دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

مراقبت‌های افراطی والدین، تک فرزندان را کم تحمل می‌کند

يک روانشناس در گفت‌وگو با مهر:

مراقبت‌هاي افراطي والدين، تک فرزندان را کم تحمل مي‌کند

يک روانشناس گفت: حساسيت و مراقبت هاي افراطي والدين بر روي تک فرزندان آن‌ها را کودکاني لوس، ضعيف و کم تحمل بار مي آورد.

محسن منصوبي فر روانشناس و عضو هيات علمي دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص آسيب ها و پيامدهاي تک فرزندي و تاثير آن بر شخصيت کودک گفت: متاسفانه در جامعه امروز والدين به دلايلي همچون کمبود وقت براي تربيت کودک، مشکلات اقتصادي و الگوگيري غلط از فرهنگ هاي ديگر به تک فرزندي روي آورده اند.

وي ادامه داد: در صورت ادامه اين روند و گسترش تک فرزندي، در دهه آينده شاهد جامعه اي با جمعي از افراد حساس و عصبي خواهيم بود.

منصوبي فر با بيان اينکه نداشتن خواهر و برادر بر مراحل رشد کودک تاثير منفي خواهد گذاشت، گفت: چرا که اين دسته از کودکان کسي را براي رقابت، بازي، قهر و آشتي و هم صحبتي در خانه ندارند.

اين روانشناس ادامه داد: در نتيجه اين کودکان بسياري از مشکلات و شرايط را تجربه نمي‌کنند.

وي افزود: بلوغ رواني نيز يکي از مواردي است که نياز به تجربه دارد اما اين کودکان به‌دليل تجربه نکردن بسياري از شرايط رفتاري در اين زمينه نيز ناپخته خواهند بود.

منصوبي فر با اشاره به اثرات منفي حساسيت بيش از حد والدين بر روي تک فرزندان تصريح کرد: مراقبت هاي افراطي والدين و حساسيت هاي آنان اين کودکان را افرادي لوس، ضعيف و کم تحمل بار مي آورد.

اين روانشناس با بيان اينکه کودکان تک فرزند همواره تقاضاي جلب توجه و مداراي افراطي از ديگران دارند، ادامه داد: چراکه والدين آنها همواره اشتباهات آنها را ناديده گرفته و اين کودکان با عواقب رفتارهاي خود مواجه نشده و دائما با آن‌ها مدارا مي‌شود و آنان نيز به اين مداراي هميشگي عادت مي‌کنند.

وي تصريح کرد: يکي ديگر از مشکلات خانواده هاي تک فرزند تسليم بودن والدين در برابر کودکان است. به‌علاوه اين دسته از کودکان در بزرگسالي نيز همواره انتظار تسليم بودن ديگران در برابر آن‌ها را دارند.

منصوبي‌فر اضافه کرد: در نتيجه در صورت ورود اين افراد به جامعه و عدم تحقق خواسته‌هايشان با مشکل روبرو خواهند شد.

اين روانشناس با بيان اينکه افراد تک فرزند در مشکلات و سختي‌ها دچار اضطراب مي شوند، عنوان کرد: اضطراب ريشه اصلي همه مشکلات رواني است که در بزرگسالي نيز فرد را دچار افسردگي و پرخاشگري مي کند.

منصوبي فر با بيان اينکه در خانواده هاي تک فرزند، والدين و فرزندان به شدت به يکديگر وابسته مي شوند خاطرنشان کرد: به همين دليل تحمل دوري و مرگ در اين خانواده ها بسيار پايين بوده و عموما اين افراد آسيب پذير خواهند بود.

تعداد بازديد:361 آخرين تغييرات:97/07/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر