یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

شرط فروش اموال متروکه و قاچاق تا پایان سال

رئيس سازمان اموال تمليکي در گفتگو با مهر؛

شرط فروش اموال متروکه و قاچاق تا پايان سال

رئيس سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي گفت: تازماني که پرونده هاي مربوط به اموال قاچاق و متروکه در مرجع رسيدگي کننده تعيين تکليف نشود، کالاها به صورت امانت در اختيار ما قرار خواهند داشت.

جمشيد قسوريان جهرمي در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بيان اينکه همواره اختلاف هايي در رابطه با مقدار کالاهاي در اختيار سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي وجود دارد، اظهار داشت: کالاهايي که سازمان اموال تملکي بر اساس قانون، تکليف نگهداري از آنها را دارد کالاهاي متروکه، ضبطي قضايي و قاچاق است. 

رئيس سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي افزود:  کالاي قاچاق بعد از سال ۹۲ و تصويب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اختيار اين سازمان قرار داده شد؛ قبل از آن، گمرک متولي بود و کالاي قاچاق را در انبارها نگهداري مي کرد و بعد از تعيين تکليف و قطعي شدن حکم مصادره، در اختيار سازمان قرار مي داد تا به فروش برسد. 

جهرمي با بيان اينکه کليه کالاهايي که کاشفين و ضابطين (منهاي کالاي ممنوعه) به عنوان قاچاق مصادره مي کنند در اختيار سازمان قرار داده مي شود، گفت: رقم موجودي کالاهاي سازمان را نمي توان به راحتي گفت زيرا ورودي و خروجي کالاهاي ما به صورت روزانه است. 

وي با اشاره به بحث ارزش گذاري کالاهاي موجودي در انبار، افزود: قانون، نحوه ارزش گذاري اين کالاها را به پنجره واحد تجارت فرامرزي گمرک سپرده است.

رئيس سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي ادامه داد: کالاهايي که در اختيار ماست لزوما کالايي نيست که به تملک ما درآمده باشد زيرا بخش قابل توجهي از کالاهاي قاچاقي که در اختيار سازمان قرار دارد به ظن قاچاق است که بعد از طي کردن فرايند قضايي اگر قاچاق بودن آن محرز شد، به تملک  سازمان درمي‌آيد؛ اما در صورت صدور حکم برائت، به صاحب کالا استرداد مي شود. کما اينکه امسال مقدار کالاهاي قطعي شده و فروخته شده کمتر از کالاهايي است که به صاحبش استرداد شده است. 

وي با بيان اينکه در اموال متروکه هم همين قانون حاکم است، گفت: يکي از اقدامات مهم سازمان در سال ۹۷ که با همکاري گمرک به انجام رسيد تعيين تکليف ۱۱ هزار کانتينر رسوب شده در گمرکات جنوب بود که بخشي به صاحب کالا مسترد و بخشي متروکه شد تا تعيين تکليف شود.

رئيس سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي با بيان اينکه تعيين تکليف اموال يک بعدي نيست، گفت: کالاي متروکه و قاچاق از طرف کاشف تحويل سازمان مي شود در فرايند قضايي قرار مي گيرد تا تعيين تکليف شود. 

تعيين تکليف کالاها تا پايان سال، بستگي به عملکرد مرجع رسيدگي کننده دارد

وي در خصوص الزام تعيين تکليف اين کالاها تا پايان سال، اظهار داشت: اگر تا انتهاي امسال دستگاه قضايي، محاکم يا سازمان تعزيرات حکومتي پرونده هايي که در اختيارشان است را به صفر برسانند و احکام پرونده ها را صادر کنند موجودي کالاهاي ما هم به صفر مي رسد. 

جهرمي تصريح کرد: تازماني که پرونده ها در مرجع رسيدگي کننده تعيين تکليف نشوند کالاها به صورت امانت در اختيار ما قرار خواهند داشت. 

رئيس سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي گفت: خودمان نمي توانيم در خصوص کالاها تصميم بگيريم، حتي راجع به کالاهاي فاسد شدني نيز بايد حکم فروش بگيريم. 

به گزارش خبرنگار مهر، معاون اول رئيس جمهور اخيرا به وزراي اقتصاد و صنعت، در خصوص تعيين تکليف موضوع استمرار خسارت ناشي از دپوي خودروهاي مربوط به برندهاي مختلف در گمرکات کشور، دستور داد: «جنابان آقايان دژپسند و رحماني، نبايد تحت تاثير فضاسازي، موانع فعالان اقتصادي را برطرف نکنيم. اگر کسي تخلف کرده دستگاه قضايي برخورد مي کند و نبايد براي کساني که در چارچوب قوانين و مقررات عمل کرده اند مشکل ايجاد شود.»

گفتني است؛ وزير پيشين صنعت در مرداد ماه سال جاري جزيياتي از تخلفات روي داده در خصوص ثبت سفارش غير قانوني ۶۴۸۱ دستگاه خودرو را مطرح کرده بود که تا زمان ورود جدي دستگاههاي نظارتي حدود ۱۹۰۰ خودرو با ثبت سفارشهاي فاقد اعتبار از گمرکات ترخيص شده و ۴۵۰۰دستگاه نيز در خود گمرک توقيف شده بود.

بعد از اين ماجرا براي ۳۹ فرد و شرکت متخلف پرونده قضايي تشکيل شد از طرفي بعد از تحولات ارزي در کشور واردات خودرو از خرداد ماه سال جاري ممنوع شد و بيش از ۱۰ هزار خودرو در گمرکات مختلف دپو شد.

تعداد بازديد:315 آخرين تغييرات:97/09/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر