چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/قرآن

دریافت اجازه نامه قرائت چهار قاری و حافظ از شیخ مصری

دريافت اجازه نامه قرائت چهار قاري و حافظ از شيخ مصري

سيزدهمين دوره تخصصي اقراء، عصر ديروز ۱۹ شهريورماه در سالن جلسات شوراي عالي قرآن به کار خود پايان داد و ۴ تن از قاريان و حافظان اجازه نامه قرائت از شيخ عصفور دريافت کردند.

به گزارش خبرگزاري مهر،  سيزدهمين دوره تخصصي اقراء، عصر ديروز ۱۹  شهريورماه با برگزاري مراسم اختتاميه در سالن جلسات شوراي عالي قرآن به کار خود پايان داد.

در اين جلسه که به «اِشهار» معروف است، علي فربين، مصطفي زرنگار، محمدجواد دلفاني و محمدرسول تکبيري اجازه نامه قرائت قرآن کريم را از «شيخ محمد فهمي عصفور» دريافت کردند.

در ابتداي اين جلسه، نصرت الله حسيني، قاري ممتاز کشورمان به تلاوت آياتي از کلام الله مجيد پرداخت. در ادامه مراسم، محمدتقي ميرزاجاني معاون اجرايي شوراي عالي قرآن ضمن عرض خيرمقدم و تسليت به مناسبت آغاز ايام سوگواري اباعبدالله‌الحسين(ع) اظهار داشت: قريب به يک سال از زمان حضور جناب شيخ عصفور در ايران مي‌گذرد و در اين مدت ايشان با جديت مشغول اقراء بوده که از همين تريبون از زحمات مجدانه ايشان تشکر مي‌کنيم.

وي گفت: تا کنون ۵۵ نفر از استادان، قاريان و حافظان کشورمان در سيزده دوره تخصصي اقراء،  از ۱۳ استان کشور شامل تهران، اردبيل، خوزستان، کرمان، بوشهر، قم، فارس، خراسان رضوي، اصفهان، يزد، مازندران و گيلان موفق به کسب اجازه‌نامه قرائت شده‌اند و انتظار مي‌رود با برنامه‌ريزي هاي انجام شده، اين روند در ساير استان‌هاي کشور نيز ادامه يابد.

ميرزاجاني ادامه داد: با تمهيداتي که در اين حوزه انديشيده شده است، انتظار مي‌رود بزودي دريافت‌کنندگان اجازه قرائت، کرسي‌هاي اقراء را در سراسر کشور برپا کنند و اين سنت ارزشمند ديني و قرآني  با سرعت بيشتري در کشورمان ادامه پيدا کند.

در ادامه شيخ محمدعصفور ضمن توضيحاتي در مورد سنت اقراء بيان کرد: فرد مجاز( شخصي که اجازه قرائت دريافت مي‌کند) مي‌بايست علاوه بر اينکه کل قرآن را نزد مجيز( شيخ صاحب اجازات) قرائت مي‌کند؛ در جلسه‌اي که به إشهار معروف است در حضور شاهدان مؤمن و عادل نيز چند سوره پاياني قرآن و سوره مبارکه حمد و آيات ابتدايي سوره بقره را تلاوت کند.

پس از تلاوت سور يادشده و بيان ملاحظات توسط استاد مصري، هريک از نفرات مفتخر به دريافت اجازه نامه قرائت شدند.

گفتني است، اجراي دوره‌هاي تخصصي اقراء در دستور کار شوراي عالي قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کريم جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد.

تعداد بازديد:147 آخرين تغييرات:97/06/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر