پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

نوجوانان ایرانی صاحب کتاب دشمن شدند

نوجوانان ايراني صاحب کتاب دشمن شدند

کتاب ‌دشمن نوشته‌ ديويد کالي و تصويرگري سرژ بلوک با ترجمه‌ي رضي هيرمندي منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، کتاب ‌دشمن نوشته‌ ديويد کالي و تصويرگري سرژ بلوک با ترجمه‌ رضي هيرمندي در ۶۰ صفحه‌ي مصور براي گروه سني نوجوان به همت کتاب چ (بخش کتاب‌هاي کودک و نوجوان نشرچشمه) منتشر ‌شد.

دشمن در فضايي انتزاعي آغاز مي‌شود؛ در جهاني سفيد و تُهي، با دو گودال، سربازهايي تنها و پناه گرفته در آن‌ها و جمله‌اي تکان‌دهنده «جنگ ادامه دارد...»

نويسنده با اين جمله، همان ابتداي کتاب آب پاکي را مي‌ريزد روي دست‌تان و اين واقعيت تلخ را يادتان مي‌آورد که جنگ از آن‌چه فکر مي‌کنيد به شما نزديک‌تر است و بي‌رحمانه ميانه‌ي نزاعي طولاني رهايتان مي‌کند. بي‌مقدمه پرت مي‌شويد در جهاني که انتظارش را نداشتيد. صفحه به صفحه پيش مي‌رويد و تصوير به تصوير جنگ اين دو سرباز را تماشا مي‌کنيد: گلوله‌ها از يک گودال به ديگري پرتاب مي‌شوند و هر دو تشنه‌ي اين هستند که ديگري را از پا دربياورد.

در طول داستان گفت‌وگوهاي دروني يکي از سربازها پيوسته با صداي بلند به گوش مي‌رسد:

«از تنهايي که بگذريم، از هر نظر که بگويي با هم فرق داريم. او يک هيولاست، يک غول بي‌شاخ و دُم. رحم و مروت سرش نمي‌شود. زن و بچه‌ها را مي‌کشد. بي‌خود و بي‌جهت آدم مي‌کشد. اين جنگ تقصير اوست. من اين چيزها را خوب مي‌فهمم، چون احمق نيستم. تمام اين حرف‌ها را در دفترچه‌ي راهنما خوانده‌ام.»

هر چه بيشتر در داستان پيش مي‌رويد، شباهت بيشتري بين دو سرباز پيدا مي‌کنيد. چيزي غير از اين انتظار مي‌رفت؟ مگر نه اين که هر دو انسان‌اند، با دغدغه‌ها و آرزوهاي مشترک، وضعيتي که در آن به سر مي‌برند.

در بخشي از کتاب مي‌خوانيم: «من انسانم. اين دفترچه راهنما پر از دروغ است. جنگ را من شروع نکرده‌ام! من هرگز حيوانات را نمي‌کشم، درخت‌ها را آتش نمي‌زنم...»

خواندن اين کلمات فرصتي‌ است تا خواننده با چراغ‌قوه‌اي کوچک، نيمه‌ي تاريک و روشن خودش را بازيابي کند و با کشف نقاط و دغدغه‌هاي مشترک بين دو دشمن، به شناختي از ذاتِ خود برسد و وقتي در برابر جمله‌ي «جنگ را من شروع نکرده‌ام!» قرار مي‌گيرد، براي لحظه‌اي بي‌دفاع شود و از خودش بپرسد: «پس چه کسي جنگ را شروع مي‌کند؟»

ديويد کالي را به‌عنوان يکي از نوآورترين و موفق‌ترين نويسندگان اروپايي در زمينه‌ي کتاب‌هاي تصويري براي کودکان و بزرگسالان مي‌شناسند و سِرژ بلاک تصويرگر بلندآوازه و برنده‌ي مدال طلاي تصويرگران آمريکاست. دشمندومين کار مشترککالي و بلاک است و براي خوانندگان بالاي ۱۰ سال پيشنهاد مي‌شود.

کتاب دشمن در سال۲۰۰۹ جايزه‌ي برنار وِرسل بلژيک، در سال ۲۰۱۰ کتاب برگزيده‌ي کودک و نوجوان از شوراي ملي مطالعات اجتماعي آمريکا و سال ۲۰۱۱ جايزه‌ي ادبي پِلسي رابينسون، فرانسه را از آن خود کرد.

تعداد بازديد:104 آخرين تغييرات:97/09/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر