یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

گازرسانی به زاهدان تا اواسط سال ۹۹ به پایان می‌رسد

مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران:

گازرساني به زاهدان تا اواسط سال ۹۹ به پايان مي‌رسد

مدير گاز رساني شرکت ملي گاز ايران گفت: بر اساس شبکه‌گذاري انجام شده در زاهدان، گازرساني به اين شهر تا اواسط سال ۹۹ به پايان مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت نفت، سعيد مومني به تشريح وضع گازرساني در استان سيستان و بلوچستان و به‌ويژه شهر زاهدان پرداخت و گفت: سال ۹۵ مشعل گاز در زاهدان روشن شد و تاکنون روند گازرساني به اين شهر مطابق برنامه پيش رفته است.

وي افزود: اکنون مردم زاهدان با مشکل گاز طبيعي روبه‌رو نيستند و مشکل گاز مايع LPG نيز برعهده شرکت ملي گاز نيست.وي با بيان اينکه اکنون ۸۰۰ ظرفيت خالي اشتراک گاز در شهر زاهدان وجود دارد، ادامه داد: پس از اين‌که طرح گازرساني به شهر زاهدان با حضور رئيس جمهوري به‌ بهره‌برداري رسيد، عمليات طراحي و گازرساني به صورت همزمان آغاز و پنج فاز براي گازرساني به سراسر شهر زاهدان در نظر گرفته شد.

مومني طول شبکه مورد نياز شهر زاهدان را يک‌هزار و ۳۵۰ کيلومتر عنوان کرد که از اين ميزان با توجه به ظرفيت شهر، اکنون ۴۵۰ کيلومتر شبکه‌گذاري انجام شده است.

به گفته مومني، اکنون هفت هزار و ۶۰۰ انشعاب در زاهدان نصب شده و بيش از ۱۴ هزار مشترک، مصرف‌کننده گاز طبيعي هستند.

مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران، اين شرکت را متولي اصلي تامين گاز طبيعي و اجراي پروژه‌ها دانست و ادامه داد: تامين گاز مايع يا ساير فرآورده‌ها برعهده شرکت ملي گاز نيست.

مومني از افتتاح طرح گازرساني به شهر زابل در آذر ماه خبر داد و گفت: عمليات نصب ايستگاه‌هاي سي‌ان‌جي در زابل به پايان رسيده و مراحل نهايي را سپري مي‌کند، بنابراين به‌زودي تزريق گاز در اين شهر نيز انجام خواهد شد.

وي افزود: شهر زابل به ۴۵۰ کيلومتر طراحي شبکه نياز دارد که اکنون ۵۰ کيلومتر آن اجرايي شده و به‌زودي تزريق گاز آغاز خواهد شد. تا پيش از آن‌که خط انتقال گاز به زابل برسد، از طريق سي‌ان‌جي به اين شهر گازرساني مي‎شود.

مومني ادامه داد: بعد از اتمام پروژه خط انتقال گاز زابل، اين شهر نيز از خط سراسري گاز استفاده خواهد کرد.

وي افزود: اکنون ۲ پروژه خط انتقال گاز در استان سيستان و بلوچستان اجرايي مي‌شود؛ نخست خط انتقال گاز از زاهدان به سه‌راهي زابل با قطر ۳۶ اينچ است که پيمانکار در حال اجراي کار است. پيمان ديگري نيز از سه‌راهي زابل تا شهر زابل انجام مي‌شود که اکنون در آستانه انتخاب سرمايه‌گذار است و مراحل نهايي را طي مي‌کند. اين پيمان براي اجرايي شدن حدود يک سال و نيم تا دو سال زمان نياز دارد.

مومني با بيان اين‌که گازرساني به همه شهر زاهدان انجام نشده، ادامه داد: ۲ پيمان براي فاز جديد گازرساني زاهدان در نظر گرفته شده که براي پيمان نخست، پيمانکار کار خود را آغاز کرده است و پيمان بزرگ ديگري نيز براي انتخاب سرمايه‌گذار در دست اقدام است که فراخوان آن نوزدهم آذرماه در روزنامه‌ها منتشر خواهد شد تا باقي‌مانده حجم کار گازرساني زاهدان با حضور سرمايه‌گذار اجرايي شود.

وي تأکيد کرد: در صورتي که همه کارها مطابق برنامه و بدون مشکل پيش برود پيش‌بيني مي‌کنيم تا اواسط سال ۹۹ همه امور مربوط به گازرساني به زاهدان اجرا و تکميل شود.

به گفته مومني، اکنون در ايرانشهر حدود ۱۵ هزار مشترک و در زاهدان نيز نزديک ۱۵ هزار مشترک گاز طبيعي از اين نعمت خدادادي استفاده مي‌کنند که با توجه به شبکه‌گذاري انجام شده پيش‌بيني مي‌شود حجم مشترکان زاهدان تا پايان امسال به بيش از ۲۶ هزار مشترک برسد.

مدير گازرساني شرکت ملي گاز ادامه داد: در صورتي که زابل نيز به جمع مشترکان گاز طبيعي استان سيستان و بلوچستان اضافه شود، احتمال مي‌دهيم تا پايان امسال تعداد مشترکان گاز اين استان به ۵۰ هزار مشترک افزايش يابد.

وي تأکيد کرد: ما از برنامه گازرساني استان سيستان و بلوچستان عقب نيستيم، اما گاهي اوقات در زمان اجرا مشکلاتي پيش مي‌آيد که قابل پيش‌بيني نيستند و براي رفع اين مشکلات به هماهنگي با ساير سازمان‌هاي خدماتي مثل شهرداري‌ها و راهنمايي و رانندگي نياز داريم؛ زيرا گاهي از منظر ترافيکي ايرادهايي به روند احداث پروژه‌هاي گازرساني گرفته مي‌شود و حفاري مي‎تواند در روند ترافيکي شهر اختلال ايجاد کند، بنابراين گازرساني به زاهدان را فاز به فاز پيش مي‌بريم و تأکيد مي‌کنيم که از برنامه عقب نيستيم.

تعداد بازديد:135 آخرين تغييرات:97/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر