یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تسبیح، سجود و خلافت انسان یک حقیقت قرآنی است

آيت الله تسخيري:

تسبيح، سجود و خلافت انسان يک حقيقت قرآني است

مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام گفت: همه موجودات مخلوقات خداوند هستند و همه هماهنگ در تسبيح الهي هستند بايد بدانيم که تسبيح، سجود و خلافت انسان يک حقيقت قرآني است.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت‎الله تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام در سخنراني خود در هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و کره‌جنوبي گفت: حاکم شدن صلح در شبه کره را به دوستان کره‌اي تبريک مي‌گويم و آرزو مي کنم ثمرات آن صلح، شامل همه مردم کره جنوبي و کره شمالي باشد و تبريک مي‌گويم به دو گروه؛ گروه کره‌اي و ايراني که توانستند هفتمين دور گفت‌وگوي بين دو کشور را برگزار کنند و موضوعات زنده مهمي در اين دوره‌ها مطرح کنند و به نتايج مشترکي برسند.

وي در ادامه، افزود: موضوع محيط زيست و نگاه اديان به محيط زيست، از نظر اسلام هم ارزش‌هاي اسلامي و هم بينش‌هاي جهاني اسلامي و هم قواعد اصلي اسلام در مسأله محيط زيست درگير مي‌کند.

آيت‎الله تسخيري تصريح کرد: در جهان بيني اسلام، مسأله خلافت انسان مطرح است. در جاهاي مختلف در قرآن کريم نسبت به اينکه انسان خليفه الله في الارض است و يکي از وظايف اصالي انسان تعمير زمين، تعمير محيط زيست است، تأکيد شده و سعي دارد از اين عنوان نقشي براي طبيعت انسان و تکامل انسان بهره ببرد.

وي همچنين، بيان کرد: اسلام اين نقطه عنوان بشري يکي از وظايف خليفه الله في الارض مي‌داند. يکي از نکات مهم در قرآن مسأله تسخير طبيعت براي تکامل انساني است. اين مهم است که ما خودمان را موظف مي‌دانيم که از همه زمينه‌هاي تعمير طبيعت استفاده کنيم و به سير تکامل معنوي خودمان دست يابيم.

آيت‎الله تسخيري افزود: ارزش‌هاي اسلامي اين نکته را مورد تفقد قرار مي‌دهد و هم بينش‌هاي جهان اسلام اين مسأله را مورد تأکيد قرار مي‌دهد و هم قواعد رفتاري و فقهي اين مسآله را تأکيد مي‌کند.

مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام ادامه داد: انسان و دين انسان با فطرت انسان هماهنگ است و به طور طبيعي با حرکت جهان هماهنگ خواهد بود و از آنجايي که جهان در تسخير انسان است، انسان بايد به بهترين وجه از آن براي تحقق وظايف انساني بزرگ استفاده کند.

وي در سخنان خود، اظهار کرد: در اديان ديگر هم مسأله فطرت و تسخير طبيعت براي انسان مطرح است و يک حالت طبيعي است که بين انسان عابد و طبيعت به خداوند رسيد.

آيت‎الله تسخيري با اشاره به سوره مبارکه الجمعة «يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِکِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَکِيمِ» اظهار کرد: همه موجودات مخلوقات خداوند هستند و همه هماهنگ در تسبيح الهي هستند. ما اين تسبيح را شايد نفهميم، اما اگر اعتقاد به اين تسبيح مشترک ايمان داشته باشيم بايد بدانيم که تسبيح، سجود و خلافت انسان يک حقيقت قرآني است. در روايات به طور کامل از اين هماهنگي به مرحله يک عاطفه خاص بين انسان و طبيعت برقرار مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: در روايات از پيامبر اکرم (ص) آمده است که از کنار کوه احد رد شدند و فرمودند: اين کوه احد کوه ولي به شکل يک جاندار طبيعي درآمده هم او ما را دوست دارد و هم ما او را دوست داريم و در روايات داريم که حضرت موسي (ع) براي حج به مکه رفتند. اين هم يکي از بينش‌هاي هر مسلمان که همه انبياء به حج مکه آمدند. موسي وقتي که آمد تعبير اين است که وقتي موسي تسبيح لبيک اللهم لبيک را مي‌گفت، همه کوه‌ها با او اين ذکر را تکرار مي‌کردند.

تعداد بازديد:167 آخرين تغييرات:97/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر