چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

حفظ و قرائت قرآن مقدمه تدبر در کلام وحی است

آيت الله حسيني بوشهري:

حفظ و قرائت قرآن مقدمه تدبر در کلام وحي است

قم - دبير شوراي عالي حوزه‌هاي علميه حفظ و قرائت قرآن را مقدمه تدبر در آن دانست و گفت: در گام اول بايد با قرآن آشنا شويم و تدبر در فهم معارف قرآني براي عمل کردن در دستور باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري پيش از ظهر جمعه در مراسم اختتاميه دوازدهمين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم دارالقرآن علامه طباطبايي اظهار داشت: پيامبر اکرم(ص) مي‌فرمايند، گرامي‌ترين بندگان خدا بعد از سلسله انبيا، عالمان دين و در مرحله بعد حاملان قرآن کريم هستد.

وي بيان داشت: همانگونه که انبياي الهي از اين دنيا رخت مي‌بندند عالمان و حالمان قرآن نيز چنين هستند و آنان جواز عبور از صراط را دارند و پاداشي که نصيب انبيا مي‌شود به آنها نيز چنين پاداشي داده مي‌شود.

عضو هيئت رئيسه جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: اگر انسان مي‌خواهد با خدا سخن بگويد نماز بخواند و اگر مي‌خواهد خدا با او سخن بگويد قرآن بخواند.

وي گفت: اگر قرآن نبود بسياري از معارف اسلامي در دسترس نبود و صادق‌ترين خبر، خبر قرآني است و قرآن تاريخ درست را به ما مي‌گويد در حالي که بيان تاريخ همواره دچار تحريف شده است.

قرآن جهت دهنده حرکت انسان است

آيت الله حسيني بوشهري گفت: قرآن جهت دهنده حرکت انسان است و انسان را به محکم‌ترين راه هدايت مي‌کند و بهترين قانون براي اداره جامعه است و قرآن قانوني را به انسان ارائه مي‌دهد که ولايت و سرپرستي را از آن خدا مي‌داند و کار قرآن ارائه قانوني است که قانونگذار آن خداوند است.

وي با بيان اينکه مرد و زدن در نزد قرآن يکسان هستند، افزود: در منظر قرآن تقوا ملاک برتري است و قرآن زن و مرد را متعهد و ولي نسبت به هم مي‌داند.

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: قرآن مايه آرامش است و کساني که در اين مسير قدم برداشته‌اند احساس آرامش روحي مي‌کنند.

وي گفت: در گام اول بايد با قرآن اين کتاب خدا آشنا شويم و در ادامه تدبر در فهم معارف قرآني براي عمل کردن در دستور باشد و حفظ و قرائت در واقع مقدمه تدبر در قرآن است.

آيت الله حسيني بوشهري افزود: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بهاي بسياري به قرآن داده شد و امروز قاريان و حافظان زيادي در عرصه‌هاي جهاني مي‌درخشند.

وي بيان داشت: امام باقر(ع) فرمود: عده‌اي قرآن را محلي براي کسب درآمد مي‌دادند و گروهي الفاظ را حفظ مي‌کند و از دل قرآن خبر ندارند و دسته‌اي نيز قرآن را داروي دردهاي خود مي‌دانند.

تعداد بازديد:176 آخرين تغييرات:97/09/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر