چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

روان‌شناسی اسلامی با طرح مفاهیم در جامعه کاربردی می شود

مهرداد کلانتري:

روان‌شناسي اسلامي با طرح مفاهيم در جامعه کاربردي مي شود

استاد روان شناسي دانشگاه اصفهان گفت: خوشبختانه روان شناسي در ايران در حال جان گرفتن است که در صورت هدايت، روان شناسي اسلامي در ابعاد نظري و کاربردي پيشرفت مي‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد کلانتري استاد روان شناسي دانشگاه اصفهان در چهارمين نشست اساتيد منتخب علوم انساني اسلامي که پنج شنبه 29 آذرماه با حضور اساتيد برجسته حوزه روان‌شناسي اسلامي در بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي برگزار شد، به تشريح موضوع «سوگ و داغديدگي در کودکان و نوجوانان در اسلام و روانشناسي» پرداخت و عنوان کرد: به منظور دستيابي به روان شناسي اسلامي به عنوان مکتبي در کنار ساير مکاتب روان شناسي، يکي از گام‌هاي اوليه تبيين مباني نظري است. به همين منظور ابتدا بايد مفهوم روان شناسي اسلامي بيان شود.

استاد روان شناسي دانشگاه اصفهان اضافه کرد: سوالي که مطرح مي‌شود اين است که آيا مطالعه و پژوهش در زمينه روان شناسي اسلامي ضربه زدن به اسلام است؟ در پاسخ بايد گفت اگر اين کار با تعصب يا شتاب‌زدگي انجام شود، به عنوان نوعي جهاد علمي تلقي مي‌شود.

اين استاد روان شناسي ادامه داد: سوال ديگر اين است که آيا روان شناسي اسلامي حلال تمام مشکلات جوامع اسلامي است يا خير؟ اين نوع تلقي يکي از موانع تحقق روان شناسي اسلامي است از آنجا که وضعيت کنوني روان شناسي در ايران مطلوب به نظر نمي‌رسد، روان شناسي اسلامي يکي از راه ‌هاي تحول در علم روان شناسي در ايران است و تحول به معني حرکت از وضع موجود به سوي وضعيتي بهتر است.

وي افزود: در اين زمينه لازم است مفاهيم دين اسلام و روان شناسي و رابطه آن‌ها با هم به طور اجمال مطرح شوند تا بتوان از نظريه به سوي پژوهش حرکت کرد و سرانجام روان شناسي اسلامي در ايران جنبه کاربردي پيدا کند. خوشبختانه روان شناسي در ايران در حال جان گرفتن است که در صورت هدايت، روان شناسي اسلامي در ابعاد نظري و کاربردي پيشرفت مي‌کند.

کلانتري تصريح کرد: مرگ يکي از واقعيت‌هاي زندگي است که گاهي ناگهاني و گاهي تدريجي است. در اين جهان، هر روز تعداد زيادي از افراد به دلايلي عزيزان خود را از دست مي‌دهند. بنابراين، داغديدگي بخش اجتناب‌ناپذيري از چرخه زندگي است.

وي اظهار کرد: در دهه‌هاي اخير، کشور ما ايران در معرض فجايع طبيعي و انساني متعددي قرار گرفته است. جنگ 8 ‌ساله عراق بر ضد ايران، موجب شد که تعداد زيادي از هم‌وطنان ما از نعمت مهر پدري محروم شوند؛ زلزله شمال در خردادماه ۱۳۶۹ تلفات سنگيني را به بار آورد. زلزله بم در پنجم دي‌ماه ۱۳۸۲ موجب ويراني شهر شد و عمق و گستره آن توجه جهاني را به خود جلب کرد. اين‌گونه واقعيت‌هاي اجتماعي موجب مي‌شوند که مسئله داغديدگي، بسيار جدي‌تر از گذشته مدنظر مسئولان، متخصصان و پژوهشگران قرار گيرد.

استاد روان شناسي دانشگاه اصفهان با بيان اينکه يکي از وظايف جامعه اسلامي، رسيدگي همه‌جانبه به ايتام، خانواده‌ها و مدارس آنها و همچنين برنامه‌ريزي در زمينه تشخيص، پيشگيري و درمان اختلالات رواني آنهاست، گفت: در حوزه روان‌شناسي، تنيدگي‌هاي رواني و مشکلات، به دسته‌هاي مختلف تقسيم مي‌شوند که از عوامل مهمي در به مخاطره انداختن سلامت روان آدمي‌اند.

وي در پايان سخنانش گفت: از دست دادن عزيزان مي‌تواند يکي از تنش‌زاترين رخدادهاي زندگي باشد و موجب بحران عاطفي شود. فرد با از دست دادن عزيزش داغديده مي‌شود. مرگ لازمه جدايي‏ناپذير زندگي بشر است؛ اما چه بايد کرد تا سنگيني غم آن کاهش يابد و به فرصتي براي رشد و کمال تبديل شود؟ لازم است در اين حيطه، از درمان‌هاي متناسب با مذهب و فرهنگ جامعه استفاده کرد و ضروري است درمان گران ايراني در روان‌درماني، به مفاهيم و آموزه‌هاي اسلامي توجه کنند.

تعداد بازديد:178 آخرين تغييرات:97/10/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر