پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/قرآن

گزارش دومین روز از نشست تخصصی قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور

گزارش دومين روز از نشست تخصصي قاريان و دعاخوانان ممتاز کشور

دومين روز از نشست تخصصي قاريان و دعاخوانان ممتاز کشور با ارائه سه مقاله برتر و حضور اساتيد برجسته قرآني در شوراي عالي قرآني برپا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در دومين روز از چهاردهمين نشست تخصصي استادان، قاريان، حافظان ، موذنان و دعاخوانان ممتاز کشور که روز گذشته در شوراي عالي قرآن برپا شد، سه مقاله ارائه گرديد.

اين همايش با تلاوت سيد حميدرضا مقدسي از استان قم آغاز شد.

پس از آن، محمدحسين سعيديان از استان تهران مقاله خويش را به عنوان نهمين مقاله نشست چهاردهم در موضوع «دعاخواني و دعاخوان – آداب و شرايط / بايدها و نبايدها» ارائه کرد.

وي اظهار داشت: دعا به‌عنوان يک ضرورت و نياز از خالق بي‌­نياز، مورد توجه انسان که حي متألّه است مي­‌باشد، چرا که رداء «الفقر فخري» زيبنده اوست و او تبارک و تعالي غني مطلق و کلام نوراني «يسأله من في السموات و الارض» شأن اوست و انسان در فقر و نداري، تنها مالک و دارندۀ يک چيز است و آن دعا است که «لايملک الا الدعاء» و او که رب و پرورنده و صاحب اختيار و مالک همه هستي است خود نيز توفيق دعا را به اهلش عطا خواهد نمود.

سعيديان در ادامه مقاله خود تصريح کرد: همۀ ماسوي آنند از اشرف موجودات عالم که پيامبران و فرشتگان و صالحان‌­اند تا ضعيف‌­ترين آن­ها در هستي و بقاي خود نيازمند خداي متعال هستند (الميزان ج ۱۷/۳۴) از اين رو اگر کسي از اين امر سربازند مستکبر است و با خواري به جهنم وارد خواهد شد (غافر/۶۰)

اين استاد قرآني تأکيد کرد: دعا در لغت و اصطلاح به معناي درخواست و کمک خواستن همراه با خضوع و استغاثه و ابتهال از خداوند متعال است و نوعي پيوند ميان داعي و مدّعو و خالق و مخلوق است که بايد با قلبي آکنده از مهر و محبت و آداب باشد تا به استجابت قرين گردد.

سعيديان اظهار داشت: انسان داعي در مکتب قرآن و اهل بيت عليهم السلام آموخته است که چگونه دعا کند و چه بخواهد. جهت رسيدن به کمال و مقامات انساني همانند انبياء عظام، هدايت و معرفت را طلب و همواره علم حقيقي و نافع را درخواست نمايد و در رفع نيازهاي خود در طلب روزي، امنيت و پيروزي و غلبه بر دشمنان به درگاه خداوند عرض نياز کند.

همچنين دهمين مقاله در موضوع «نسخه­‌شناسي، متن‌شناسي، مخاطب‌­شناسي، شرح و ترجمه دعا» توسط دکتر مرتضي توکلي از استان تهران بود و يازدهمين مقاله چهاردهمين نشست تخصصي استادان، قاريان، حافظان، مؤذنان و دعاخوانان ممتاز کشور در موضوع «جايگاه تجويد و وقف و ابتداء در قرائت دعا» توسط سعيد رحماني از استان تهران ارائه شد.

در نوبت بعد ازظهر اين نشست ارائه جمع بندي کاربردي از موضوع ـتلاوت ترتيل بايدها ونبايدها» به همراه محصول پژوهش هاي نشست سيزدهم و بحث هاي کارشناسي کميته تخصيص ترتيل با حضور آقايان سيدعلي سرابي ، غلامرضا شاهميوه،سعيد رحماني علي اصغر شعاعي دبير کميته تخصصي ترتيل پرداخت.

 حضور اساتيد به نام همچون عبدالرسول عبايي نيز زينت بخش اين نوبت از مراسم بود.

تعداد بازديد:140 آخرين تغييرات:97/09/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر