پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

کلاهبرداری از بیماران با عنوان «نقشه برداری از مغز»

استاد دانشگاه شهيد بهشتي هشدار داد؛

کلاهبرداري از بيماران با عنوان «نقشه برداري از مغز»

رئيس پنجمين همايش بين المللي نقشه برداري مغز گفت: شاهديم برخي از افراد پزشک و غير پزشک با ادعاهاي عجيب و بدون آگاهي از علم، براي انجام نقشه برداري از مغز از بيماران هزينه مي گيرند.

به گزارش خبرگزاري مهر، مجتبي زارعي عنوان کرد: به طور مثال برخي از اين کلاهبرداران اعلام کرده اند که با استفاده از نقشه برداري مغز مي‌تواند پارکينسون را سريع‌تر تشخيص و درمان کنند؛ در حالي که اين موضوعات به هيچ عنوان حقيقي نيست و نوعي کلاهبرداري به شمار مي‌رود.

رئيس پنجمين همايش بين المللي نقشه برداري مغز ايران با بيان اينکه نقشه برداري مغزي مجموعه‌اي از تکنولوژي هاي جديد است که کمک مي‌کند مسائل مغز را در حالت بيماري و طبيعي بهتر درک کنيم، افزود: در حال حاضر نقشه برداري مغز شامل فعاليت هاي تحقيقي است و نه باليني و اين مسئله مي‌تواند در کمک و تشخيص درمان بيماري‌ها در آينده موثر واقع شود.

زارعي در ارتباط با برگزاري پنجمين همايش بين المللي نقشه برداري مغز ايران اظهار داشت: اين همايش هفتم تا نهم مهرماه سال جاري در سالن همايش هاي بين المللي شهيد بهشتي تهران همچون سال هاي قبل برگزار مي‌شود که همه علاقه مندان در رشته‌هاي مهندسي، پزشکي، روانشناسي و ساير رشته‌هاي وابسته مي توانند در اين همايش شرکت مي کنند و از جديدترين دستاورد ها در حوزه نقشه برداري مغز بهره مند شوند.

 وي با اشاره به حضور صاحب نظران و اساتيد برجسته داخلي و خارجي در پنجمين همايش بين المللي نقشه برداري مغز ايران گفت: تعامل و ارتباط ميان علاقه‌مندان با افراد سرآمد در حوزه نقشه برداري مغز در داخل و خارج از کشور از اهداف اصلي برگزاري اين همايش است. همچنين ايجاد فرصت براي دانشجويان و محققين جواني که مي خواهند در اين زمينه فعاليت کرده و خود را معرفي کنند.
 
رئيس پنجمين همايش بين المللي نقشه برداري مغز ايران در پاسخ به اينکه چرا وزارت بهداشت تاکنون نظارت و برخوردهاي لازم را در اين زمينه انجام نداده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه تصميم هاي اتخاذ شده در مورد مسايلي که به نوعي نفع مالي دارند همچون تعرفه ها، داروها، تجهيزات پزشکي بيشتر تابع نيروي هاي لابي و فشار است تا اصول علمي. طبعا تا زماني که افراد ذينفع بر روي مسايلي که خود از آن نفع مي برند تصميم مي گيرند نمي توان اميدي به حلل مسايل سلامت داشت. 

زارعي با اشاره به اينکه طب اگر ملي باشد همچون طبي که در کشورهاي اروپايي اجرا شده و ديگر پزشک از بيمار پولي به صورت مستقيم دريافت نکند چنين مسائل و مشکلاتي را شاهد نخواهيم بود عنوان کرد: در صورتي که پزشک به طور مستقيم از بيمار پول دريافت کند و تعداد ويزيت و جراحي مبناي در آمد پزشکان باشد کيفيت خدمات سلامت هميشه قرباني کميت خواهد شد و به اين ترتيب هم سر ملت کلاه مي رود و هم سر دولت. همانطور که عملا طرح تحول سلامت با وعده هاي بزرگ اما برنامه ريزي و مديريت ضعيف دولت را به مرز ورشکستگي کشانيد در حاليکه براي برخي از ساده ترين دارو ها بيماران از داروخانه اي به داروخانه ديگر سرگردان هستند، بيمارستان ها قادر به پرداخت به پزشکان و پرستاران نيستند، و بيمه ها از پس پرداخت به دولت بر نمي آيند. در چنين سيستمي هيچ کس راضي نيست.

تعداد بازديد:143 آخرين تغييرات:97/06/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر