یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بانک جهانی وام یک میلیارد دلاری به مصر می‌دهد

بانک جهاني وام يک ميليارد دلاري به مصر مي‌دهد

بانک جهاني به عنوان بخشي از فاز دوم حمايت مالي خود از مصر، يک ميليارد دلار جهت ايجاد فضاي بيشتر براي بخش خصوصي اين کشور، پرداخت مي‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رويترز، نايب‌رييس منطقه‌اي بانک جهاني گفت: اين بانک به عنوان بخشي از فاز دوم حمايت مالي خود از مصر، که به دنبال دو سال اصلاحات اقتصادي سخت، انجام مي‌شود، ۱ ميليارد دلار جهت ايجاد فضاي بيشتر براي بخش خصوصي اين کشور، پرداخت مي‌کند.

پرداخت اين مبلغ که ديروز به امضاي طرفين رسيد، به دنبال پشتيباني ۳.۱ ميليارد دلاري بانک جهاني از بودجه مصر، از سال ۲۰۱۵ تا کنون، انجام مي‌شود. مصر به منظور دريافت اين کمک‌ها نرخ تبادل خود را شناور کرد و يارانه ها را کاهش داد. اين اقدامات باعث به وجود آمدن تورم شديدي شد که از آن موقع تاکنون کاهش يافته است.

فريد بلهاج، نايب‌رييس بانک جهاني براي بخش خاورميانه و شمال آفريقا، در حاشيه اجلاس اقتصادي آفريقا در شهر تفريحي مصر، شرم‌الشيخ، به رويترز گفت: اين اقتصاد پس از چند سال اصلاحات سنگين و سخت اقتصادي، حالا روي دو پاي خود ايستاده است.

او ادامه داد: اقتصاد مصر حالا روي پاي خود ايستاده است و آماده گام برداشتن است و ما معتقديم بخش خصوصي واقعا آن را به پيش خواهد برد.

شاخص‌هاي اقتصاد کلان مصر، از زماني که در سال ۲۰۱۶، اين کشور برنامه اصلاحات که توسط صندوق بين‌المللي پول طراحي شده بود را به کار گرفته است، بهبود يافته‌اند، اما اقتصاد همچنان شکننده باقي مانده است.

اين اصلاحات، افراد معمولي مصر را که ده‌ها ميليون نفر از آنان زير خط فقر زندگي مي‌کنند، تحت فشار قرار داد. هر ساله تخمين زده مي‌شود ۷۰۰ هزار نفر به بازار کار مصر وارد شوند، که اين يکي از چالش‌هايي است که بسته حمايتي بانک جهاني به دنبال توجه به آن است.

بلهاج گفت: ما حالا به  نسل دوم اصلاحات اقتصادي روي آورده‌ايم که واقعا بخش خصوصي را به جلو خواهد راند، محدوديت‌هاي سر راه بخش خصوصي را بر خواهد داشت، فضا را براي کار آن بازتر کرده و متعاقبا دولت را از يک مجري اقتصادي به يک فراهم‌کننده شرايط اقتصادي تبديل مي‌کند.

تعداد بازديد:355 آخرين تغييرات:97/09/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر