چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ایران باید با «چین و هند» همکاری بیشتری در حوزه انرژی داشته باشد

فرازي در گفتگو با مهر:

ايران بايد با «چين و هند» همکاري بيشتري در حوزه انرژي داشته باشد

سفير اسبق ايران در روماني گفت: در شرايط جنگ تجاري آمريکا با هند و چين ميدان مانور خوبي براي ايران ايجاد شده که بايد برنامه‌هاي همکاري بيشتري در حوزه انرژي با آنها داشته باشيم.

علي‌اکبر فرازي سفير اسبق ايران در روماني در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص ظرفيت ايجاد شده براي تعامل بيشتر اقتصادي با دو کشور چين و هند با توجه به رويکرد مخالف آنها با سياست‌هاي آمريکا اظهار داشت: سياست يکجانبه‌گرايي آمريکا و تلاش در جهت ناديده گرفتن قواعد بين‌المللي از سوي ترامپ به تدريج نشانه‌ها و آثار خود را در نقاط مختلف جهان نشان مي‌دهد و بلوک‌هاي اقتصادي به اين نتيجه مي‌رسند که دوران يکجانبه‌گرايي به پايان رسيده است.

وي ادامه داد: بلوک‌هاي اقتصادي به اين نتيجه مي‌رسند که دوران يکجانبه‌گرايي به پايان رسيده و کشورها مي‌دانند که يا بايد تسليم سياست‌هاي يکجانبه‌گرايانه آمريکا شوند يا اينکه با اتخاذ رويکردي جديد، به دنبال تأمين منافع اقتصادي خود باشند.

سفير اسبق ايران در روماني با بيان اينکه جنگ تجاري آمريکا با اروپا، چين، روسيه و هند نشان داده که کشورهاي مختلف براي ادامه مسير خود، بايد سياستي مستقل از آمريکا اتخاذ کنند، افزود: اين موضوع بيشتر براي کشورهاي در حال توسعه‌ و کشورهايي که به افزايش توان اقتصادي و توسعه ساختارهاي تجاري خود اهميت مي‌دهند، مسئله‌ساز خواهد شد.

فرازي گفت: جمهوري اسلامي ايران بايد از فاصله ايجاد شده ميان آمريکا با متحدان خود از جمله اروپا و کانادا و همچنين با کشورهاي روسيه، چين و هند به نفع خود بهره‌برداري کند اما چنين امري محقق نمي‌شود مگر اينکه شناختي درست و برنامه‌ريزي دقيق براي آن داشت.

وي تصريح کرد: اين نکته را بايد مد نظر داشته باشيم که اختلاف ايجاد شده ميان آمريکا با کشورهاي ديگر صرفا اختلافي اقتصادي است، نبايد دل خوش کنيم که اينها مي‌توانند بلوک‌هايي سياسي در برابر آمريکا ايجاد کنند و نمي‌توانيم آنها را دشمن آمريکا تلقي کنيم اما قطعاً کشورهاي نامبرده در حوزه تجاري و اقتصادي با يکديگر در برابر آمريکا متحد خواهند شد.

سفير اسبق ايران در روماني اظهار داشت: عمده هدفي که آمريکا در مواجهه با کشورهاي روسيه، چين، هند و ديگران دارد، توقف سرعت رشد اقتصادي آنهاست.

فرازي با بيان اينکه آمريکا علي‌رغم عدم توانايي خود در به صفر رساندن فروش نفت ايران به جهان، به کشورهاي مختلف از جمله چين و هند براي عدم خريد نفت از ايران فشار مي‌آورند، گفت: هدف آمريکايي‌ها از اين سياست، بيشتر تحت فشار قرار دادن کشورهاي مصرف‌کننده انرژي است تا کشورهاي توليدکننده انرژي همچون ايران، يعني هدف آنها جلوگيري از رشد اقتصادي بيشتر چين، هند و امثال آنهاست.

به گفته سفير اسبق ايران در مجارستان، اگر فرض را بر اين بگذاريم که آمريکا در تحقق سياست خود مبني بر به صفر رساندن فروش نفت ايران به جهان موفق باشد، واقعيت بازار و تجربه در اين حوزه نشان داده است که خلاء حضور ايران در اين بازار را نمي‌توان با افزايش فروش نفت روسيه و عربستان جبران کرد.

وي ادامه داد: طبيعي است که در اين شرايط کشورهاي چين و هند به تدريج خرج خود را از آمريکا در تجارت جهاني جدا کنند و سياست‌هاي مستقلي را در پيش بگيرند. برنامه توسعه اقتصادي اين دو کشور، نياز به اطمينان از استمرار تأمين انرژي براي آنها دارد، بنابراين موضوع خريد نفت از توليدکنندگان نفتي جهان از جمله ايران براي اقتصاد آنها، يک اولويت به حساب مي‌آيد.

سفير اسبق ايران در روماني افزود: واکنش‌هاي کشورهاي مختلف در قبال جنگ تجاري آمريکا با آنها متفاوت است، به طور مثال امروز در اتحاديه اروپا صحبت از ايالات متحده اروپايي يا ارتش جداگانه اروپا است و همچنين اتخاذ سياست‌هاي ديگري که بتواند اروپا را در حوزه تجاري و اقتصادي از آمريکا مستقل کند.

فرازي تأکيد کرد: چين و هند هم روش‌هاي خاص خود را دارند، به طور مثال چيني‌ها برنامه بلندمدتي را به شکلي تدريجي اما مطمئن پيش مي‌برند و به هيچ وجه تسليم سياست‌هاي زورگويانه آمريکا در حوزه تجاري نخواهند شد.

وي با بيان اينکه در اين شرايط ايران بايد با چين و هند برنامه‌هاي همکاري بيشتري در حوزه انرژي داشته باشد، گفت: يکي از اقداماتي که ايران در طول اين مدت انجام داده و مورد اقبال کشورهاي مختلف هم قرار گرفته است، موضوع استفاده از ارزهاي محلي در تجارت ميان خود به جاي دلار است.

فرازي در پايان خاطرنشان کرد: به اعتقاد من با توجه به شرايط پيش‌آمده در جنگ اقتصادي ميان آمريکا با کشورهاي فوق، ميدان مانور خوبي براي ايران ايجاد شده که بايد به دور از شعار و برخي برنامه‌هاي نسنجيده، با اقدامات سازنده اقتصادي، مشتريان خود را جهت همکاري‌هاي بيشتر در حوزه انرژي به طور خاص و خريد محصولات و توجه بيشتر به بازار ايران ترغيب کنيم.

تعداد بازديد:144 آخرين تغييرات:97/07/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر