پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

توجه ویژه به توسعه محلی در برنامه سوم

معاون برنامه ريزي شهرداري تهران مطرح کرد;

توجه ويژه به توسعه محلي در برنامه سوم

معاون برنامه‌ريزي، توسعه شهري و امور شوراي شهردار تهران از تدوين سند توسعه محلات پايتخت در راستاي تدوين برنامه سوم توسعه شهر تهران تا پايان سال آينده خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، سکينه اشرفي، در گفتگويي با بيان اينکه برنامه سوم توسعه شهر تهران، در سه سطح شهر، منطقه و محله تدوين مي‌شود، اظهار کرد: بر اساس مصوبه سياستگذاري شوراي اسلامي شهر تهران که در اسفندماه سال گذشته ابلاغ شد، برنامه سوم توسعه شهر تهران بايد در سطوح مختلف و با مشارکت ذي‌نفعان مختلف تدوين شود که در همين راستا، سند توسعه محلات، به عنوان جزئي‌ترين سند توسعه‌اي در پايتخت با همکاري مردم، شوراياري‌ها و سمن‌ها در دست تهيه است.

وي اضافه کرد: با توجه به شناخت خوبي که دفاتر نوسازي محلات از موقعيت‌هاي محلي دارند، کار تدوين برنامه توسعه محلات به اين دفاتر واگذار شده که براي ۱۵۰ محله تا پايان امسال و براي ساير محلات شهر تهران نيز تا پايان سال آينده، اين برنامه توسعه‌ آماده مي‌شود.

معاون شهردار تهران گفت: ۱۵۰ محله‌اي که امسال برنامه توسعه آنها تدوين و به شوراي شهر ارائه مي‌شود، عمدتاً محلات داراي بافت فرسوده يا در معرض آسيب‌هاي اجتماعي هستند که نياز به مداخله فوري و جدي در آنها احساس مي‌شود؛ البته برنامه توسعه محله، با توجه به ويژگي‌هاي هر محل، براي همه محلات به طور خاص تهيه خواهد شد.

اشرفي، مهمترين رويکرد در برنامه توسعه محلات را استفاده از ظرفيت مشارکت‌هاي مردمي دانست و گفت: اگر مردم در تصميم‌گيري نقش داشته باشند، احساس تعلق در آنها ايجاد شده و در زمان اجراي اين تصميمات هم مشارکت بهتري در سطح محله خواهند داشت و از اين طريق، امور بهتر پيش مي‌روند.

وي ادامه داد: مردم بايد به محله باور داشته باشند و احساس هويت و تعلق به محله را در خود تقويت کنند، تا بتوانند در امور محله مشارکت بهتري داشته باشند.

معاون شهردار تهران، تاکيد کرد: در برنامه منطقه و محله، توجه به شکوفايي و بارورسازي قابليت‌هاي دروني، پي‌ريزي، روند توسعه درون‌زا و متکي بر استعدادها و امکانات منطقه‌اي و محله مورد نظر است.

وي تصريح کرد: توانمندسازي موضوع کليدي براي ارتقاي مشارکت در فرآيندهاي شهروندي است و توانمندسازي وقتي اتفاق مي‌افتد که مردم، به طور فردي و جمعي، زندگي بهتري راي خود تصور، تعيين و پيگيري کنند.

اشرفي ابراز اميدواري کرد که با تدوين، تصويب و اجراي سند توسعه محلات شهر تهران، زيست‌پذيري و شهروندمحوري در سطح پايتخت، ارتقاي چشمگيري داشته باشد.

تعداد بازديد:89 آخرين تغييرات:97/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر