چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آمریکا در خاورمیانه گرگ است/نمی‌توان به اروپا دلخوش کرد

هاشمي رفسنجاني در سال ۷۵:

آمريکا در خاورميانه گرگ است/نمي‌توان به اروپا دلخوش کرد

رئيس دولت سازندگي با انتقاد شديد از سياست‌هاي آمريکا، تصريح کرد:کسي که خود را به عنوان چوپان در منطقه معرفي مي‌کند، نقش گرگ و نه نقش چوپان را بازي مي‌کند.

خبرگزاري مهر، گروه سياست؛ اکبر هاشمي رفسنجاني در ۴ آبان سال ۷۵ در خطبه هاي  دوم نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شده بود نکات مهمي پيرامون تحولات منطقه و سنگ اندازي هاي آمريکا و اروپا در خاورميانه مطرح کرده بود.

آنچه پيش رو داريد گزيده‌اي از سخنان رئيس دولت سازندگي است:

*آمريکا دوست اعراب نيست

آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس دولت سازندگي در خطبه دوم نماز جمعه تهران به تحولات منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: نقطه اي که اين روزها کشف شد و از نظر بنده دستاورد مهمي براي دنياي اسلام و دنياي عرب است اين بود که،آمريکا دوست مسلمانان و اعراب نيست و اين خيلي مهم است.

وي با بيان اينکه بسياري از کشورهاي عربي به عنوان دوست و حامي، سرسپرده آمريکا هستند،اظهارداشت: کار به جايي رسيده، آمريکا به اروپا اجازه نمي دهد که در مسائل منطقه شرکت کند چرا؟ اگر حق مي گويد اروپا هم باشد؛ هر که مي خواهد باشد. بيايد و ميانجي باشند و مسائل را حل کند.  

*آمريکا در خاورميانه گرگ است، نه چوپان

خطيب نماز جمعه تهران گفته بود: اينکه اسرائيل و کاخ سفيد مي گويند آمريکا،دنياي عرب و مسلمانان را هوشيار کرده است اين نشان مي دهد اين ميانجي گرگ است، کسي که خود را به عنوان چوپان در منطقه معرفي مي کند نقش گرگ و نه نقش چوپان را بازي مي کند بنابراين،اين موضوع براي اعراب در حال روشن شدن است.

هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه مگر اروپايي ها، طرفدار اعراب هستند؟!،گفت: ما مي دانيم آنها هنوز کفه سياست شان به سمت صهيونيست ها و اسرائيلي ها مي چربد،ما اين را خوب مي دانيم. اين موضوع نشان داد آمريکا حق ندارد به عنوان ميانجي تنها کار کند چون بي طرف نيست ضمن آنکه نشان داد، اعراب نبايد به آمريکا اعتماد کنند.

وي ضمن انتقاد شديد از سياست هاي آمريکا در قبال منطقه و مردم فلسطين، تصريح کرد: آمريکا حق ندارد به عنوان منجي تنها کار کند از سوي ديگر اسرائيل هم هدف صلح واقعي را ندارد وگرنه از ميانجيگري فرانسه چه ضرري مي بيند. مگر فرانسه به آنجا مي آيد و به نفع اعراب حرف بزند؛ يقينا چنين اتفاقي نمي افتد.

*نمي‌توان به اروپا دلخوش کرد

رئيس دولت سازندگي با خطاب قرار دادن اروپا، گفت: ما اين موضوع را مثبت تلقي مي کنيم که اروپا هم نقش خود را ايفاء کند و يکه تازي قدرتي که امتحان داده بي طرف و عدالت خواه نيست محدود شود و کمي براي مردم و ملت هاي ضعيف ميدان باز شود تا بدين وسيله حرف هايشان بهتر زده شود.

هاشمي رفسنجاني با تاکيد براينکه خيلي هم به ميانجيگري اروپا نمي شود دلخوش کرد، اظهارداشت: به اين دليل که سياست مجموعه آنها اين است که چيزي به نام اسرائيل در منطقه و در کنار مديترانه بگمارند تا حافظ منافع استکبار باشد.

تعداد بازديد:326 آخرين تغييرات:97/10/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر