سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

خودکفایی گندم تحریم غذایی ایران را بی‌اثر کرد

وزير جهاد کشاورزي:

خودکفايي گندم تحريم غذايي ايران را بي‌اثر کرد

وزير جهاد کشاورزي بر ضرورت مقاومت مردم و مسئولان براي پيروزي در جنگ اقتصادي و عبور از شرايط تحريم تاکيد کرد و خوداتکايي در گندم را عامل بي اثر شدن تحريم غذايي ايران دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزي، محمود حجتي در جمع معاونين اين وزرات و مديران حفظ نباتات کشور با تاکيد بر اين که بايد باور کنيم که در شرايط سخت و جنگ اقتصادي قرار داريم، اظهار داشت: اين موضوع را همگان بيان مي کنيم ولي باور نداريم زيرا اگر موضوعي را باور داشته باشيم، اين باور در نگرش ها، عملکرد و رفتار ما بايد نشان داده شود.

وي ادامه داد:متاسفانه ما آن طور که بايد باور داشته باشيم اين باور را نداريم که شرايط و دوره سختي را پشت سر مي گذاريم و در بوجود آمدن اين شرايط سخت نيز خود ما به ويژه در اين دوره سهم و تاثيري نداشته ايم.

حجتي با اشاره به اين که ايران در چارچوب توافقات بين المللي مسير خود را طي مي کرد، خاطرنشان کرد: يک برنده انتخابات در آمريکا مي خواست روي رقيب انتخاباتي خود را کم کند، شعارهايي داد و قلدري هاي ديکتاتور مآبانه يک فرد به عنوان رئيس جمهور آمريکا باعث شد يک سري مشکلاتي در نظام جهاني براي ما ايجاد شود.

وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد:رسانه هاي بيگانه سعي مي کنند القاء نمايند که اين مشکلات را ما با دست خود ايجاد کرده ايم؛ جنگ رواني سختي را در پيش گرفته اند تا به نوعي موضوع را به داخل کشور بر گردانند ولي ما که در چارچوب مقررات، ساختارها و سازوکارهاي بين المللي که در دنيا جاري هست، توافق کرديم.

حجتي با طرح اين سئوال که در اين شرايط آيا بايد مقاومت کنيم و يا عزت نفس فردي و ملي خود را زير پا بگذاريم؟ يادآور شد:هجوم رسانه هاي بيگانه راه دوم را به ما القاء مي کنند.

وي افزود: مصلحت خود ما و نسل هاي آينده ما و امانتي را که به عنوان ايران اسلامي تحويل ما شده ايجاب مي کند که راه اول را بپذيريم و بر اصول خودمان پافشاري کنيم زيرا رويکرد ما پافشاري بر اصول و هنجارهايي بود که در چارچوب هاي بين المللي به تفاهم رسيده بوديم.

حجتي خاطرنشان کرد: در دوره تحريم قبلي، به غلط ادعاهايي را مطرح مي کردند که ايران با سازمان جهاني انرژي اتمي همکاري نکرده و يا با ساختارهاي جهاني همراه نبوده است اما در اين دوره در چارچوب برجام اين همکاري ها و همراهي را انجام داديم و نبايد خداي نکرده اين تبليغات اين القاء را ناخودآگاه در ما ايجاد کند که ظالمانه به شرايط طرف مقابل تن دهيم.

وي گفت: ما راه و مسير خود را طي مي کرديم؛ يک آقايي جايي راي آورده و عاميانه زير هر آنچه که توافق قبلي ما در چارچوب ۱+۵ بوده زده نه فقط در ارتباط با برجام و ايران در سطح بين المللي در زمينه ساير توافقات مثل مسائل تغيير اقليم در نشست پاريس، مسائل در ارتباط با پيمان هاي منطقه اي آتلانتيک و آ س آن و همچنين با شرکاي تجاري خودشان مثل چين،   مکزيک، ژاپن، کانادا، اتحاديه اروپا همه اين را زير پا داشته است؛ با اين شرايط ما راهي جز مقاومت نداريم.

حجتي با اشاره به اين که بحث جهاني شدن و دهکده جهاني که از دهه هاي قبل مطرح مي شد، امروزه عملا اتفاق افتاده است، اظهار کرد: امروز اروپا آيا مستقل از آمريکا و اقتصاد جهاني مي تواند تصميمي بگيرد و يا کاري کند؟ تمام مسايل دنيا به هم گره خورده است.

وي اضافه کرد:اين شرکت ها و بانک هاي چند مليتي که در سطح دنيا ايجاد شده به هم گره خورده و همه اينها باعث ايجاد مشکلات جدي بر سر راه روند روزانه ما شده است. قطعا ما نمي توانيم مثل گذشته کشور خود را اداره و زندگي کنيم و بگوييم پشت درهاي بسته کشور، ما کار خودمان را انجام مي دهيم.

حجتي تاکيد کرد:امروز اين گره خوردگي و سازوکارهاي پيمان هاي جهاني و منطقه اي گاهي در خدمت قلدري قرار مي گيرد و باعث شده ما به زحمت بيفتيم.

وزير جهاد کشاورزي با بيان اين که در اين شرايط يا بايد تن بدهيم به هر آنچه که آنها مي خواهند و يا بايد مقاومت کنيم، افزود: بايد توجه داشت که خواسته هاي آنان توقف ناپذير است زيرا آنچه را که مي گفتند و اعلام مي کردند را ما تفاهم کرديم؛ پس ناچار از مقاومتيم.

حجتي گفت: محدوديت هاي زيادي را حتي در زمينه غذا و دارو که به عنوان مسائل انسان دوستانه اعلام کردند، براي ما ايجاد کردند؛ اين را هم عملا دروغ مي گويند که ما در زمينه تامين غذا و دارو محدوديتي ايجاد نکرده ايم.

وي اضافه کرد: ظاهر مسئله اين است که در مورد غذا محدوديتي ايجاد نکرده اند ولي در عمل ايجاد کرده اند؛ مگر مي شود امروز کشوري نيازش را در سطح بين المللي بدون مراودات بانکي و جا به جايي پول تامين کند؟  جواب منفي است. اينها همه راه هاي مراودات بانکي و پولي را به روي ما بسته اند،  پس کمبود غذاي خود را چگونه تامين کنيم؟

وزير جهاد کشاورزي افزود: خداروشکر در حال حاضر همه چيز در کشور ما وجود دارد؛ ممکن است گاهي اوقات کالايي بيش از حد خودش گران شده باشد. برخي گراني ها طبيعي است زيرا قيمت ارز، قيمت محصولات خارجي و هزينه حمل و نقل و مبادله کالا افزايش پيدا کرده ولي برخي گراني ها هم غير طبيعي است که مردم بايد همکاري کنند تا ان شاء الله بتوانيم آرامش بيشتري را به بازار برگردانيم.

حجتي ادامه داد:خدا را شاکريم که امروز هر کسي هر کالايي در ارتباط با غذا در کشور نياز داشته باشد عليرغم همه مشکلات، تامين شده و به وفور در بازار موجود است.

وزير جهاد کشاورزي گفت: ما به عنوان دستگاهي که مسئول تامين غذاي مردم است کاري که انجام مي دهيم، حساسيت بالايي دارد.

حجتي يادآور شد:اگر امروز مثل سال هاي ۹۱ و ۹۲ مي خواستيم ۶ ميليون تن گندم وارد کنيم، ببينيد چه وضعيتي مي داشتيم. ما ذرت، دانه روغني، کنجاله سويا و يا روغن را که مي خواهيم وارد کنيم با مشکلات زيادي رو به رو هستيم حالا اگر علاوه بر اين محصولات مي خواستيم سالانه ۶ ميليون تن گندم هم وارد کنيم و يا مي خواستيم ۱.۵ تا ۲ ميليون تن شکر هم وارد کنيم هم تامين منابع و هم چگونگي مبادله پول با اين محدوديت هايي که ايجاد شده و انتقال کالا به کشور چه ميزان به مشکلاتمان افزوده مي شد.

وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد:پس بپذيريم که در شرايط سخت و جنگ اقتصادي قرار داريم و در اين شرايط ما بايد غذاي مورد نياز مردم خود را تامين کنيم و امروز از هر روزي اين امر بر ما روشن تر است که بايد متکي به خودمان باشيم.

حجتي يادآوري کرد: ديروز اگر ما مي گفتيم که بايد خوداتکا باشيم و يا در برخي محصولات کشاورزي مثل گندم افزايش توليد داشته باشيم، بخشي از بدخواهان در خارج و بخشي هم در داخل کشور از کم اطلاعي سر و صدا به پا مي کردند که اينها مي خواهند مملکت را ويران کنند و به قيمت تاراج آب و خاک مي خواهند گندم توليد کنند در صورتي که ما هيچ وقت تقاضاي بيشتر براي آب و خاک نکرديم ولي همين قدر که محصول ما اضافه مي شد، صداها بلند مي شد؛ اين مي رساند که بدخواهان ما هميشه خواب هايي را براي ما ديده بوده اند و آنها دنبال اين بودند که امروز ما ۶ ميليون تن گندم و يا ۱.۵ تا ۲ ميليون تن هم شکر وارد کنيم.

وي ادامه داد: از يکي دو سال پيش سر و صداهاي زيست محيطي که شبکه «بي بي سي» در ارتباط با ايران به پا مي کرد، مشکوک بود؛ آيا اينها بيشتر دل در گرو آب و خاک ما دارند و يا ما به عنوان شهرونداني که در اين کشور داريم زندگي مي کنيم؟ در ارتباط با محيط زيست کشور ما خيلي دايه دلسوزتر از مادر شدند؛ اين سر و صداها را چرا انجام مي دادند؟ اينها بايد براي ما هميشه سئوال باشد. متاسفانه بعضي ها نيز در داخل ناخودآگاه در اين مسير مي افتادند و حرف هايي مي زدند که اين هم از گرفتاري هاي ماست و ما هيچگاه نخواستيم وقت خود را درگير مجادله هاي بي ثمر با آنها کنيم.

وزير جهاد کشاورزي با طرح سئوالاتي مبني بر اين که آيا ما براي افزايش توليد و خوداتکايي در محصول گندم در سه سال اخير آب بيشتري مصرف کرده ايم؟ يا اراضي زراعي بيشتري اختصاص داده ايم؟ گفت: بر اساس آماري متقني که موجود است، قطعا پاسخ اين سئوال ها منفي است. ما با آب و زمين کمتر و از طريق افزايش بهره وري، محصول بيشتر توليد کرده ايم. پس اين سر و صداها و هم نوايي ها در داخل کشور براي چيست؟ براي اين است که روزهايي مثل امروز دست ما بيشتر زير سنگ باشد و ما بيشتر در فشار قرار بگيريم و زودتر بتوانند مقاومت ما را در هم بشکنند. اين دقت ها را بايد داشته باشيم و به اهميت مسئوليت و رسالتي که بر دوش ماست در اين مقطع پي ببريم.

حجتي با اشاره به اين که مسئولان بخش توليد و بخش حفظ نباتات کشور با کاهش ضايعات مي توانند در اين راه موثر باشند، ادامه داد: اگر ۱۰ درصد ضايعات ما کاهش يابد اثر آن در ثروت ملي در اقتصاد ملي و درآمد کشاورزان و تامين مايحتاج عمومي و با توجه به مشکلات امروز مي تواند آثار مثبت داشته باشد.

وي يادآور شد: آمار مبارزه با سن گندم در يکي دو سال گذشته واقعا افتخار آفرين است؛ سال زراعي گذشته که ۹.۵ ميليون تن گندم از کشاورزان خريداري شد تقريبا خسارت آفت سن گندم به صفر نزديک شد ولي در سال هاي دور سن گندم از مشکلات توليد گندم کشور بود؛ بخشي از ارتقاي کيفيت گندم حاصل تلاش هاي شماست.

وزير جهاد کشاورزي تاکيد کرد: کيفيت گندم ما روز به روز بهتر شده و در دهه ۹۰ بهتر از دهه ۸۰ و در دهه ۸۰ بهتر از دهه ۷۰ بوده است.

حجتي تصريح کرد: در همين اوايل اين دولت و در چارچوب سروصداهاي خارجي و هم نوايي هاي داخلي مطرح مي شد که گندم توليد داخل کيفيت نانوايي‌اش کم است؛ در سي چهل سال گذشته هر وقت توليدگندم افزايش يافت، اين گونه سر و صداها بالاتر رفت؛ اين موضوع در دوره وزارت قبلي اينجانب در دولت اصلاحات در دهه ۸۰ هم مطرح شد که مسولان وقت همواره به دنبال اثبات کيفيت مناسب گندم داخلي بودند.

وي با بيان اين که الحمدلله با تلاش هاي صورت گرفته اين افتخار و ساير افتخارات خلق شده که ما بتوانيم در ارتباط با غذاي اصلي مردم متکي به خود باشيم، خاطرنشان کرد:عليرغم کاهش بارندگي ها در سال زراعي گذشته بيش از يک ميليون تن گندم بيشتر از سال قبل از آن خريداري شد که اين کار مرهون لطف خداوند و تلاش بيشتر کشاورزان و توليدکنندگان عزيز کشورمان است و همگي ما هم دروزارت جهاد کشاورزي با افتخار همراه و در کنار اين عزيزان بوده ايم.

وزير جهاد کشاورزي گفت: ما به عنوان خدمتگزار مردم و جزئي از دولت به همه کشاورزان و توليدکنندگان عزيز اعلام مي نمائيم که در اين جنگ اقتصادي به هر طريق ممکن در کنار شما در سنگر توليد داخلي خواهيم بود تا امنيت غذايي مردم شريف مان را در اين شرايط سخت تامين کنيم.

حجتي ادامه داد: اين کار با تلاش بيشتر همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزي در همه رده هاي مديريتي و کارشناسي امکان پذير است و تاکنون هم ثابت کرده ايم عليرغم همه محدوديت هاي ايجاد شده توسط دولت آمريکا و هم پيمانانش در تامين نهاده هاي توليد و نيز بخشي از کسري مواد غذايي، برنامه ريزي هاي ما به گونه اي بوده است که هم اکنون بازارهاي کشور اشباع از مواد غذايي مورد نياز مي باشد.

وي تاکيد کرد:دشمنان ما که ادعا مي کردند ظرف مدت کوتاهي از شروع تحريم ها، کشور با قحطي رو به رو خواهد شد، هم اکنون متحيرانه شاهد اين دستاوردهاي بزرگ هستند که ان شاءالله با الطاف خداون متعال اين وضعيت استمرار خواهد داشت.

تعداد بازديد:277 آخرين تغييرات:97/11/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر