سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

بررسی پیاده‌سازی نسل پنجم موبایل به مشاور خارجی سپرده می‌شود

ازسوي مرکز تحقيقات مخابرات؛

بررسي پياده‌سازي نسل پنجم موبايل به مشاور خارجي سپرده مي‌شود

مرکز تحقيقات مخابرات ايران براي جذب مشاور بين‌المللي جهت تحليل فني و اقتصادي پياده سازي تکنولوژي نسل پنجم موبايل (۵G) و تهيه نقشه راه رگولاتوري اين فناوري در ايران، فراخوان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، روند رو به رشد استفاده از اينترنت بر بستر شبکه‌هاي بي‌سيم طي سالهاي اخير با ظهور کاربردهاي متنوع در صنعت شامل اتصال وسايل بسيار زياد به همديگر بر بستر اينترنت و نياز به ارسال ويديو با حجم بالا و بلادرنگ نشان دهنده نياز روزافزون به ارتقا شبکه هاي بي‌سيم است.

رشد ترافيک داده به ميزان چند صد برابر، افزايش تعداد دستگاه‌ها و تجهيزات متصل به شبکه‌هاي بي‌سيم به ميزان چند ده برابر و متنوع شدن سرويس‌هاي مورد تقاضاي کاربران در سال‌هاي آينده، توسعه شبکه‌هاي فعلي را ضروري مي‌سازد. به اين جهت در چند سال اخير، شبکه‌هاي سيار فراتر از نسل چهار و يا همان شبکه‌هاي نسل پنجم (۵G) مطرح شده است.

در همين راستا، پروژه‌اي به منظور «بررسي نسل پنجم شبکه ارتباطي از منظر فني و اقتصادي و نحوه ارائه خدمات آن در کشور» در پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات (مرکز تحقيقات مخابرات ايران) در حال اجرا است. در اين پروژه، شناسايي زيرساخت‌هاي مورد نياز، بررسي فني و اقتصادي پياده‌سازي ۵G در کشور، خدمات مورد انتظار و ارائه پيشنهادات و مقررات در خصوص چگونگي ارائه اين خدمات در کشور، مدنظر قرار گرفته است.

براين اساس مرکز تحقيقات مخابرات ايران با انتشار فراخواني از برنامه ريزي براي جذب مشاور بين المللي در اين پروژه خبر داده است.

هدف اين فراخوان، بهره‌گيري از مشــاوره شــرکت‌هاي فعال بين‌المللي در زمينه فناوري ۵G و رگولاتوري آن بوده و شرکت ايراني موظف است، علاوه بر تامين تدارکات براي حضور مشاور بين‌المللي و ترجمه مدارک مبادله شده، زمينه انتقال مناســـب اطلاعات را فراهم آورد.

همچنين انتظار مي‌رود شـــرکت ايراني داراي ســـابقه و توانايي در حوزه‌هاي مرتبط بوده و توانايي جمع‌بندي و ارائه مناسب اطلاعات مشاورين و اطلاعات درخواستي کارفرما در زمينه شرح خدمات را داشته باشد.

متخصصان شرکت مشــاور بين‌المللي پيشنهاد شده، بايد در بازه زماني ۲ ماه و به مدت حداقل ۴۵ نفر روز حضور فيزيکي در داخل کشور داشته باشند و داراي تجربه عملي و رزومه قابل قبول در پروژه‌هاي حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات و پروژه‌هاي مرتبط حوزه رگولاتوري و تنظيم مقررات مرتبط با موضوع ۵G، باشند.

مدت زمان شرکت در اين فراخوان تا ۲۱ آذرماه اعلام شده و تاريخ شروع قرارداد منوط به تاييديه مشاوره بين‌المللي توسط کارفرما، دارا بودن تفاهم‌نامه همکاري معتبر بين شرکت داخلي و مشاور بين‌المللي و ارائه گواهي و اسناد مثبت از قبيل توان مالي، سوابق پروژه‌ها و فعاليت‌هاي مشابه در زمينه موضوع قرارداد است.

مطالعه و بررسي فني و اقتصادي ۵G، ارائه راهکارهاي مناسب، تحليل و بيان نمونه‌هاي اجرايي در ساير کشورها (دربرگيرنده زيرساختهاي مورد نياز و تحليل هزينه) توسط مشاور بين‌المللي، تهيه گزارش فني و ارائه آن طي جلسات هماهنگ شده، موضوع اشتراک‌گذاري زيرساخت شبکه، سلول کوچک و ميزبان بي‌طرف‌ در ۵G، مطالعه و بررسي مدلهاي کسب وکار اين فناوري و استراتژي و نقشه راه رگولاتوري و مجوزدهي براي آن، از جمله فعاليت‌هاي پيش‌بيني شده براي اين مرحله است.

تعداد بازديد:262 آخرين تغييرات:97/09/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر