سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ورود جدی ۲۰دانشگاه به فناوری شناختی/۵۰ انجمن مغز و شناخت ایجاد شد

مشاور دبير ستاد علوم شناختي خبرداد:

ورود جدي ۲۰دانشگاه به فناوري شناختي/۵۰ انجمن مغز و شناخت ايجاد شد

مشاور دبير ستاد توسعه علوم و فناوري شناختي با بيان اينکه ۲۰ دانشگاه به صورت جدي به حوزه علوم شناختي وارد شده اند، گفت: بدين واسطه تحقيقات علوم شناختي در شرايط بهتري انجام مي گيرد.

دکتر محمد تقي جغتايي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ديدار جمعي از مسئولان و محققان ستاد علوم شناختي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با مقام معظم رهبري اظهار کرد: در حضور رهبر انقلاب، گزارشي از وضعيت علوم شناختي در سطح پژوهش، آزمايشات، دانشگاهي، دانش آموزي و ... ارائه شد .همچنين تربيت نيروي انساني در حوزه  علوم شناختي، اهميت و ضرورت ايجاد شرکت هاي دانش بنيان و توليدات حوزه علوم شناختي، بهره مندي دانش آموزان از اين علم و چگونگي توسعه آن در سطح دانشگاهي و ...از ديگر موضوعات مطرح شده در اين جلسه بود.

رئيس بانک مغز ايران در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه تاکنون توسعه علوم شناختي در کشور چگونه بوده است، بيان کرد: اين علم به خوبي توانسته توسعه پيدا کند به طوريکه از سال ۹۲ تاکنون حدود ۴۰ آزمايشگاه در کشور براي انجام تحقيقات در حوزه علوم شناختي، داير شده است.

وي با بيان اينکه اين آزمايشگاهها در دانشگاههاي پزشکي و غير پزشکي تاسيس شده اند، عنوان کرد:اين آزمايشگاهها در راستاي انجام تحقيقات و پژوهش در حوزه علوم و فناوري هاي شناختي تاسيس شدند.

به گفته مشاور دبير ستاد توسعه علوم  و فناوري هاي شناختي، از سال ۹۲ تا کنون، حدود ۵۰ انجمن مغز و شناخت دانشجويي تاسيس شده که در راستاي ترويج علم شناختي فعاليت مي کنند.

وي خاطر نشان کرد: همچنين۶۰۰ کتاب در حوزه علوم شناختي منتشر شده که يا به سفارش ستاد علوم شناختي بوده اند و يا بعد از انتشار مورد حمايت ستاد قرار گرفته اند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران بيان کرد: از سوي ديگر ۵۰ هزار دانش آموز به نوعي تحت پوشش ستاد علوم شناختي قرار گرفته اند؛ در واقع براي دانش آموزان، کارگاه ها، مسابقات و برنامه هاي مختلفي برگزار شده است.

وي با اشاره به نقش دانشگاهها در ترويج علوم شناختي، تاکيد کرد: طي سالهاي اخير اقدامي که صورت گرفته اين است که ۲۰ دانشگاه به صورت جدي به عرصه فعاليت هاي تحقيقاتي و آموزشي در حوزه علوم شناختي وارد شده اند.

جغتايي با تاکيد براينکه آزمايشگاههاي علوم شناختي در دانشگاههاي پزشکي و غير پزشکي تاسيس شده اند، عنوان کرد: دانشگاههاي علوم پزشکي تهران، علوم پزشکي  شهيد بهشتي، علوم پزشکي ايران، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دانشگاه علوم پزشکي شيراز، دانشگاه علوم پزشکي تبريز، دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، دانشگاه علوم پزشکي کرمان، دانشگاه علوم پزشکي اهواز  از جمله دانشگاههايي هستند که به صورت جدي وارد تحقيقات و انجام پروژه هاي تحقيقاتي در حوزه علوم شناختي شده اند.

وي ادامه داد: از ديگر دانشگاههايي که در حوزه علوم پزشکي نيستند ولي خيلي جدي به عرضه تحقيقات وارد شده اند، دانشگاههاي تهران، صنعتي شريف، صنعتي اميرکبير، علم و صنعت، علامه طباطبايي، همدان  و دانشگاه آزاد در تهران هستند.

به گفته مشاور دبير ستاد توسعه علوم و فناوري شناختي، همچنين دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه شيراز، دانشگاه تبريز، دانشگاه صنعتي اصفهان، از ديگر دانشگاههاي وارد شده به حوزه علوم شناختي هستند و از دانشگاههاي برتر کشور محسوب مي شوند.

وي تاکيد کرد: همچنين در دانشگاهها، رشته هاي مختلفي در مقاطع ارشد و دکتري در گرايش هاي علوم اعصاب باليني و شناختي ايجاد شده  اند.

همکاري ارگانها براي به نتيجه رسيدن در حوزه علوم شناختي

جغتايي با اشاره به روشي براي تحقق منويات رهبري در حوزه علوم شناختي، اظهار کرد: اميدواريم با توجه به تاکيداتي که  مقام معظم رهبري داشته اند، دولت به اين زمينه وارد شود و سرمايه گذاري کند و از سوي ديگر وزراي کشور با دانشگاهها  همکاري کنند تا با تاسيس آزمايشگاههايي شاهد رشد حوزه علوم شناختي باشيم.

مشاور دبير ستاد توسعه علوم شناختي در خصوص بودجه ستاد توسعه علوم شناختي، تاکيد کرد:  ما خبر داريم که دولت محدوديت مالي دارد اما انتظار داريم که تخصيص بيشتري به ستاد دهند تا بتوانيم به  خوبي در مسير توسعه علوم شناختي گام برداريم و به نتيجه مطلوب متناسب کشور برسيم.

تعداد بازديد:304 آخرين تغييرات:97/11/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر