یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/قرآن

نظام آموزشی ما نتوانسته تمهیداتی در زمینه حفظ قرآن فراهم کند

مدير مرکز امور قرآني اوقاف در گفتگو با مهر:

نظام آموزشي ما نتوانسته تمهيداتي در زمينه حفظ قرآن فراهم کند

حجت الاسلام حسيني، مدير مرکز امور قرآني اوقاف گفت: نظام آموزشي ما در مدرسه، حوزه و دانشگاه نتوانسته تمهيداتي را در زمينه حفظ قرآن فراهم کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان اوقاف يکي از اولين نهادهايي است که پس از خواست مقام معظم رهبري مبني بر تربيت ۱۰ ميليون حافظ وارد عمل شد و اين سازمان به جز برنامه‌هاي مختلف خودش همکاري و تعامل با مؤسسات قرآني را در  زمينه حفظ تخصصي يکساله در دستور کار خود قرار داد.

يکي از مؤسسات در تربيت حافظ قرآن کريم  يکساله و شبانه روزي مؤسسه بيت‌الاحزان است که سازمان اوقاف طي بخشنامه‌اي به ادارات کل سراسر کشور دستورات لازم را براي همکاري با اين مؤسسه را صادر کرد و امروز بسياري از مراکز حفظ قرآن بيت‌الاحزان در بقاع متبرکه و يا ساختمان‌هاي زير نظر اوقاف مستقر هستند.

سيد مصطفي حسيني، مدير مرکز قرآني سازمان اوقاف در گفتگو با خبرنگارمهر در خصوص بررسي حفظ يکساله تخصصي و روند هاي  حمايتي سازمان اوقاف در توسعه حفظ گفت: فرضيه اي در اذهان،  مبني براينکه طرح يکساله در آغاز نمي تواند طرح مطلوبي براي حفظ قرآن باشد وجود دارد، چرا که فشردگي و فشار در اين طرح  مضراتي را به همراه خواهد داشت.

وي ادامه داد: در نتيجه اساتيد اتفاق نظر دارند که حفظ قرآن بايد در طرح ميان مدت انجام شود که حداقلش دوساله و در بهترين حالتش طرح چهارساله مي باشد که سازمان اوقاف به عنوان يکي از حاميان اصلي به آن وقوف دارد.

 مدير مرکز امور قرآني اوقاف به عدم آموزش مناسب در کشور اشاره کرد و افزود: نظام آموزشي ما در مدرسه، حوزه و دانشگاه نتوانسته تمهيداتي را در حوزه حفظ قرآن فراهم کند و اگر فردي تصميم به حفظ قرآن در چندين سال دارد بايد با آرامش به اين کار بپردازد. چقد خوب بود ما مدارس حفظ قرآني داشته باشيم که دانش آموزان در کنار تحصيل بتوانند حفظ قرآن را داشته و يا در حوزه هاي علميه و رشته هاي معارف دانشگاهي چنين بهره مندي ايجاد مي شد.

وي افزود: در صورت وجود زير ساخت هاي مناسب طرح هاي ضربتي و عجله اي مثل حفظ يکساله دليلي براي برگزاري نخواهد داشت.

حسيني ادامه داد: در حال حاضر مسأله اين است که برخي از مخاطبان يا قرآن را در مدت زمان کوتاه حفظ مي کنند و يا آن را بوسيده و کامل کنار خواهند گذاشت.

 وي به با اشاره به حمايت هاي مادي و معنوي سازمان اوقاف و امور خيريه از موسسه بيت الاحزان که مرکز تخصصي حفظ قرآن در يک سال و به صورت شبانه روزي است، تصريح کرد: ما با شرايطي از موسسه بيت الاحزان حمايت مي کنيم. در يک مرکز شبانه روزي حفظ قرآن که با نظارت اين موسسه فعاليت کند، دست کم صد نفر  علاقه مند به حفظ قرآن مي آيند و در دوره هاي آزمايشي که تابستان برگزار مي شود شرکت مي کنند و در خوشبينانه ترين حالت يک پنجم آنها براي طرح تخصصي حفظ يک ساله انتخاب مي شوند.

مدير مرکز امور قرآني سازمان اوقاف با تاکيد بر موارد توافق مرکز امور قرآني با اين موسسه تصريح کرد: يکي از موضاعاتي که مورد توافق ما با موسسه بيت الاحزان بود نهايت دقت در انتخاب افرادي است که استعداد و شرايط کافي براي حفظ تخصصي يک ساله را دارند.

وي ادامه داد: ارزيابي مبسوط ما از شعب بيت الاحزان از نظر مربي و ضوابط و شرايطي که در طرح يک ساله بايد مدنظر قرار داد داشته ايم و هنوز نيز آنها را تقويت کرده و مورد توجه قرار ميدهيم.

حسيني با تأکيد بر اينکه مي توان مناظره اي با حضور موافق و مخالف طرح هاي تخصصي يکساله برگزار کرد افزود: مسئولان قرآني در موسسه بيت الاحزان نيز اگر روزي شرايط  به نحوي مهيا شود که بتوانند همين طرح را در دو سال برگزار کنند اين اتفاق خواهد افتاد.

تعداد بازديد:121 آخرين تغييرات:97/06/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر