پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

وضعیت درمان سل در مبتلایان به ایدز/۳۴درصد فوت می کنند

رئيس مرکز تحقيقات سل بيمارستان مسيح دانشوري؛

وضعيت درمان سل در مبتلايان به ايدز/۳۴درصد فوت مي کنند

رئيس مرکز تحقيقات سل باليني و اپيدميولوژي بيمارستان مسيح دانشوري، با بيان اين مطلب که سالانه حدود ۱۰ هزار نفر به سل مبتلا مي شوند، گفت: هرم سني مبتلايان بيشتر افراد بالاي ۶۵ سال است.

به گزارش خبرگزاري مهر، پيام طبرسي، افزود: ۴۰ سال پيش آمار مبتلايان به سل در کشور، چيزي حدود ۱۵۰ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر بوده است و در حال حاضر آمار مبتلايان به سل چيزي حدود ۱۴ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است که نسبت به گذشته کاهش چشمگيري داشته است.

وي با بيان اينکه آمار ابتلا به سل در کشور نسبت به چهار سال گذشته نيز کاهش يافته است، اظهار کرد: پراکندگي ابتلا به سل در استان هاي مختلف متفاوت است، در استان هاي سيستان و بلوچستان و گلستان سل شيوع بيشتري دارد.

اين متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري با بيان اينکه سالانه حدود ۱۰ هزار نفر به سل مبتلا مي شوند، گفت: هرم سني مبتلايان بيشتر افراد بالاي ۶۵ سال است و بيشتر افراد مسن سل مي گيرند که اين يک خبر خوب محسوب مي شود و به معناي کنترل بيماري است.

وي ادامه داد: افراد هرچقدر مسن تر مي شوند سيستم ايمني بدنشان ضعيف تر مي شود و به همين دليل بيشتر در معرض ابتلا قرار مي گيرند.

رئيس مرکز تحقيقات سل باليني و اپيدميولوژي بيمارستان شهيد مسيح دانشوري با اشاره به اينکه درحال حاضر بيماري سل نسبتا کنترل شده است، گفت: اما تا ريشه کن کردن اين بيماري تا سال ۲۰۵۰ که هدف سازمان جهاني بهداشت است، راه طولاني اي در پيش است و بايد سرمايه گذاري هاي خيلي بيشتري انجام شود.

طبرسي درباره تعداد افراد مبتلا به سل که درمان مي شوند، گفت: از تعداد ۱۴ نفر مبتلا به سل در هر ۱۰۰ هزار نفر، ۸۰ درصد شناسايي مي شوند و از اين تعداد، ۹۰ درصد درمان مي شوند,۱۰ درصد افراد درمان نمي شوند که اغلب اين افراد علاوه بر سل بيماري اچ آي وي، بيماريهاي زمينه اي همراه و يا سل مقاوم دارند که باعث مي شود چهار تا پنج درصد از اين موارد فوت کنند. در بعضي از آمارها ميزان مرگ و مير تا هفت درصد نيز عنوان مي شود.

رئيس مرکز تحقيقات سل باليني و اپيدميولوژي بيمارستان مسيح دانشوري درباره افرادي که بيشتر در معرض ابتلا به سل قرار دارند، توضيح داد: کساني که دچار نقص سيستم ايمني بدن هستند، افراد مبتلابه اچ آي وي و ديابت، معتادان تزريقي، افراد مسن و همچنين کساني که داروهاي سرکوب سيستم ايمني بدن مانند کورتن و يا داروهاي ضد رد پيوند مصرف مي کنند، بيشتر از ساير افراد در معرض ابتلا به سل قرار دارند و لازم است بيشتر تحت مراقبت قرار بگيرند.

طبرسي درباره نشانه هاي ابتلا به سل يادآور شد: سل چند علامت و مشخصه دارد که از مهم ترين آنها مي توان به سرفه، خلط، تب و لرز، کاهش وزرن، تعريق شبانه و خلط خوني اشاره کرد که اگر کسي يکي از اين علائم را داشته باشد و مدت آن طولاني شود، بايد حتما به پزشک مراجعه کند.

اين متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري گفت: وضعيت ابتلا به سل در کساني که اچ آي وي مثبت هستند، بعد از تشخيص بيماري، حتما بررسي مي شود. اين مسئله بسيار حايز اهميت است، زيرا هم تشخيص و هم درمان سل در بيماران مبتلا به اچ آي وي مشکلتر از ساير افراد است.

وي ادامه داد: در افراد عادي موفقيت درمان سل ۹۰ درصد است اما در افراد مبتلا به ايدز ۶۶ درصد است و متاسفانه ۳۴ درصد باقي فوت مي شوند، به همين خاطر کنترل وضعيت ابتلا به سل در بيماران اچ آي وي مثبت بسيار مهم است.

طبرسي در پايان گفت: سالانه چيزي بين ۱۵۰۰ تا دو هزار نفر بيمار مبتلا به اچ اي وي از مراکز اچ آي وي دانشگاه شهيد بهشتي در بيمارستان مسيح دانشوري خدمات تشخيصي مي گيرند که از اين تعداد حدود ۲۰۰ نفر بستري مي شوند. ضمن اينکه در اين بيمارستان يک مرکز مشاوره براي بيماران مبتلا به اچ اي وي وجود دارد که نام حدود ۲۰۰ بيمار در اين مرکز ثبت شده است و خدمات مربوط به درمان اچ آي وي را همين مرکز به آن ها ارائه مي کند. بيماران مبتلا به ايدزي که دچار سل نيز هستند،براي درمان  به مجموعه مسيح دانشوري ارجاع داده مي شوند.

تعداد بازديد:292 آخرين تغييرات:97/09/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر