چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ایران به جمع کشورهای تولیدکننده مرکب پرینتر جوهرافشان پیوست

با فناوري نانو؛

ايران به جمع کشورهاي توليدکننده مرکب پرينتر جوهرافشان پيوست

محققان در يک شرکت دانش بنيان موفق به توليد و انعقاد قراردادي براي مرکب پرينترهاي جوهرافشان شدند که با اين قرارداد، ايران به جمع توليدکنندگان مرکب پيوست.

ميثم رحيمي، يکي از مديران پروژه توليد مرکب هاي پرينترهاي جوهر افشان در يک شرکت دانش بنيان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با راه اندازي کارخانه اين مرکبها، کشور ايران به جمع توليد کنندگان مرکب هاي چاپگرهاي جوهر افشان در جهان پيوست.

وي با بيان اينکه اين محصولات مطابق با تکنولوژي هد برندهاي مختلف چاپگر توليد مي شود، بيان کرد: از اين مرکب ها مي توان در اداره جات ، منازل، دفاتر فني، عکاسي و ...استفاده کرد.

رحيمي با تاکيد بر اينکه اين مرکب پرينترهاي جوهر افشان اکنون به توليد انبوه رسيده است، گفت: اين جوهر ها در ست هاي ۶ رنگ و ۴رنگ ( بستگي به نوع پرينترها دارد) در اين شرکت توليد مي شود.

به گفته وي، اين محصول با سرمايه گذار کانادايي در ايران اکنون به مرحله اي رسيده که خط توليد دارد و تجهيزات توليد آن نيز کامل است.

مدير کارخانه توليد مرکب هاي جوهر افشان با تاکيد براينکه تا قبل از توليد اين شرکت مرکب هاي جوهر افشان به صورت کامل وارداتي بوده است، خاطر نشان کرد: اکنون اين محصول در بازار مصرف در حال توزيع است. اصولا اين جوهرها از چين، کره و ژاپن وارد کشور ما مي شدند.

وي ادامه داد: نمونه هاي وارداتي اين محصول از کشور چين داراي کيفيت خوبي نبوده ولي اين محصولي که موفق به توليد انبوه آن شده ايم با استفاده از فناوري نانو توليد شده و مورد تاييد ستاد توسعه فناوري نانو است.

رحيمي در خصوص ويژگي هاي اين محصول نسبت به نمونه هاي وارداتي عنوان کرد: ويژگي هاي محصول نسبت به محصولات مشابه از ثبات و مقاومت بالايي در برابر نور خورشيد برخوردار است.

وي تاکيد کرد: عکاسي ها که نمونه هاي وارداتي چيني استفاده مي کنند در مدت کوتاهي شاهد تغيير رنگ تصاوير و کم رنگ شدن آن خواهند بود ولي با استفاده از جوهرهاي ايراني مي توانند ثبات نوري در حد جوهرهاي اصلي را تجربه کنند.

رحيمي با بيان اينکه زمانيکه از جوهرهاي معمولي استفاده مي شود گاها بعد از عدم استفاده پرينتر دچار مشکل مي شود، گفت: اما وقتي اين جوهرهاي نانويي داخل پرينتر قرار مي گيرد به هد دستگاه صدمه نمي زند.

اين محقق بيان کرد: اکنون  در حال جذب سرمايه گذاري در عمان، دبي و ترکيه جهت راه اندازي کارخانه توليد جوهر در اين کشورها هستيم تا بتوانيم محصولات خود را در ساير کشورها نيز توليد و توزيع کنيم. 

وي تاکيد کرد: بر اساس اطلاعات بدست آمده نياز کشور ما در حدود ۱۰۰ تن در سال است که ما در اين شرکت توانايي ۱۵۰توليد تن در سال را داريم و اين نشان مي دهد که علاوه بر تامين نياز کشور قادر به صادرات مرکب هاي جوهر افشان هستيم.

رحيمي افزود: پيش از اينها صادرات به ترکيه، عراق و دبي داشته ايم ولي اکنون تجهيزات به اندازه اي است که علاوه بر نياز کشور، نياز ساير کشورها را هم مي توانيم تامين کنيم.

وي با بيان اينکه بالاترين حمايت از شرکت هاي توليدي دانش بنيان قطع واردات محصولات توليد شده در کشور است، گفت:  ارگان هاي دولتي مي توانند با خريد مرکب هاي  پرينتر جوهر افشان از شرکت هاي داخلي حمايت کنند.

وي ادامه داد: وضع تعرفه گمرکي بالا جهت واردات اين محصول، باعث قطع واردات و خروج بيش از يک ميليون دلار ارز از کشور و همچنين اشتغالزايي در کشور و رسيدن محصول با کيفيت با قيمت مناسب به دست مصرف کننده خواهد شد. در صورت وضع تعرفه بالا جهت واردات اين محصول اين مجموعه با اشتغالزايي مستقيم ۳۰ نفر و اشتغالزايي غير مستقيم حدود ۱۵۰ نفر سهم کوچکي را در آباداني ايران عزيز ايفا مي کند.

وي با بيان اينکه اين جوهرافشان با استفاده از مواد معدني و گياهي به توليد مي رسد، گفت: به تازگي يک قراردادي برابر با ۱۸۰ ميليارد ريال منعقد کرديم که به توليد برسد؛ با بهره برداري خط توليد اين طرح ايران به جمع ۵ کشور توليدکننده مرکب پرينتر و پلاترهاي جوهرافشان مي پيوندد.

رحيمي عنوان کرد: اين شرکت با حمايت هاي همه جانبه پارک علم و فناوري استان زنجان توانسته است در اين مسير دشوار قدم بردارد.

تعداد بازديد:215 آخرين تغييرات:97/11/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر