پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

خروج قطر از اوپک به هیچ عنوان سیاسی نیست

وزير انرژي قطر:

خروج قطر از اوپک به هيچ عنوان سياسي نيست

وزير انرژي قطر با تاکيد بر اين که تصميم اين کشور مبني بر خروج از اوپک به هيچ عنوان سياسي نيست، گفت: حضور در اوپک هيچ ارزش افزوده‌اي براي قطر نداشته است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت نفت، سعد الکعبي شامگاه ديشب هنگام ورود به هتل کمپينسکي شهر وين درباره خروج قطر از سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اظهار کرد: ما بر اساس سياست‌هاي‌مان در بخش انرژي اين تصميم را گرفتيم؛ اين که قطر داراي منابع غني گاز است و به نفع ماست که روي توسعه صنعت گاز متمرکز شويم.

وي افزود: حضور قطر در اوپک هيچ ارزش افزوده‌اي براي اين کشور به همراه نداشته، در حالي که توسعه هر چه بيشتر صنعت گاز ارزش افزوده زيادي براي اين کشور به همراه خواهد داشت.

وزير انرژي قطر با بيان اين که تصميم درباره خروج اين کشور از اوپک از سوي مقام‌هاي عالي‌رتبه اين کشور گرفته شده است،‌ افزود: البته پيشنهاد خروج از اوپک از سوي اينجانب که سال‌هاي زيادي در صنعت گاز فعاليت داشته‌ام،‌ ارائه شد و مقام‌ها نيز آن را پذيرفتند.

الکعبي درباره اين که آيا تصميم خروج اين کشور از اوپک سبب نمي‌شود که ديگر کشورها در اقدامي تلافي‌جويانه از مجمع کشورهاي صادرکننده گاز (جي‌يي‌سي‌اف) خارج شوند، ‌افزود: کشورها براي تصميم‌گيري درباره منابع انرژي خود مستقل هستند و مي‌توانند تصميم بگيرند در جي‌يي‌سي‌اف يا هر نهاد ديگري بمانند يا خير.

وي با بيان اين که قطر اين تصميم را بر اساس نياز و راهبردهاي خود گرفته است و کشورهاي ديگر هم مي‌توانند بر اين مبنا تصميم بگيرند، ‌تاکيد کرد: با قاطعيت اعلام مي‌کنم که تصميم قطر مبني بر خروج از اوپک به هيچ عنوان سياسي نبوده است.

الکعبي با يادآوري اين که توليد نفت قطر تنها ۶۰۰ هزار بشکه در روز است و خروج آن تاثيري در فعاليت و عملکرد اوپک ندارد، درباره اين که آيا تصميم براي خروج، ناگهاني گرفته شده است، گفت: ما از يک ماه گذشته در حال بررسي اين موضوع هستيم.

وزير انرژي قطر درباره اين که آيا امکان بازگشت دوباره اين کشور به اوپک وجود دارد، پاسخ داد: نمي‌توانم بگويم ديگر هرگز به اين سازمان بر نمي‌گرديم. خروج قطر از اوپک به معني پايان همکاري با کشورهاي اين سازمان نيست و ما به همکاري دوجانبه با کشورها ادامه مي‌دهيم.

وي درباره اين که چه برنامه‌اي براي توسعه بخش قطري ميدان مشترک پارس جنوبي با ايران داريد،‌ اظهار کرد: برنامه بلندمدت قطر براي توسعه اين ميدان تدوين شده است. هدف قطر اين است که توليد ال‌ان‌جي را در يک برنامه بلندمدت از سالانه  ۷۷ ميليون تن به ۱۱۰ ميليون تن برساند.

الکعبي درباره ديدارهاي خود در وين هم گفت: تاکنون با وزيران نفت کويت،‌ عمان و عراق ديدار کردم و قرار است ديداري هم با آقاي زنگنه،‌ وزير نفت ايران پيش از نشست اوپک داشته باشم.

وزير انرژي قطر در عين حال گفت:‌ اين کشور در نشست افتتاحيه حضور مي‌يابد و پس از آن وين را به مقصد دوحه ترک خواهد کرد.

يکصدوهفتادوپنجمين نشست سازمان کشورهاي صادرکننده نفت امروز  در محل اين سازمان در وين برگزار مي‌شود.

تعداد بازديد:82 آخرين تغييرات:97/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر