یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

استقبال دارندگان ارز از سپرده‌گذاری ارزی

مهر خبر مي‌دهد؛

استقبال دارندگان ارز از سپرده‌گذاري ارزي

نوسانات نرخ برخي از دارندگان ارز را براي فروش يا نگهداري ارزهاي خود مردد کرده و به همين دليل، اکنون سپرده‌گذاري ارزي در بانکها با شرايط جديدي که اعلام شده، نظر بسياري را به خود جلب کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نوسانات نرخ ارز طي هفته‌هاي گذشته و ميل به کاهش نرخ از سمت بازار براي انواع ارز، برخي دارندگان ارز را که سرمايه‌هاي خود را به دليل نااطميناني از آينده بازار و جوي که دلالان ارزي به راه انداخته بودند، به دلار و يورو تبديل کرده‌اند، مردد کرده و با توجه به زمزمه‌هايي که به خصوص طي دو سه هفته اخير از سوي فعالان بازار ارز مبني بر کاهش بيشتر نرخ به ميان آمده است و در مقابل مقاومت دلالان براي نگه داشتن نرخ در سطح بالا را در پي داشته است، سپرده‌گذاري‌هاي ارزي از سوي دارندگان ارز را جذاب کرده است.

بخشنامه بانک مرکزي براي سپرده‌گيري ارزي بانکها چه بود؟

بانک مرکزي اعلام کرده که نرخ سود سپرده‌گذاري ساليانه براي اسعار يورو، درهم امارات و دلار به ترتيب ۳، ۲ و ۴ درصد است و کارمزد عامليت بانک هم ۰.۳ درصد خواهد بود که قرار بر اين است که نسبت به حجم سپرده دريافتي در پايان دوره سپرده‌گذاري ارزي يک ساله پرداخت شود.

در اين ميان البته اگر متقاضي خواستار ابطال و يا دريافت سود باشد، به منظور تسريع و تسهيل در ارائه خدمات به سپرده گذاران، آن بانک نسبت به پرداخت اسکناس از محل منابع خود اقدام خواهد کرد؛ اما به هر روي، بازپرداخت اصل و پرداخت سود سپرده‌گذاري به صورت اسکناس نزد اين بانک، به همان نوع ارز توديعي و به صورت اسکناس خواهد بود که البته پرداخت سود به سپرده گذار به صورت ماهانه خواهد بود.

بر اساس اين بخشنامه ،اگر فردي درخواست ابطال سپرده ارزي توديعي قبل از سررسيد را داشته باشد، نرخ سود ساليانه مورد عمل براي سپرده يورويي، درهمي و دلاري به ترتيب ۱، ۰.۵ و ۱.۵ درصد خواهد بود؛ اما به سپرده‌هاي ارزي کمتر از يک ماه سودي تعلق نمي‌گيرد.

باجه‌نشينان از رشد مراجعه براي سپرده‌گذاري ارزي خبر مي‌دهند

آنگونه که متصديان ارزي شعب در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويند، طي هفته‌هاي گذشته استقبال مردم از سپرده‌گذاري‌هاي ارزي بالا بوده و البته دولت و بانک مرکزي نيز تلاش کرده اند که تضامين لازم را به سپرده‌گذاران براي ارزهاي پرداختي به بانکها ارائه بدهند تا جاي نگراني از بابت سپرده‌ها وجود نداشته باشد. آنگونه که بانک مرکزي اعلام کرده، تسويه سپرده‌هاي ارزي با ارز روز گشايش خواهد بود و اين امر، از سوي بانک مرکزي تضمين‌ شده است تا خاطرات ناخوشايند سپرده‌گذاران ارزي در تلاطمات بازار در سال‌هاي ۹۰ و ۹۱ تکرار نشود.

همان روزهايي که نظام بانکي اعتماد مردم درباره سپرده‌گذاري‌هاي ارزي را سلب کرد و هر فردي که درخواست دريافت تمام يا بخشي از سپرده ارزي خود را داشت ، با اين جملات مواجه کرد: معادل ريالي سپرده ارزي آن هم به قيمت مرکز مبادلات ارزي و نه بازار آزاد، پرداخت مي‌شود.

سود سپرده‌ها ماهانه و ارزي پرداخت مي‌شود

حال اما تضمين بانک مرکزي پشت سر سپرده‌هاي ارزي قرار دارد. آنگونه که مقامات بانک مرکزي در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويند، با تضمين‌هاي ارايه شده از سوي اين بانک، جذب سپرده‌هاي ارزي توسط بانک‌ها روند روبه رشدي را طي مي‌کند. البته پيش‌تر هم بانک مرکزي اعلام کرده بود که با همکاري بانک‌ها، شعب شهرهاي مختلف براي جذب سپرده‌هاي ارزي مردم فعال شده است؛ اما نکته حائز اهميت آن است که بانک‌ها سود سپرده را ماهانه و به صورت اسکناس ارز پرداخت مي‌کنند.

بر اساس ضوابط اعلام شده به بانکها، در صورت انصراف سپرده گذار پيش از سررسيد، بانک ها موظفند بلافاصله نسبت به استرداد وجوه سپرده‌گذاري شده اقدام کنند؛ ضمن اينکه در اين طرح براي سپرده‌هاي يورويي سالانه ٣ درصد، دلاري ۴ درصد و درهمي ۲ درصد سود پرداخت مي‌شود که بانک مرکزي اصل و سود اين سپرده‌ها را تضمين کرده است.

تعداد بازديد:130 آخرين تغييرات:97/07/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر