پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

تصاویر ماهواره ای از تداوم فعالیت موشکی کره شمالی حکایت می کند

ظرف شش ماه گذشته؛

تصاوير ماهواره اي از تداوم فعاليت موشکي کره شمالي حکايت مي کند

تصاوير جديد ماهواره اي نشان مي دهند که کره شمالي ظرف شش ماه گذشته يک پايگاه مهم موشکهاي دوربُرد را توسعه داده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از کانال خبري آسيا، تصاوير جديد ماهواره اي نشان مي دهند که پس از برگزاري نشست دوجانبه «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي و «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا در ماه ژوئن، پيونگ يانگ يک پايگاه مهم و کليدي موشکهاي دوربُرد را توسعه داده است.

اين در حالي است که رهبران آمريکا و کره شمالي در نشست سنگاپور سندي را به امضا رساندند که در آن بر «همکاري در مسير» خلع کامل سلاح هسته اي شبه جزيره کره متعهد شدند؛ هرچند که در سند به نحوه تحقق اين مهم اشاره اي نشده است.

تصاوير ماهواره اي که خبرگزاري سي ان ان منتشر کرد، نشان مي دهد که پيونگ يانگ پايگاه موشکي «يِئونگ جِئودونگ» واقع در رشته کوههاي داخلي اين کشور را ارتقا داده و تأسيسات ديگري را نيز احداث کرده است.

کارشناسان مي گويند که موقعيت جغرافيايي اين پايگاه موشکي، آن را به مکاني مناسب براي استقرار جديدترين موشکهاي دوربرد کره شمالي از جمله موشکهايي با قابليت حمل کلاهک هسته اي تبديل کرده است.

پنتاگون در واکنش به اين گزارش با صدور بيانيه اي اعلام کرد: «ما به دقت [فعاليتهاي] کره شمالي را تحت نظر داريم».

«جان بولتون» مشاور امنيت ملي آمريکا روز سه شنبه به نقل از ترامپ گفت که مرد قدرتمند کره شمالي به تعهدات اعلام شده در نشست سنگاپور عمل نکرده است. با اين وجود، دونالد ترامپ روز شنبه ابراز اميدواري کرد که دومين نشست خود با کيم جونگ اون را در اوايل سال ۲۰۱۹ برگزار کند.

لازم به ذکر است که مقامات آمريکا بر خلع سلاح کامل، قابل راستي آزمايي و بازگشت ناپذير شبه جزيره کره پيش از لغو تحريمها تأکيد مي کنند.

اما کره شمالي به تقاضاها براي آنچه که خلع سلاح «يکجانبه» مي خواند، پاسخ منفي داده و درعوض، خواستار اقدامات متقابل آمريکا در فرآيندي تدريجي شده است.

تعداد بازديد:80 آخرين تغييرات:97/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر