پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دانشمند ایرانی میزان برخورد سیارک ها با زمین را تخمین زد

آمار سيارکهايي که به زمين خوردند؛

دانشمند ايراني ميزان برخورد سيارک ها با زمين را تخمين زد

تحقيقات يک محقق ايراني نشان مي دهد طي ۲۹۰ ميليون سال گذشته تعداد سيارک هاي بزرگي که به زمين برخورد کرده اند، نسبت به ۷۰۰ سال قبل از آن ۲ برابر بيشتر شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيوساينتيس، تحقيقات «سارا مزروعي» يک محقق ايراني در دانشگاه تورنتو نشان مي دهد، طي ۲۹۰ ميليون سال گذشته، تعداد سيارک هايي که به زمين برخورد مي کنند، نسبت به ۷۰۰ ميليون سال قبل از آن، ۲ برابر بيشتر شده است.

طي اين پژوهش، مزروعي و همکارانش در انگليس و ايالات متحده آمريکا فهرستي از چاله هاي محل برخورد اجسام آسماني با سطح ماه و زمين را بررسي کردند. آنها چاله هايي را بررسي کردند که عرض آنها بيش  از ۲۰ کيلومتر بود. طبق اين پژوهش يک صخره آسماني با عرض ۸۰۰ متر مي تواند چنين چاله اي روي سطح سياره ايجاد کند.در مرحله بعد آنها تاريخ برخورد اجسام با سياره را نيز مشخص کردند.

اين درحالي است که ماه و زمين  به يک اندازه شاهد برخورد صخره هاي آسماني بوده اند. زيرا  هر دو در يک نقطه در فضا هستند. 

به طور دقيق مزروعي و همکارانش با استفاده از اطلاعات مدار گرد شناسايي ماه(Lunar Reconnaissance Orbiter)  چاله هاي ناشي از برخورد سيارک ها با ماه را بررسي کردند. سپس آنها   مشخص کردند آيا تعداد چاله هاي حاصل از برخورد سيارک با عرض بيش از ۱۰ کيلومتر  روي ماه و زمين به يک اندازه است يا خير. آنها در مسير تحقيقات خود متوجه شدند دوسياره در اين زمينه مشابهت هاي فراواني دارند. همين امر نشان داد حدود ۲۹۰ ميليون سال قبل ميزان برخورد سيارک هاي عظيم به دو سياره ماه و زمين که چنين چاله هاي عميقي را ايجاد کند نسبت به ۷۰۰ سال قبل از آن ۲.۶ برابر بيشتر شده است.

برخورد اجسام آسماني با زمين که بيش از ۶۵۰ ميليون سال قبل اتفاق افتاده به دليل يخبندان  از سطح سياره خاکي محو شده است. بنابراين دانشمندان چاله هاي ناشي از برخورد سيارک ها بين ۶۵۰ ميليون تا يک ميليارد سال قبل را روي ماه به عنوان نمونه بررسي کردند. ماه راهنماي خوبي براي تخمين ميزان برخورد سيارک ها با زمين است زيرا فاصله آن تا سياره خاکي کم است و چاله هاي ناشي از برخورد روي آن به مدت طولاني تري باقي مي مانند.

البته نبايد نگران خطر برخورد سيارک ها با زمين بود، زيرا حتي با وجود افزايش احتمالات برخورد،  هنوز هم  به طور متوسط ​هر يک يا چند ميليون سال احتمال دارد سيارکي با زمين برخورد کند.از سوي  ديگر  اطلاعات ناسا از سيارک هايي که احتمال دارد با زمين برخورد کنند، نشاندهنده آن است که در حال حاضر هيچ خطري زمين را تهديد نمي کند.

درهمين راستا بزرگترين خطر شناخته شده، يک سيارک با عرض ۱.۳ کيلومتر  است که هر ۸۶۱ سال يکبار فاصله آن با زمين به کمترين مقدار مي رسد. اما طبق تخمين کارشناسان به احتمال ۹۹.۹۸۸ درصد اين سيارک با زمين برخورد نخواهد کرد.

سارا مزروعي، دانشمند دانشگاه تورنتو و مولف ارشد اين تحقيق مي گويد: اين تحقيق نشان دهنده احتمالات است. برخورد سيارک ها با زمين  به ندرت اتفاق مي افتند و من نگران آن نيستم.

از سوي ديگر هنوز مشخص نيست حدود ۳۰۰ ميليون سال قبل چه اتفاقي افتاده است. مزوعي در اين باره مي گويد: شايد يک خانواده سيارکي فروپاشي و به کمربند سيارکي تبديل شده است. اين صخره هاي فضايي به سمت زمين و ماه حرکت کردند . 

 بسياري از دانشمندان معتقدند حدود ۶۵ ميليون سال قبل برخورد سيارکي با زمين ( در منطقه آمريکاي مرکزي فعلي) به انقراض دايناسورها منجر شده است.

اين درحالي است که محققان نظرهاي مختلفي درباره اين تحقيق دارند.

اين تحقيق در ژورنال ساينس منتش شده است.

تعداد بازديد:307 آخرين تغييرات:97/10/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر