پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تدوین سند تحول دیجیتال آغاز شد

درمرکز تحقيقات مخابرات؛

تدوين سند تحول ديجيتال آغاز شد

سرپرست پژوهشکده سياست پژوهي و مطالعات راهبردي فاوا از انجام پروژه مشترک تدوين نقشه راه سند تحول ديجيتال با همکاري دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، سيد هاشم مداح حسيني اين پروژه را در راستاي توسعه اقتصاد ديجيتال دانست و افزود: امروزه فناوري اطلاعات و ارتباطات يکي از محورهاي اصلي توسعه اقتصادي است که به واسطه تغيير يا اصلاح و نوآوري در بخشهاي مختلف موجب بهبود فرايندها و تغييرهاي اقتصادي شده است. افزايش نوآوري، توسعه کارآفريني، اشتغالزايي، بهبود رفاه عمومي، توسعه بخش خصوصي، از نتايج و ابعاد توسعه اقتصاد ديجيتال است وليکن اين جريان علاوه بر آثار مثبت در برگيرنده مخاطراتي است که نيازمند پيش بيني و آماده سازي است.

مداح حسيني ادامه داد: به عنوان مثال در حال حاضر با اين پرسش مواجه هستيم که کسب و کارهاي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات در شکل هاي جديد آن چه تهديدها و فرصت هايي را فراهم مي آورند. در اين راستا مسايل اقتصادي، فرهنگي و حقوقي، امنيتي  و زيرساخت هاي فني مطرح مي شود که لازم است مورد بررسي و تحليل قرار گيرند.

سرپرست پژوهشکده سياست پژوهي و مطالعات راهبردي مرکز تحقيقات مخابرات ايران گفت: اين پروژه با همکاري دانشگاه تهران آغاز شده که پيش تر اين موضوع در قالب کلان تر  و ذيل عناوين مختلفي در دستور کار پژوهشکده بوده و نتايج آن به صورت گزارش هاي مختلف به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ارائه شده است.

به گفته وي دامنه و شدت اثرگذاري فناوري هاي نوين در همه بخشها و اهميت تحولات ناشي از آن، سوالات مهمي را در اين حوزه ايجاد مي کند که پاسخ به آن نيازمند مشارکت جمعي شامل کارشناسان، متخصصان مربوطه از بخش دولتي وخصوصي است. موضوعاتي مانند ابعاد و مفاهيم تحول ديجيتال، اقتصاد ديجيتال، چالش هاي اقتصاد ديجيتال در بخش هاي مختلف، شناسايي توانمندسازها و .... از اين نمونه است که در اين راستا پژوهشکده اقدام به برگزاري فروم اقتصاد ديجيتال کرده و تاکنون با استقبال خوبي از سوي خبرگان اين حوزه مواجه بوده است.

تعداد بازديد:142 آخرين تغييرات:97/10/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر