جمعه 2 اسفند 1398 - 27 جمادي الثاني 1441 - 21 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

جذب سالانه ۶۰۰۰ پرستار/وضعیت نیروی پرستاری در ایران

معاون پرستاري وزارت بهداشت مطرح کرد؛

جذب سالانه ۶۰۰۰ پرستار/وضعيت نيروي پرستاري در ايران

معاون پرستاري وزارت بهداشت، با بيان اينکه مشکلات جامعه پرستاري با تعامل و هم فکري قابل حل است، گفت: در کنار وظايف مسئولان، دانشجويان به عنوان قشر پويا و مطالبه گردر اين مهم سهيم هستند.

به گزارش خبرگزاري مهر، مريم حضرتي، در جمع دانشجويان پرستاري و دبيران صنفي دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور به مناسبت روز دانشجو، با بيان اينکه ۱۶ آذر يادآور آزادي خواهي، دينداري و استقلال طلبي دانشجويان هميشه بيدار و فرهيخته‌اي است که براي مبارزه با استبداد و استکبار از جان خود مايه گذاشتند، اظهارداشت: اين روز نشان دهنده اثرگذاري دانشجو در جامعه است.

وي افزود: دانشجو يعني رشد، پويش، جنبش، تلاش و زندگي. زندگي يعني هياهو؛ زندگي يعني تکاپو، زندگي يعني شب نو، روز نو و انديشه نو، زندگي غم نو، حسرت نو وپيشه نو، زندگي مانند آب است، آب اگر راکد بماند بوي گند مي گيرد. لذا، دانشجو با پويايي، مطالبه گري، آينده نگري و نوانديشي بايستي سرنوشت جامعه را در مسير تعالي سرعت دهد.

حضرتي با ابراز خوشحالي از حضور در جمع دانشجويان، گفت: امروز من پشت اين تربيون هستم و شايد سال هاي بعد شما پشت اين تربيون به عنوان مسئول قرار بگيرد و بايد پاسخگوي دانشجويان پرستاري و مردم باشيد. ما هم مانند شما مطالبات و پرسش هاي زيادي داشتيم. اساتيد ما هميشه نيمه پر ليوان را به ما نشان مي دانند و مي گفتند نيمه خالي ليوان را شما بايد پر کنيد.

وي ادامه داد: بنده امروز نه به عنوان يک مسئول بلکه به عنوان يک پرستار با ۳۰ سال تجربه، نيمه پر ليوان را به شما نشان مي دهم که مسلما ظرفيت آن با ۳۰ سال پيش بسيار متفاوت است و رشد خارق العاده اي داشته و انتظار مي رود در ۳۰ سال آينده نيز شاهد رشد بيشتر باشيم. بنابراين از شما مي خواهم نيمه خالي ليوان را شما پر کنيد و سهم خود را در افزايش ظرفيت حرفه نشان دهيد.

معاون پرستاري وزارت بهداشت با اشاره به اينکه خداوند در قرآن بشارت داده بر کساني که نخست گوش مي دهند و سپس بهترين ها را انتخاب مي کنند، گفت: قبل از اينکه ما انگشت اشاره خود را به سمت ديگري بگيريم و بگوييم چه کرده اي، بايد مطالعه کنيم چه کارهايي انجام شده و کسري ها و کمبودها چيست و آن را به صورت علمي بازگو کنيم و سهم خود را در حل مسئله مشخص کنيم. البته مسئولان هم بايد بپذيرند و سعي در حل آنها داشته باشد.

حضرتي در ادامه با اشاره به ماموريت هاي ابلاغي معاونت پرستاري از سوي وزير بهداشت، گفت: براي تک تک اين ماموريت ها برنامه ريزي کرديم و الان يک سال از حضور بنده در معاونت پرستاري مي گذرد و قبل از هر چيز از تمام کساني که پيش از بنده در راس سياست گذاري پرستاري تلاش کردند، و اين امانت را به ما سپردند کمال تشکر را دارم.

وي تصريح کرد: آنچه تا امروز انجام شده بضاعت ما بوده و هرکس ادعا دارد که بهتر مي تواند عمل کند ما خوشحال مي شويم که وارد ميدان عمل شود و يا هدايتگر، باشد يا مسووليت را بر عهده بگيرد.

حضرتي با بيان اينکه مراقبت در همه دنيا حرف نخست را مي زند، گفت: امروز با توجه حرکت جمعيتي دنيا به سمت سالمندي مراقبت اهميت بيشتري پيدا مي کند. بر همين اساس بر اساس اطلاعات و آمارهاي جهاني، پرستاري در ۱۰ سال آينده جزو ۱۰ شغل برتر دنياست.

معاون وزير بهداشت افزود: پرستاري جايگاه خود را پيدا کرده دانشجوي پرستاري ما هنوز تحصيلش تمام نشده داراي جايگاه است. اگر چه کم و کسري هاي واقعي هم هست. اما همه با هم بايد نسبت به حل مشکلات تلاش کنيم.

حضرتي با اشاره به اينکه پرستاري مقدس است و يک پرستار با تک تک سلولهايش تقدس آن را درک مي کند، گفت: من اعتقاد دارم طي کردن راهروهاي بيمارستان حتما براي پرستار حکم سعي صفا و مروه را دارد. جايي که بيماران نيازمند و درمانده وجود دارد. خدا را آنجا به خوبي مي توان حس کرد. لذا قدرخودتان، لحظه هايتان و حرفه اي که انتخاب کرده ايد يا به عبارتي انتخاب شده ايد را بدانيد. اين حرفها حرفي هاي دلي من با شما بود.

وي با بيان اينکه امروز ۱۸۷ دانشکده پرستاري، ۱۷ مدرسه بهياري و ۵ نهاد متولي آموزش کمک پرستاري و ۱۹۴۰ عضو هيات علمي پرستاري داريم، گفت: ۸۷ درصد دانشجويان ما در مقطع کارشناسي، ۹ درصد در مقطع کارشناسي ارشد و يک درصد در مقطع دکتر در حال تحصيل هستند که متاسفانه بيشتر توانايي و وقت اعضاي هيات علمي صرف دانشجويان ارشد و دکترا مي شود که البته به اين معنا نيست ما فراموش کنيم که پايه و اساس پرستاري دانشجويان کارشناسي هستند.

حضرتي افزود: حدود ۱۱۳ هزار پرستار حرفه اي و حدود ۱۰ هزار پرستاري غير حرفه اي در قالب کمک پرستار و کمک بهيار در کشور فعال هستند. شاخص پرستاري در کشور الان ۷ دهم است که در افق ۱۴۰۴ بايد به ۱.۸ برسيم. ميانگين گروه هاي پرستاري ما(پرستاري، هوشبري، اتاق عمل و بهياري نيز ۱.۲ هست که انتظار مي رود در ۱۴۰۴ به ۲.۵ برسيم.

معاون پرستاري وزارت بهداشت با اشاره به اينکه ۷۵ درصد جامعه پرستاري ما زير ۱۰ سال خدمت هستند و اين بيانگر جوان بودن اين قشر است، افزود: در دولت يازدهم حدود ۱۴ هزار پرستار جذب شده است. برنامه ريزي براي نيروي جوان متفاوت است و بايد براي انتقال تجارب اقدام لازم انجام شود. در واقع بايد به موقع نيرو جذب شود تا تناسب سني و خدمتي پرستاران حفظ شود. 

حضرتي افزود: در يک سال گذشته به ۳۱ استان کشور سفر داشته ام. درشهرهاي کوچک بيمارستان ساخته و تجهيز شده و پزشک تخصصي و پرستار و تيم سلامت فعالانه تلاش مي کنند و اين از برکات طرح تحول سلامت است که دسترسي آسان مردم به خدمات را مهيا کرده است.

وي در پايان به تشريح اقدامات انجام شده معاونت پرستاري در يک سال گذشته اشاره کرد و گفت: تحت پوشش قرار گرفتن خدمات پرستاري در منزل، جداسازي اضافه کار از کارانه، ساخت پانسيون، تشکيل کميته اخلاق حرفه اي، پياده سازي ثبت الکترونيکي گزارش هاي مديريتي، نهايي سازي پيش نويس دستوالعمل نقل و انتقال بيمار بين مراکز درماني، تدوين فرم هاي ارزيابي اوليه، برگزاري دوره جانشين پروري، تشکيل تيم هاي پرستاري بحران، تدوين شيوه نامه تشکيل ساختار آموزش به بيمار و خانواده، توسعه انجمن هاي علمي پرستاري و صدور فاز سوم پروانه صلاحيت حرفه اي از اهم برنامه ها در يک ساله گذشته است.

حضرتي يکي از شاخص ترين برنامه هاي معاونت را تلاش براي جذب سالانه حداقل ۶ هزار پرستار عنوان کرد و گفت: در اين خصوص جلساتي با کميسيون بهداشت و درمان مجلس، سازمان برنامه و بودجه و سازمان استخدامي کشور با حضور وزير بهداشت برگزار شد و خوشبختانه نظر مساعد مجلس، سازمان برنامه و بودجه و سازمان مديريت و برنامه ريزي گرفته شده است. و اميدواريم در افق ۱۴۰۴ به استاندار نيروي انساني در پرستاري دست يابيم.

تعداد بازديد:220 آخرين تغييرات:97/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر