پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

دولت بودجه شهرداری‌های سیستان و بلوچستان را مستقل در نظر بگیرد

استاندار سيستان و بلوچستان:

دولت بودجه شهرداري‌هاي سيستان و بلوچستان را مستقل در نظر بگيرد

زاهدان - استاندار سيستان و بلوچستان گفت: با توجه به اينکه در اين استان کارخانه و کارگاه توليدي بزرگي براي حمايت از شهرداري‌ها وجود ندارد؛ مي طلبد دولت مناطقي مثل استان ما را مستقل ببيند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي استانداري سيستان و بلوچستان، احمدعلي موهبتي در همايش شهرداران استان سيستان و بلوچستان که در شهرداري «هيدوج» از توابع شهرستان سراوان برگزار شد، اظهار داشت: اولين وظيفه شهرداران و شوراها فرهنگ‌سازي نسبت به مسائل شهروندي است چرا که استفاده از فرصت‌ها و فرهنگ سازي شرط است و در غير اين صورت حتي اگر شهرداري گنج قارون را هم داشته باشد، نمي تواند موفق باشد.

استاندار سيستان و بلوچستان افزود: براي فرهنگ سازي بايد موج فکري ايجاد شود تا با طوفان فکري و همفکري نخبگان و دست اندرکاران مرتبط از جمله شوراها به عنوان سنگ زيرين آسياب توسعه شهرها؛ کار انجام شود.

وي گفت: فرهنگ شهرداري يعني اينکه مردم نسبت به مسائل شهري احساس وظيفه کنند و حتي اگر در حريم شخصي و خانه خود زباله مي ريزند، در شهر زباله نريزند و آن را حق الناس بدانند.

موهبتي به دلايل برگزاري اين همايش در شهر هيدوج اشاره کرد و افزود: بر اساس بازديدي که از سطح شهر داشتم؛ دريافتم که در اين شهر فرهنگ شهروندي و شهرنشيني بسيار بالاست.

استاندار سيستان و بلوچستان تميز بودن فضاي شهر، فضاي سبز مناسب و تلاش مردم براي جلوگيري از ورود دام‌ها به فضاي سبز شهري، همکاري مردم براي صيانت از تاسيسات شهرداري و کاشت درختان نارنج در سطح شهر را از جمله مزيت هاي اين شهر نام برد و گفت: در راستاي قدرداني از اين فرهنگ؛ بسته تشويقي و حمايتي براي شهر هيدوج در نظر گرفته ايم.

وي اظهار داشت: شهرداران بايد از هم اکنون طرح پاکسازي شهر و حومه را تهيه کنند و با بسيج همه امکانات اعم از دولتي و مردمي از همه ظرفيت‌هاي موجود براي پاکسازي شهرها استفاده کنند.

موهبتي خطاب به معاون عمراني خود بيان داشت: يک هفته به منظور پاکسازي شهر هاي استان برنامه ريزي و ابلاغ شود؛ دستگاه‌هاي اجرايي هر شهرستان موظفند در اين هفته که به منظور پاکسازي در نظر گرفته مي شود؛ امکانات مورد نياز را در اختيار شهرداري ها قرار دهند.

نماينده عالي دولت در استان سيستان و بلوچستان گفت: صاحبان زر و زور و تزوير گفته بودند؛ جمهوري اسلامي به چهل سالگي نمي رسد اما به کوري چشم دشمنان، انقلاب ما در آستانه جشن چهلمين سال پيروزي با اقتدار کامل پابرجاست و نظام در اين چهل سال اقدامات خوبي در اقصي نقاط کشور انجام داده البته اشکالاتي هم وجود دارد اما مشکلات موجود مربوط به نظام نيست بلکه به عملکرد خود ما کارگزاران برمي گردد.

استاندار سيستان و بلوچستان گفت: بزرگترين خيانت به اين انقلاب اين است که مسئولان با عملکرد خود مردم را نسبت به نظام بدبين کنند.

وي تصريح کرد: هزينه زندگي در هر يک از شهرها بايد متفاوت باشد و مردم به نسبت امکانات و مزيت هايي که در اختيار دارند، هزينه پرداخت کنند. شهرها بايد با سرمايه مردم به عمران و آبادي برسد و کمک هاي مردمي و عوارض حق هر شهر است.

موهبتي گفت: با توجه به اينکه در سيستان و بلوچستان کارخانه و کارگاه توليدي بزرگي براي حمايت از شهرداري‌ها وجود ندارد؛ مي طلبد دولت مناطقي مثل استان ما را مستقل ببيند و بيش از گذشته به بودجه شهرداري‌هاي اين استان توجه کند. از طرفي اگر هم تمام درآمدها حاصل شود و شهرداران و شوراها برنامه نداشته باشند، به نتيجه اي نمي‌رسند لذا هر شهرداري بايد سندي براي توسعه شهر داشته باشد.

وي بيان داشت: شهرداري ها کوچه ها و خيابان هايي که مردم آن در امور شهر مشارکت مي کنند، مورد تشويق قرار دهند و خدمات بهتري به اين محلات بدهند.

استاندار سيستان و بلوچستان افزود: شهرداران براي مشارکت پذيري و ايجاد جهش در شهر حتما بايد از مشارکت مردم استفاده کنند و اين امر مسلما بهسازي شهر و توسعه پروژه‌هاي عمراني شهرداري را به دنبال خواهد داشت. وقتي مردم ببينند در شهر کاري انجام مي‌شود، اعتماد مي‌کنند و در اين راستا فعال مي‌شوند.

تعداد بازديد:319 آخرين تغييرات:97/11/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر