازمان انتقال خون و مرکز مديريت بيماريها منعقد شده است اجرا مي شود و تامين واکسن مورد نياز آن که به رايگان به اهدا کنندگان خون تزريق مي شود برعهده مرکز مديريت بيماريها است و کارايي واکسن ها نيز پايش مي شود.

هپاتيت ويروسي يکي از مشکلات بهداشت جهاني است که راه‌هاي متنوعي براي انتقال دارد و شيوه‌هاي تشخيص و درمان آن از منطقه‌اي به منطقه ديگر متفاوت است. بنابراين لازم است در سراسر جهان، براي کنترل و پيشگيري از اين بيماري متناسب با شرايط هر کشور برنامه ريزي انجام شود.

بدين منظور در راستاي استراتژي جهاني براي حذف هپاتيت‌هاي ويروسي به‌عنوان يک تهديد بزرگ سلامت عمومي، تا سال2030 و هدفگذاري سازمان انتقال خون ايران در به صفر رساندن خطر انتقال بيماري هاي قابل انتقال از طريق خون و فرآورده هاي آن (zero risk) ، اهداکنندگان مستمر بالاي 29 سال (متولدين قبل از 1/1/68) که قبلا طبق برنامه ايمن سازي عليه هپاتيت Bواکسينه نشده اند، از طريق اداره کل انتقال خون استان به مراکز بهداشتي درماني مجري برنامه واکسيناسيون معرفي شده و واکسن هپاتيت Bو کارت واکسيناسيون ويژه اهداکنندگان خون دريافت خواهند کرد.

تعداد بازديد:128 آخرين تغييرات:97/06/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر