یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جزئیاتی جدید از عملیات کربلای ۵

يدالله ايزدي مطرح کرد

جزئياتي جديد از عمليات کربلاي ۵

مدير تاريخ شفاهي مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس گفت: مستعدترين و آماده‌ترين يگان براي عمليات کربلاي پنج لشکر ۱۰ سيدالشهدا بود اما دغدغه‌هايي نسبت به اين انتخاب وجود داشت.

به گزارش خبرگزاري مهر کرسي روايتگري با موضوع "عمليات کربلاي پنج" با حضور يدالله ايزدي برگزار شد.

يدالله ايزدي راوي جنگ و مدير تاريخ شفاهي مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس در ابتداي اين برنامه گفت: بعد از عدم الفتح عمليات کربلاي چهار دو هفته فرصت بود که حوادث،  مسائل و موضوعات آن زمان بسيار پرحجم بود.

وي ادامه داد: بعد از عمليات کربلاي چهار تا چند روز بلاتکليفي وجود داشت و فرماندهان سه محور اصلي را مدنظر قرار دادند و از ۲۰۰ گرداني که از کربلاي چهار باقي مانده بود، سه تيم به سه محل اعزام شدند تا ببيند کجا مقدور است تا ادامه عمليات انجام شود.

ايزدي با بيان اينکه پس از عمليات کربلاي چهاري به نظر مي رسيد افکار عمومي به اين نتيجه رسيدند که عمليات تمام شده و نيروها بايد برگردند، افزود: پس از چند روز بحث شکل گرفت و تمرکز ها به سمت شلمچه بود.

مدير تاريخ شفاهي مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس درباره علت انتخاب لشکر ۱۰ سيدالشهدا براي انجام عمليات کربلاي پنج گفت: لشکر ۱۰ سيدالشهدا شناسايي هايي را در اين منطقه انجام داده بود و اينکه امکان آن فراهم نبود که يگان ديگري براي انجام اين عمليات در آن زمان محدود وارد عمل شود.

ايزدي با تاکيد بر اينکه مستعدترين و آماده ترين يگان براي عمليات کربلاي پنج لشکر ۱۰ سيدالشهدا بود، گفت: دغدغه اي در آن زمان نسبت به انتخاب لشکر ۱۰ سيدالشهدا براي انجام عمليات بود و آن جنبه رواني عمليات کربلاي چهار بود و اين ترديد را ايجاد مي کرد که دژ را خواهند شکست  و يا خير .

وي با اشاره به اينکه لشکر ۱۰ سيدالشهدا با ۳ تيپ تحت عنوان سه محور وارد عمل شد، افزود: براي مانور عمليات کربلاي پنج دو تيپ وارد عمل شدند.

مدير تاريخ شفاهي مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس تاکيد کرد: در اين عمليات عبور قرارگاه از لشکر براي اولين بار اتفاق افتاد و همه نسبت به آن حساس بودند و حادثه تلخ عمليات کربلاي چهار اين باور را ايجاد مي کرد که اگر دژ نشکند چه خواهد شد.

ايزدي با اشاره به اينکه شکستن خط شلمچه از ويژگي هاي اصلي اين عمليات بود ادامه داد: در روز آخر دو واژه ژاله و گوگرد به عنوان کد رمز بي سيم ها تعيين شد.

وي تشريح کرد: ابلاغ ساعت آغاز عمليات چند ساعت قبل از شروع عمليات، ساعت ۶ عصر بود که مطرح شد و اعلام کردند چون ساعت شروع عمليات ساعت ۲ نصف شب است بايد عمليات با سرعت بالايي انجام شود تا کمبود وقت جبران شود.

مدير تاريخ شفاهي مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس افزود: دو روز قبل عمليات کربلاي پنج همه واحد ها، گردان ها، نيروها به شدت فعال بودند و کارها را پيگيري مي کردند.

ايزدي اظهار کرد: گزارش هاي اوليه که از تلاش غواص ها مي رسيد چندان موفق و اميد بخش نبود و به لحاظ تسلطي که تيربارهاي عراقي داشتند تقريبا تمامي غواصان از ناحيه سر تير خورده بودند و اين گزارش ها دلهره آميز بود.

وي با اشاره به اينکه در اين عمليات تمامي فرماندهان لشکر نبرد تن به تن داشتند، گفت: از روز ۱۸ دي ماه سال ۶۵ مجموعا ۲۱ روز و در ۶ مرحله لشکر ۱۰ سيدالشهدا عمليات کربلاي پنج را انجام داد.

تعداد بازديد:102 آخرين تغييرات:97/10/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر