شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تلسکوپ هابل دچار اختلال شد

به دليل آسيب در ژيروسکوپ؛

تلسکوپ هابل دچار اختلال شد

دو ژيروسکوپ تلسکوپ فضايي هابل با اختلال روبرو شدند و به همين دليل اين ابزار فضايي از فعاليت خارج شده و تنها مي تواند فعاليت هاي اوليه را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از بي بي سي، ۲ ژيروسکوپ تلسکوپ هابل از فعاليت خارج شده و به همين دليل اين ابزار فقط مي تواند فعاليت هاي اوليه را انجام دهد.

 تلسکوپ هابل يکي از مهمترين ابزارهاي علمي ساخت بشر است. اما اين دستگاه در روزهاي گذشته در وضعيت «ايمن» (safe mode) قرار گرفته تا دانشمندان مشکل ژيروسکوپ ها را حل کنند.

اين ابزار فضايي مجهز به ۶ ژيروسکوپ است و روز جمعه در حال استفاده از ۴ مورد آنها بود. اما کارشناسان متوجه شدند يکي از ۴ ژيروسکوپ از کار افتاده است.

پس از بروز اين مشکل کارشناسان سعي کردند از يک ژيروسکوپ ديگر تلسکوپ استفاده کنند. اما متوجه  شدند در حقيقت دو ژيروسکوپ تلسکوپ از کار افتاده اند. به همين دليل هابل اکنون فقط دو ژيروسکوپ فعال دارد.

هابل براي آنکه بتواند به طور معمول به فعاليت خود ادامه دهد بايد حداقل ۳ ژيروسکوپ داشته باشد.

دکتر ريچل اوستن مدير ماموريت تلسکوپ فضايي هابل در يک پيام توئيتري نوشت: آخر هفته پر اضطرابي بود. درحال حاضر تلسکوپ فضايي هابل در وضعيت ايمن است تا ما راه چاره اي بيابيم. يک ژيروسکوپ ديگر هم خراب شده است. نخستين گام تعمير ژيروسکوپي است که از کار افتاده است.

تلسکوپ فضايي هابل از سال ۱۹۹۰ ميلادي  فعاليت خود را آغاز کرده است.

تعداد بازديد:153 آخرين تغييرات:97/07/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر