یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

ماموران پلیس راهور در معرض خطر جدی آلودگی هوا

مهر گزارش مي‌دهد؛

ماموران پليس راهور در معرض خطر جدي آلودگي هوا

آغاز فصل سرما و افزايش آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ، در کنار مشکلاتي که براي اقشار مختلف پديد مي آورد، سبب بروز مساله‌اي جدي براي يک گروه خاص از نيروهاي خدمتگزار در نظم جامعه مي‌شود.

خبرگزاري مهر، گروه جامعه: نيروهاي پليس راهور مستقر در سطح خيابانهاي شهر از جمله افراد و گروههايي هستند که به دليل ويژگي خاص شغلي، بيشترين آسيب سلامتي را از آلودگي هوا مي بينند. وقتي در مورد آلودگي هوا سخن گفته مي‌شود بيشتر به ياد سالمندان، بيماران ريوي و قلبي و کودکان مي افتيم. جامعه عادت کرده است تنها زماني نيروهاي خدمت رسان را مورد توجه قرار دهد که با چالشي در آن زمينه مواجه شده باشد. ما زماني به فکر پليس مي افتيم که قرار است براي کاهش ترافيک مناطق مرکزي شهر، طرح هاي مختلف ترافيکي را اجرا کنند. يا حتما بايد تصادفي واقع شود که با نيروهاي راهور ارتباط کلامي برقرار کنيم.

توصيه شده است تا در هنگام آلودگي هوا شيفت ماموران راهور کوتاه تر باشد و زودتر تعويض شودمطالعات مديريت ترافيک وجود رابطه اي محکم بين آلودگي هوا و به خطر افتادن سلامت انسان‌ها و پليس را تاييد مي کند. پليس راهور، به دليل مواجهه بالا با هواي مناطق پرتردد، در معرض خطر عوارض ناشي از آلودگي است. عکس العمل هر شخص به آلودگي، بستگي به نوع آلودگي که آن شخص در معرض آن قرار گرفته و ميزان و مدت قرارگيري وي در معرض آلودگي، وضعيت سلامتي و ژنتيکي او دارد.

سردار سيدمحمدرضا سيداحمديان، معاون بهداشت و درمان ناجا با تاييد اثرات نامطلوب آلودگي هوا روي سلامتي ماموران راهور به خبرنگار مهر گفت: ماموريتهاي نيروي انتظامي به طور کلي و راهور به طور خاص به شکلي است که علاوه بر فشارهاي روحي و رواني، آسيبهاي جسمي را براي ماموران به همراه دارد.

وي ادامه داد: در کنار درگيري هاي احتمالي ماموران با برخي متخلفان که در مواردي به مصدوميت ماموران منجر مي شود، برخي موارد ديگر سبب در خطر افتادن سلامت ماموران مي شود. از جمله مشکلاتي که براي ستون فقرات و ديسک کمر ماموران راهور رخ مي دهد و علت آن سرپا ايستادنهاي طولاني مدت در سر چهارراهها و خيابانها است. همچنين در فصولي که آلودگي هوا شدت مي گيرد، ماموران راهور بيشترين تماس را با هواي آلوده دارند زيرا در يک شيفت کاري به طور مداوم در معرض آلاينده ها هستند.

در موضوع آلودگي هوا براي ماموران راهور ماسک‌هاي مناسبي در اختيار گذاشته شده که تا حدي مشکل آلودگي هوا را کمتر کندسردار سيداحمديان گفت: فلسفه وجودي بهداري همين خدمات رساني به ماموران است و در همين راستا تلاش شده تا برنامه هاي پيشگيري کننده براي ماموران پليس راهور اجرا شود. آموزشهاي ورزشي، برقراري امکانات استخر و شنا از جمله اين موارد است. همچنين توصيه شده است تا در هنگام آلودگي هوا شيفت ماموران راهور کوتاه تر باشد و زودتر تعويض شود.

وي تاکيد کرد: در ابتدا سعي مي شود ماموراني به استخدام ناجا درآيند که از سلامت کامل برخوردار باشند تا در اينده با مشکلات کمتري مواجه شوند. البته در موضوع آلودگي هوا ما براي همکاران ماسکهاي مناسبي را در اختيار گذاشته ايم که تا حدي مشکل آلودگي هوا را کمتر کند.

کارشناسان معتقدند مي‌توان با اقدامات ويژه اي شامل اقدامات مديريتي (نوبت کاري صحيح، تقسيم دوره اي افراد در مناطق آلوده و کاهش زمان کار) اقدامات بهداشتي، مهندسي و پزشکي (ساخت کيوسک هاي داراي هواي پاک، دستگاه هاي تصفيه هوا روي خودروها)، اقدامات فردي (استفاده از ماسک، ورزش، مصرف ميوه) از تاثير آلاينده ها بر پليس راهور کاست.

تعداد بازديد:133 آخرين تغييرات:97/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر