چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

کتاب «از نفاق تا فرقه رجوی» منتشر شد

به همت انديشکده برهان؛

کتاب «از نفاق تا فرقه رجوي» منتشر شد

کتاب از نفاق تا فرقه رجوي با موضوع بازخواني پرونده گروهک تروريستي منافقين به همت انديشکده برهان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب از نفاق تا فرقه رجوي با موضوع بازخواني پرونده گروهک تروريستي منافقين به همت انديشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گرديد.

اين کتاب که از مجموعه کتاب هاي جريان‌نگاشت و حاصل تلاش جمعي از پژوهشگران انديشکده برهان است در ۹۲ صفحه و در ۴ فصل، از سوي انتشارات ديدمان به زيور طبع آراسته گرديده است.

«روند تبديل سازمان مجاهدين خلق به فرقه‌ي رجويه»، «سياهه جنايات منافقين»، «اولين انقلاب ايدئولوژيک» و «منافقين عليه انقلاب و مردم» عناوين فصل هاي ۴ گانه اين کتاب هستند.

در بخشي از مقدمه اين کتاب مي خوانيم: «پيدايش سازمان مجاهدين خلق ايران (منافقين) به دهه‌ي ۱۳۴۰ برمي‌گردد؛ زماني که سه نفر از دانشجويان از عملکرد جبهه‌ي ملي و نهضت آزادي جهت براندازي رژيم شاهنشاهي اعلام نارضايتي کردند و به همين منظور و براي کار تشکيلاتي، در سال ۱۳۴۴، سازمان مجاهدين خلق (منافقين) را تأسيس کردند. اين سازمان ابتدا به‌صورت علني فعاليت مهمي نداشت و بيشتر به کار تشکيلاتي و مطالعاتي در زمينه‌ي سياسي و ايدئولوژيک پرداخت تا بتواند هم مواضع ايدئولوژيک خود را محکم کند و هم اعضاي تشکيلاتي خود را در سازمان افزايش داده و به عضوگيري بپردازد. با واقعه‌ي سياهکل، اين سازمان فعاليت نظامي خود را در سال ۱۳۴۹ آغاز کرد.

اين سازمان در سال ۱۳۵۰ مورد هجوم ساواک قرار گرفت و تا سال ۵۲ تعداد زيادي از اعضاي آن دستگير شدند، به زندان افتادند يا اعدام شدند. در بين سال‌هاي ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴، تغييرات و اختلافاتي در سازمان اتفاق افتاد که سبب انشعاب در سازمان شد و منجر به تبديل اين سازمان به يک سازمان مارکسيستي گرديد. در همين مدت، شماري از زندانيان اين سازمان در زندان‌هاي شاه تلاش کردند تا هويت مذهبي گذشته‌ي سازمان را حفظ کنند.

البته جدايي و انشعاب مجاهدين، ناگهاني و غيرقابل‌انتظار نبود، زيرا کساني نظير تقي شهرام و بهرام آرام چنين مباحث ايدئولوژيکي را مطرح و بر روي آن پافشاري مي‌کردند. بسياري از کساني که به مارکسيسم گرويدند، از افراد مسلمان متعصب و معتقد به اصول توحيد بودند، مانند روحاني و حق‌شناس که در تيم ايدئولوژي اصلي و اوليه عضويت داشتند يا پوران بازرگان، همسر حنيف‌نژاد، که از معتقدين به مذهب بود.»

علاقه‌مندان مي‌توانند جهت دريافت کتاب با تخفيف ويژه و يا کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن۲۶۱۵۳۲۹۳-۰۲۱ تماس حاصل نمايند.

تعداد بازديد:172 آخرين تغييرات:97/10/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر