جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/مقالات

پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند/ حج به اندازه کربلا لذت ندارد

پناهيان در نهمين شب از سوگواره هنر و حماسه:

پاداش و کنترل آدم را ضعيف مي‌کند/ حج به اندازه کربلا لذت ندارد

حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان گفت: هر چه بيشتر مي‌خواهي کنترل کني، او را بيشتر ضعيف مي‌کني؛ هر چه بيشتر ضعيف کني بيشتر خطا مي‌کند، اين‌ها در آزمايش‌هاي جهاني ثابت شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم سوگواري «هنر و حماسه»، در شب نهم با سخنراني استاد پناهيان برگزار شد. پناهيان در نهمين شب از سوگواره هنر و حماسه با اشاره به تأثير کنترل بر ضعيف کردن جامعه گفت: هر چه تشويق و تنبيه‌ها را کمتر کني، جامعه قوي‌تر مي‌شود و بهتر اداره مي‌شود. کسي که با کنترل اداره شود، ضعيف مي‌شود. هر چه بيشتر مي‌خواهي کنترل کني، او را بيشتر ضعيف مي‌کني؛ هر چه بيشتر ضعيف کني بيشتر خطا مي‌کند، اين‌ها در آزمايش‌هاي جهاني ثابت شده است. من مثالي در روانشناسي به شما بزنم، به گروهي که رياضي مي‌خواندند مسئله‌اي را دادند گفتند هر که زودتر حل کند پاداش بزرگي مي‌گيرد. به گروه ديگري همين مسئله را دادند اما درباره جايزه چيزي نگفتند؛ به نظر شما کدام گروه زودتر مسئله را حل کردند؟ گروه دوم! خلاقيت اين گروه بيشتر است. پاداش و جايزه آدم را ضعيف مي‌کند.

وي در اين باره ادامه داد: اکثر آيين‌نامه‌ها و قانون‌ها توهين به انسان است. چون براي گرفتن دزد است و بنا را بر اين گذاشته که آدمها دزد هستند! بدبختانه ما بايد قانون را کنترل کنيم و بدبختي يک جامعه آن است که قانون زياد داشته باشد، قانون يعني من تو را کنترل مي‌کنم. وقتي بعضي‌ها نتيجه‌هاي مثبت غرب را تعريف مي‌کنند، به آنها مي‌گويم شما بگو چقدر از پليس مي‌ترسند؟ مي‌گويند خيلي! مي‌گويم اين فايده ندارد! آن جامعه روزبه‌روز ضعيف‌تر مي‌شود. در اين جامعه ضعيف شده، هر خوبي و نظمي که اتفاق بي‌افتد هيچ کدام ارزش ندارد. اگر کسي خطا نمي‌کند، گولش را نخور شايد به خاطر ضعف نفسش هست.

سخنران چهاردهمين سوگواري هنر و حماسه در رابطه با وظيفه هنرمندان و مدل اداره جامعه در دوران ظهور اضافه کرد: اينکه امام حسين عليه‌السلام فرمود من مرگ با عزت را ترجيح مي‌دهم تا زندگي با ذلت، اين را فطرت بشر متوجه مي‌شود؛ هنرمندان بيايند بر روي اين کار کنند. از علما کار چنداني برنمي‌آيد. آن هم ادبياتي که امروز در حوزه‌هاي علميه رايج است که سخت و دور از مردم است. گاهي ما طلبه‌ها نمي‌توانيم غذاي عمومي مردم را فراهم کنيم. با قوي کردن آدم‌ها مي‌توان جامعه را اداره کرد. وقتي قدرت را در افراد بالا ببريد، انگيزه‌اي براي اختلاف پيدا نمي‌کنند، ضعفي در خودشان نمي‌بينند که بخواهند تمرد کنند. اين يک روش است براي اداره. اين روش را امام زمان عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف انتخاب مي‌کنند. چرا قوت يارانشان را قدرت ۴۰ نفر مي‌کنند؟

پناهيان در انتهاي صحبت‌هاي خود با اشاره به احاديثي که به زيارت امام حسين عليه‌السلام تاکيد دارند گفت: من که حج رفتم مي‌گويم، اصلا حج رفتن به اندازه کربلا رفتن لذت ندارد. طرف آمد پيش امام صادق عليه‌السلام گفت که ۱۹ بار حج رفتم، امام فرمودند «کاش يک بار ديگر بروي تا ثواب يک زيارت امام حسين عليه‌السلام را به شما بدهند.» تازه حج واجب است اگر انجام ندهي خدا شما را نتبيه مي‌کند. در حديثي داريم مي‌فرمايد کسي که زيارت امام حسين عليه‌السلام نرود، اگر همه کارهايش خوب باشد، در پايين‌ترين مرتبه بهشت خواهد بود. امام صادق عليه‌السلام فرمودند شنيدم کساني هستند که ۴ سال مي‌گذرد و کربلا نرفته‌اند، اينها چطور جواب پيامبر را مي‌دهند؟ هر سه سال يک بار بايد بروند. اگر کسي نرود عاق پيامبر مي‌شود. در روايت ديگر داريم امام فرمودند اغنياء شما سالي دو بار و فقراي شما سالي يک بار به زيارت امام حسين عليه‌السلام بروند.

هيئت هنر نهمين شب سوگواري هنر و حماسه با قرائت زيارت عاشورا آغاز شد و با روضه‌خواني و مداحي همراه شد. در ادامه محمدصادق باطني به اجراي مراسم پرداخت.

لازم به ذکر است که مراسم عزاداري هيئت محبين اهل بيت عليهم‌السلام دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمين سوگواره هنر و حماسه» از ۲۸ ماه شهريور ماه آغاز و به مدت ۱۱ شب از ساعت ۲۰ با سخنراني استاد «پناهيان»، در محل «دانشکده هنرهاي کاربردي» به آدرس: خيابان وليعصر، بالاتر از چهار راه وليعصر، روبروي خيابان بزرگمهر برگزار مي‌شود.

تعداد بازديد:166 آخرين تغييرات:97/07/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر