جمعه 16 خرداد 1399 - 13 شوال 1441 - 5 ژوئن 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

جلوه‌های عرفانی سکر در شعر سنایی

در مرکز فرهنگي شهرکتاب بررسي مي شود؛

جلوه‌هاي عرفاني سکر در شعر سنايي

چهل‌وهفتمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره سنايي به بررسي «جلوه‌هاي عرفاني سکر در شعر سنايي» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر، چهل‌وهفتمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره سنايي در روز چهارشنبه ۱۴آذر به بررسي «جلوه‌هاي عرفاني سکر در شعر سنايي» اختصاص دارد.

عرفان اسلامي در جغرافياي ايران، سايه‌روشن‌هاي متفاوت با ديگر اقاليم تمدن اسلامي دارد. يکي از اين تفاوت‌ها، گرايش عارفان ايراني به سکر (مستي عرفاني) در برابر صحو (هشياري) است. پيشواي سکريان يا اصحاب سکر در عرفان اسلامي، بايزيد بسطامي است و عارفان مکتب خراسان از نام‌آوران اين گرايش هستند. ادبيات فارسي نيز که تحت تاثير عرفاني اسلامي شکل گرفته است از همين سايه‌روشن‌هاي سکرآلود برخوردار است که آن را شورانگيز و دلپذير کرده است و جلوه‌هايي از آن در شعر سنايي بازتاب دارد.

چهل‌وهفتمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره سنايي در روز چهارشنبه ۱۴آذر ساعت ۱۶:۳۰ به بررسي «جلوه‌هاي عرفاني سکر در شعر سنايي» اختصاص دارد که با سخنراني دکتر اکرم جودي‌نعمتي، عضو هيات علمي دانشگاه امام صادق (ع)در مرکز فرهنگي شهرکتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد احمد قصير (بخارست)، نبش کوچه‌ي سوم برگزار مي‌شود و مباني و پيامدهاي سکر و صحو در عرفان اسلامي با تاکيد بر شعر سنايي تحليل و بررسي مي‌شود.

تعداد بازديد:270 آخرين تغييرات:97/09/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر