یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

راه اندازی ۲ رشته فناوری فضایی و ماهواره ای در دانشگاه امیرکبیر

راه اندازي ۲ رشته فناوري فضايي و ماهواره اي در دانشگاه اميرکبير

رئيس پژوهشکده علوم فناوري هوافضا از راه اندازي ۲ رشته فناوري فضايي و ماهواره اي در دانشگاه اميرکبير خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود ماني در مراسم معرفي ماهواره پيام دانشگاه اميرکبير همزمان با هفته جهاني فضا با اشاره به ويژگي هاي اين ماهواره گفت: مدل مهندسي و کيفي اين ماهواره طراحي و ساخته شده و هم اکنون مدل نهايي آن به اتمام رسيده است.

وي افزود: ماهواره پيام اميرکبير در حال تست سازگاري با پرتابگر است و پيش بيني مي شود که به عنوان اولين ماهواره با ماهواره بر سيمرغ به فضا پرتاب شود.

ماني با اشاره به اينکه پژوهشکده علوم و فناوري هوافضا چند ماهي است با اين عنوان در دانشگاه اميرکبير مشغول به فعاليت است، گفت: بسياري از وسايل آزمايشگاهي مربوط به هوافضا را در اين پژوهشکده طراحي و ساخته ايم.

رئيس پژوهشکده علوم فناوري هوافضا با بيان اينکه ماهواره پيام در سال ۸۶ و با توافقي که با سازمان فضايي ايران انجام شد به عنوان يکي از سه ماهواره دانشگاهي به دانشگاه اميرکبير سپرده شد، اظهارکرد: اين کار بزرگي بود که فقط توسط يک دانشکده قابل انجام نبود و به همين دليل چند دانشکده در دانشگاه اميرکبير از جمله دانشگاه هاي برق، مکانيک، صنايع و نساجي در اين پروژه همکاري کردند.

وي تاکيد کرد: چند هفته آينده تست نهايي و هماهنگي با پرتابگر اين ماهواره انجام مي شود و رسماً تحويل سازمان فضايي خواهد شد.

ماني اظهارداشت: تربيت نيروي متخصص و بومي سازي فناوري از جمله اهداف اين پروژه بوده است و در کنار ماهواره پيام موفق به تاسيس آزمايشگاه هاي ارتعاشات، خلاء حرارتي، کنترل وضعيت و اتاق تميز شديم که برخي از آنها در کشور تاکنون راه اندازي نشده بود.

رئيس پژوهشکده علوم فناوري هوافضا همچنين از راه اندازي دو رشته کارشناسي ارشد، فناوري فضايي و فناوري ماهواره اي در دانشگاه اميرکبير خبر داد.

تعداد بازديد:472 آخرين تغييرات:97/07/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر