شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

امامت و ولایت، طرح مدیریتی قوی برای جامعه است

پناهيان در سوگواره هنر و حماسه:

امامت و ولايت، طرح مديريتي قوي براي جامعه است

حجت الاسلام عليرضا پناهيان با بيان اينکه ولايت يک سيستم و ساختار قدرت‌آفرين است، گفت: امامت و ولايت طرح مديريتي قوي براي جامعه است.

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان در دهمين شب سوگواره هنر و حماسه در دانشگاه هنر گفت: ولايت يک سيستم قدرت‌آفرين و نشاط‌آفرين است. زيارت جامعه کبيره غوغا است، از فوايد ولايت اين است که توسط آن قدرت ايجاد مي‌شود، عاطفه درست مي‌شود. برويد ببينيد در منطقه رهبر انقلاب چه محبوبيتي دارد. بزرگترين ارتش جهان را ما بالعفل داريم. بعد از جنگ مردم ايران و عراق بر محور محبت اهل بيت و عتبات دور هم جمع مي‌شوند و قدرتي به دست مي‌آورند که ما به هيج کشوري نياز نداريم. اين پيش‌بيني امام خميني بوده است.

پناهيان در دهمين شب از سوگواره هنر و حماسه با اشاره به تأثير قدرت روحي در فرهنگ مقاومت گفت: يکي از دلايل بسيار مهم تفرقه افتادن بين افراد جامعه، اين است که متدينين به راه اشاره مي‌کنند و غيرمتدينين به ثمره اشاره مي‌کنند. مثلاً مي‌گويند ما رفاه مي‌خواهيم، آزادي مي‌خواهيم. خب رفاه و آزادي نتيجه يک سري کارها است. بعد متدينين مي‌گويند که بايد قانون الهي اجرا شود.

وي در اين باره ادامه داد: اين‌ها مي‌گويند ما آرامش مي‌خواهيم، آنها مي‌گويند ما مسجد مي‌خواهيم. بعد خيلي‌ها فکر مي‌کنند مسجد ارتباطي با نيازهاي اجتماعي ندارد، در صورتي که آرامش نتيجه‌ مسجد است.

سخنران چهاردهمين سوگواري هنر و حماسه در رابطه با تعريف ولايت اضافه کرد: تعريف ولايت چيست؟ ولايت يک سيستم و ساختار قدرت‌آفرين است. يک عده را مي‌گويند ولايتمدارها، يک عده را مي‌گويند آزادي‌خواه‌ها. من يک دهه در مورد لذت بردن صحبت کردم. شخصي به من گفت شب عاشورا از لذت صحبت نکنيد، از خدا و پيامبر صحبت کنيد. گفتم خب ما از امام حسين(ع) صحبت مي‌کنيم شکنجه که نمي‌شويم، لذت مي‌بريم.  

وي با طرح اين پرسش که چه چيزي در يک جامعه قدرت مي‌آفريند و چه چيزي وحدت و يکپارچکي ايجاد مي‌کند، گفت: اصلاً جامعه را کوچکتر کنيد؛ همسايه، همکار و خانواده بايد محوري داشته باشند که به آن مهر بورزند. مدير يک کارخانه را همه دوست داشته باشند چطور کار مي‌کنند؟ معلوم است که آن کارخانه بهتر کار مي‌کند و ديگر براي نظارت هزينه نمي‌کنند.

پناهيان در ادامه گفت: ساختارهاي مديريتي ضعيف احتمال اختلاس را ايجاد مي‌کند. طرح مديريتي قوي براي جامعه چيست؟ امامت و ولايت است. کارخانه درست کنيم که همه به يک محور عشق بورزند، يا به مزد مهر بورزند. به‌جاي نظام تشويق و تنبيه يک سيستمي جايگزين کنيم، نظام ولايت. با سيستم تشويق و تنبيه کار ضعيف‌تر جلو مي‌رود، با چه سيستمي کار خيلي خوب جلو مي‌رود؟ ولايت. تجربه بشري را مشاهده کن، وقتي براي رهبري دل بسوزانند و بميرند، کار جلو مي‌رود.

وي در پايان سخنان خود گفت: مکرر در روايت آمده است که النصيحة للأمة المسلمين، چه وقتي پشت امام هستند، چه وقتي جلوي امام هستند. نصيحت يعني دلسوزي. ما در جبهه کاري مي‌کرديم به نام شايسته‌سالاري، خب کار خوبي است، اما آيا هميشه مي‌شود؟ هميشه نمي‌شود، چون شرايط دشواري دارد. کسي بهتر از شايسته‌سالاري سراغ دارد؟ من مي‌گويم برايش اسم بگذاريد. ما فرماندهان لشکري داشتيم که فرمانده گروهان‌هاي بهتري داشت، اين فرمانده گروهاني داشت که فرمانده دسته‌هاي بهتري داشت. از آن بالا اشاره مي‌کند، آن پاييني جلو رفته است.

هيئت هنر دهمين شب سوگواري هنر و حماسه با قرائت زيارت عاشورا آغاز شد و با روضه‌خواني و مداحي همراه شد. در ادامه اين مراسم با اجراي محمدصادق باطني، حامد عسگري، شاعر آييني به شعر خواني پرداخت.

لازم به ذکر است که مراسم عزاداري هيئت محبين اهل بيت دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمين سوگواره هنر و حماسه» از ۲۸ ماه شهريور ماه آغاز و به مدت ۱۱ شب از ساعت ۲۰ با سخنراني حجت الاسلام «پناهيان»، در محل «دانشکده هنرهاي کاربردي» برگزار شد.

تعداد بازديد:152 آخرين تغييرات:97/07/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر