پنج شنبه 28 شهريور 1398 - 19 محرم 1441 - 19 سپتامبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

لاریجانی: اعدام آخرین راهکار مبارزه با مواد مخدر باشد

در نشست با دبيرکل و مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر؛

لاريجاني: اعدام آخرين راهکار مبارزه با مواد مخدر باشد

رئيس مجلس شوراي اسلامي در نشست با مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر حضور معتادان متجاهر در خيابان هاي پايتخت را وهن نظام دانست و گفت: کمتر شاهد هستيم اعتياد نقطه حساس رسانه‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خانه ملت، علي لاريجاني امروز (چهارشنبه، ۱۴ آذر ماه) با دبيرکل و مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر ديدار کرد.

لاريجاني خطاب به مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينکه حرفه و شغل شما دشوار و سخت است و کار شما براي کشور مهم است، افزود: مواد مخدر منشأ بسياري از آسيب‌هاي کشور است؛ سن مصرف مواد مخدر کاهش يافته، بنابراين حساسيت‌ها بايد افزايش يابد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با يادآوري اينکه راديو، تلويزيون و آموزش و پرورش بايد در اين رابطه به شما کمک کنند، ادامه داد: مي‌طلبد با راديو و تلويزيون توافق کنيد تا در برنامه‌هاي مختلف تأثيرگذار بر روي مبارزه با مواد مخدر کار شود.

لاريجاني يادآور شد: آقاي اسکندر مومني زماني که در سمت فرماندهي پليس راهنمايي و رانندگي بود در رابطه با استفاده از کمربند ايمني از طريق توليد انيميشن‌هاي تلويزيوني اقدامات خوبي انجام داد و مردم را به استفاده از کمربند ايمني ترغيب کرد که نشانه تأثير بالاي فرهنگ‌سازي است.

کمتر شاهد هستيم اعتياد نقطه حساس رسانه‌ها باشد

وي با انتقاد از اينکه کمتر شاهد هستيم اعتياد نقطه حساس رسانه‌ها باشد، تصريح کرد: مرتضي ميرباقري؛ معاون سيماي رسانه در مباحث مربوط به آسيب‌هاي اجتماعي فعاليت کرده و انگيزه دارد بنابراين مي‌طلبد باهمکاري صدا و سيما اقدام کنيد، راديو و تلويزيون بايد فعال باشند و اين کاري زيربنايي است. همچنين مدارس و آموزش و پرورش نيز بايد بسيار جدي ورود کنند.

گاهي مي‌گويند در مبارزه با مواد مخدر ناموفق بوده‌ايم البته نمي‌دانيم اين حرف درست است يا نه، طي ۴۰ سال مسيري را براي مبارزه با مواد مخدر طي کرده‌ايم اما آن‌طور که دلمان مي‌خواست موفق نبوديم

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: گاهي مي‌گويند در مبارزه با مواد مخدر ناموفق بوده‌ايم البته نمي‌دانيم اين حرف درست است يا نه، طي ۴۰ سال مسيري را براي مبارزه با مواد مخدر طي کرده‌ايم اما آن‌طور که دلمان مي‌خواست موفق نبوديم.

لاريجاني خطاب به مسئولان حاضر در نشست گفت: پيشنهاد مي‌کنيم بررسي عالمانه‌اي داشته باشيد به نظر مي‌رسد اگر روش‌هاي ديگري در مبارزه با مواد مخدر پيش بگيريد موفق‌تر خواهيد بود.

وي ادامه داد: رويکرد اوليه ما در مبارزه با مواد مخدر اين بود که بازدارنده شديد باشد و فکر مي‌کرديم نتيجه بدهد البته شايد تا حدودي نتيجه‌بخش بود اما به هدفي که مي‌خواستيم نرسيديم بنابراين نياز به تغيير رويکرد داريم البته اين تغيير رويکرد نبايد ناپخته باشد که بعد از چند سال نتيجه ندهد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اگر به دنبال همکاري تمامي مسئولان هستيد بايد ارزيابي مناسبي داشته باشيد، گفت: کاهش سن اعتياد نگران‌کننده است.

لاريجاني خطاب به مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينکه در مسئله برخورد با علت‌ها نبايد نااميد شويد، در کوتاه مدت مجبور هستيم با معلول‌ها برخورد کنيم اما طي ۴۰ سال نمي‌توان با معلول برخورد کرد اگرچه مبارزه با علت‌ها مشکل است اما دليلي ندارد به سمت راه‌هاي پرهزينه و پرآسيب گام برداشت. مي‌توان راهکارهاي مناسب را براي مبارزه با مواد مخدر و علت‌ها اتخاذ و از تمام ظرفيت کشور استفاده کرد.

وي با يادآوري اينکه ريشه‌هاي اصلي مواد مخدر بايد شناسايي شود، تصريح کرد: بايد با همکاري همه دستگاه ها با مواد مخدر مبارزه کرد و اين نکته کليدي است؛ ظرفيت‌هايي در کشور وجود دارد که قدرت برخورد با علت‌ها را تا حدودي ميسر مي کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بايد از تجربيات ساير کشورها براي مبارزه با مواد مخدر بهره برد، خطاب به مسئولان تصريح کرد: نااميد نشويد و مصمم‌تر گام برداريد، هسته‌هاي اصلي را شناسايي کنيد. جمهوري اسلامي ظرفيت‌هاي بسيار زيادي دارد که مي‌توانيد از آنها استفاده کنيد.

تيمي تشکيل دهيد تا براي به کارگيري روش‌هاي مبارزه با مواد مخدر، مطالعه تحقيقي و کارشناسي انجام دهد

ساير کشورها براي درمان مواد مخدر به صورت گسترده عمل مي‌کنند، ما نيز بايد اين موضوع را به صورت عالمانه بررسي کنيم؛ تيمي تشکيل دهيد تا براي به کارگيري روش‌هاي مبارزه با مواد مخدر، مطالعه تحقيقي و کارشناسي انجام دهد

لاريجاني ادامه داد: ساير کشورها براي درمان مواد مخدر به صورت گسترده عمل مي‌کنند، ما نيز بايد اين موضوع را به صورت عالمانه بررسي کنيم؛ تيمي تشکيل دهيد تا براي به کارگيري روش‌هاي مبارزه با مواد مخدر، مطالعه تحقيقي و کارشناسي انجام دهد.

راهکارهاي بازدارندگي را ليست کنيد

وي با يادآوري اينکه قوانين بازدارنده در گذشته وجود داشته و در حال حاضر تغيير کرده است، گفت: انواع راهکارهاي بازدارندگي را ليست کنيد البته از اعدام زياد پرهيز کنيد و آخرين راهکار اعدام باشد البته ممکن است در برخي موارد چاره‌اي جز اعدام نباشد اما تا جايي که ممکن است از ساير روش‌هاي بازدارنده استفاده شود. من بر روي اين موضوع حساس هستم و در اين رابطه مرکز پژوهش‌ها، قوه قضائيه، نيروي انتظامي مي‌توانند با شما همکاري کنند. هزينه‌هاي اعدام بسيار بالا است و نبايد آنها را دست کم گرفت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: حبس‌هاي طولاني مدت بدون بخشش يا موارد اينچنيني نيز مي‌تواند راهکارهاي مناسب جايگزين اعدام باشد.

لاريجاني با انتقاد از حضور معتادان متجاهر در خيابان‌هاي پايتخت بر ضرورت جمع‌آوري آنها تأکيد کرد و گفت: حضور اين افراد در خيابان‌ها جنبه بدآموزي داشته، به کشور آسيب مي‌زند و چهره شهر را مخدوش و بيماري‌ها را منتقل مي‌کنند و باعث رعب و وحشت در مردم مي‌شوند، همچنين حضور معتادان خياباني در صحنه بين‌المللي وهن نظام است. جمع آوري معتادان متجاهر براي شما کار سختي نيست حتي تردد متکديان در ساير کشورها ضابطه‌مند است، مي‌طلبد با همکاري پليس و کسب اجازه از قوه قضائيه معتادان را به مکاني براي نگهداري منتقل کرد.

مجلس آماده همکاري با ستاد مبارزه با مواد مخدر است

وي با بيان اينکه براي شما آرزوي توفيق دارم و مطالبات شما را پيگيري مي‌کنيم، افزود: مجلس آمادگي لازم براي همکاري با شما را دارد.

مومني: سالانه حدود ۱۰ هزار تن مواد مخدر در افغانستان توليد مي‌شود

اسکندر مومني دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز با بيان اينکه سالانه حدود ۱۰ هزار تن مواد مخدر در افغانستان توليد مي‌شود، تصريح کرد: ابتداي سال ۲۰۰۰ توليد مواد مخدر در افغانستان بيش از ۵۰ برابر افزايش يافت.

۵۵ درصد طلاق‌ها و ۷۰ درصد زندانيان به مواد مخدر مربوط مي‌شود

وي با بيان اينکه مواد مخدر منشأ بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي است، گفت: ۵۵ درصد طلاق‌ها  و۷۰ درصد زندانيان به مواد مخدر مربوط مي‌شود؛ در مهرماه حدود ۲۴۰ هزار زنداني در کشور ثبت شده که ۷۰ درصد آنها معتادان بودند، بيش از ۳۰ درصد عامل شيوع بيماري HIV از طريق مصرف مواد مخدر و تزريق بوده است.

 بسياري از جرائم و قتل‌هاي فجيع و سرقت ريشه در مواد مخدر دارد

دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينکه بسياري از جرائم و قتل‌هاي فجيع و سرقت، ريشه در مواد مخدر دارد، افزود: مواد مخدر منشأ بسياري از آسيب‌هاي ديگر نيز است. وزير کشور تلاش‌هاي زيادي داشته، در تلاش هستيم برنامه‌هاي مبارزه با مواد مخدر را با شتاب بيشتري ادامه دهيم.

مومني با يادآوري اينکه براي مبارزه با مواد مخدر ۴ هزار شهيد تقديم کرديم، گفت: سالانه حدود ۸۰۰ تن کشفيات مواد مخدر و حدود هزار تن مصرف داخلي داريم، تمرکز بر بنيان‌هاي اقتصادي است، البته کشف به تنهايي ملاک نيست بلکه تمرکز بر باندها و مافيا داريم.

درمان اعتياد بسيار دشوار است

وي با بيان اينکه درمان اعتياد بسيار دشوار است، افزود: مسير دشواري در پيش داريم اما همچنان آن را ادامه مي‌دهيم در نظرسنجي نيروي انتظامي از مردم مطرح شد که اولين دغدغه شما در طول ۵ سال چه مسئله‌اي بوده است که در طي اين ۵ سال دغدغه اول مردم مواد مخدر بوده البته دغدغه دوم و سوم جابه‌جا مي شود.

۹۰ درصد معتادان بعد از ترک برگشت به اعتياد دارند

مومني با انتقاد از اينکه ۹۰ درصد معتادان بعد از ترک برگشت به اعتياد دارند، افزود: يکي از علت‌هاي مهم بازگشت افراد به اعتياد درخواست عدم سوء پيشينه از آنهاست و بي‌شک اگر به اشتغال آنها توجه شده و حرفه‌اي بياموزند مجبور نمي‌شوند به سرقت روي بياورند، توجه به اين مهم تا پايان سال در دستور کار ما قرار دارد.

وي با بيان اينکه در حوزه بازدارندگي و پيشگيري از مواد مخدر غفلت کرده ايم، افزود: پيش‌بيني‌ها بيانگر اين است که ۴۵ درصد مواد مخدر از مسير ايران وارد مي‌شود در حوزه مقابله کار چنداني نکرده‌ايم، بايد حوزه علميه، دانشگاه‌ها و رسانه ملي در اين زمينه حساسيت ايجاد کند، مقابله و درمان بايد جزو اولويت اصلي ما قرار گيرد. قانونگذار، معلم و خانواده بايد از ظرفيت خود براي مبارزه با مواد مخدر استفاده کند.

ضرورت توجه مجلس به افزايش اعتبارات ستاد

دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان سرانه درمان هر معتاد است، گفت: اعتبارات ستاد طي ۲ تا ۳ سال اخير افزايش يافته و تقاضا مي‌کنيم ادامه داشته باشد.

مجازات ها بايد بازدارنده باشد

مومني با بيان اينکه مجازات‌ها بايد بازدارنده باشد، گفت: عمده مواد صنعتي از طريق واردات انجام اما بخشي نيز در کشور توليد مي‌شود.

دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر يادآور شد: موضوعي که طي سال‌هاي اخير اتفاق افتاده اين است که برخي مطرح مي‌کنند ستاد مبارزه با مواد مخدر بايد نظارت و سياست‌گذاري کند و باعث شده برخي اختيارات نظارتي از ما سلب شود البته کار ما اندکي راحت‌تر شده اما بر اين باوريم که اگر تنها به دنبال سياست‌گذاري باشيم، نمي‌توانيم پاسخگو باشيم. موضوع تخصصي ما مواد مخدر است و نبايد تمامي کارها از طريق بهزيستي انجام شود.

تعداد بازديد:159 آخرين تغييرات:97/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر