سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بخشی از مشکلات به دلیل تحریم‌های خودساخته داخلی است

شهبازي در گفتگو با مهر:

بخشي از مشکلات به دليل تحريم‌هاي خودساخته داخلي است

مسئول سازمان بسيج صنعتي کشور گفت: اگرچه تحريم هاي خارجي تاثير گذار است، اما بخشي از اين تحريم ها و وابستگي ها به خارج به دليل وجود قوانين و تحريم هاي خود ساخته داخلي است.

علي اصغر شهبازي «مسئول سازمان بسيج صنعتي کشور» در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به دور جديد تحريم هاي آمريکا عليه ايران،اظهار داشت: يکي از مجموعه هايي که در دوران تحريم مورد توجه دشمنان قرار مي‌گيرد، صنعت نفت، گاز و پتروشيمي است که سازمان بسيج صنعتي کشور با همکاري کانون بسيج در استان خوزستان فعاليت گسترده‌اي را آغاز کرده تا پتانسيل موجود کشور در توليد تجهيزات مختلف اين صنعت را شناسايي کرده و ببينيم چند درصد از تجهيزات وارداتي را مي توانيم در داخل توليد کنيم.

وي افزود: اگرچه تحريم هاي خارجي تاثير گذار است، اما بخشي از اين تحريم ها و وابستگي ها به خارج به دليل وجود قوانين و تحريم هاي خود ساخته داخلي است به اين معنا که با ايجاد موانعي، مانع توليد و به کارگيري تجهيزات داخلي کشور شده ايم. خوشبختانه از ۸۰ درصد اقلام و محصولات وارداتي در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي بيش از ۵۰ درصد را مي توانيم در داخل توليد کنيم.

شهبازي با بيان اينکه بسيج صنعتي کشور به وزارت نفت توان توليد داخلي تجهيزات مورد نياز صنعت نفت، گاز و پتروشيمي را اعلام کرده است، مي گويد: توليد داخلي در کنار تامين نياز هاي کشور مي تواند موجب بازدارندگي در حوزه تحريم و اميدواري صنعت داخلي شود.

وي ادامه داد: در حوزه صنايع کوچک نيز بسيج صنعتي اقدامات گسترده اي داشته است از جمله با شناسايي توانمندي هاي داخلي و ايجاد بانک اطلاعات صنعتي کشور که وجود نداشت. ما معتقديم در زمان تحريم اگر بتوانيم اشراف اطلاعاتي را ايجاد کنيم و اگر وارداتي قرار است انجام شود بر اساس همين اطلاعات باشد يعني کالايي که توان توليد داخلي دارد را وارد نکنيم.

رئيس سازمان بسيج صنعتي کشور، عدم اشراف اطلاعاتي را موجب واردات بي رويه و عدم توليد داخلي دانست و گفت: واردات بي رويه در زمان تحريم ها نتايج مخرب خود را نشان مي دهد، ما خود را براي تحريم و توليد در داخل آماده نکرده ايم و اجازه واردات را هم به دليل تحريم به کشور نمي دهند اينجاست که کشور با مشکل روبرو مي شود.

وي ايجاد بانک اطلاعات صنعتي کشور را براي مقابله با تهديدات دشمن بسيار ضروري دانست و گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در حوزه هاي که تحريم بوده ايم و به دنبال توليد آن در داخل رفته ايم نتيجه گرفته ايم و به خود کفايي رسيده ايم اما حوزه ها و کالاهاي که فکر مي کرديم مي توان از خارج از کشور تهيه کرد دچار مشکل هستيم و امروز به واسطه تحريم ها به ما نمي دهند. تحريم از آن منظر براي ما نعمت است که مي تواند ظرفيت هاي داخلي کشور را شکوفا کند اگر موجب شکوفايي نشود به خودي خود شکننده است.

وي ادامه داد: برخي قوانين و محدوديت ها و به نوعي خود تحريمي موجب مي شود که تحريم در برخي موارد به فرصت تبديل نشود. تفکر وابسته به غرب و عدم اعتماد به جوانان در برخي مسئولان موجب محدوديت در بخش صنعتي کشور شده است. متاسفانه برخي جريان ها مانع شکوفايي استعداد هاي درخشان جوانان و استفاده از توان و دانش داخلي شده که موجب نا اميدي جوانان مي شود.

شهبازي خاطر نشان کرد: نبود معماري براي مشخص کردن نياز هاي کشور موجب شده فارغ التحصيلان دانشگاه نتوانند در حوزه تخصصي خود مشغول کار شوند.

وي، آسيب پذيري فرهنگ را موجب بسياري از مشکلات موجود کشور دانست و گفت: متاسفانه فرهنگ ما بسيار آسيب ديده و اگر زيرساخت هاي اشتغال هم ايجاد شود بسياري حال کارکردن ندارند و به سمت آن نمي روند، بسياري مي خواهند يک شبه پولدار شوند.

تعداد بازديد:328 آخرين تغييرات:97/09/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر