چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

پیاده سازی طرح کلان توسعه «اینترنت اشیا» در دستور کار قرار گرفت

وزارت ارتباطات اعلام کرد؛

پياده سازي طرح کلان توسعه «اينترنت اشيا» در دستور کار قرار گرفت

وزارت ارتباطات اعلام کرد که پياده سازي طرح کلان توسعه «اينترنت اشيا» را در کشور در دستور کار قرار داده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت ارتباطات، پياده سازي و توسعه اينترنت اشيا يکي از برنامه هاي راهبردي وزارت ارتباطات است که طرح هاي کلاني را در اين زمينه در دستور کار دارد و البته تحقق آن يقينا نيازمند فعال شدن تمام بازيگران اين عرصه از جمله اپراتورها، بخش خصوصي، بخش هاي توليدي، صنايع و محققان است.

اينترنت اشيا (Internet of Things) که به اختصار IOT شناخته مي شود مبحث جديد و نا آشنايي نيست، چون اولين نمونه استفاده از اين تکنولوژي در توليد و رونمايي از توستر متصل به اينترنت توسط يک کمپاني طي يک کنفرانس در سال ۱۹۸۹ به کار گرفته شد.

در کل، مفهوم اينترنت اشيا اتصال دستگاه‌هاي مختلف به يکديگر از طريق اينترنت است. به کمک اينترنت اشيا برنامه ها و دستگاه هاي مختلف مي توانند از طريق اتصال اينترنت با يکديگر و حتي انسان تعامل و صحبت کنند. براي نمونه مي توان به يخچال هاي هوشمند که به اينترنت متصل هستند و ما را از موجودي و تاريخ انقضا مواد خوراکي داخل يخچال با خبر مي سازند، اشاره کرد. در واقع، اينترنت اشيا ما را قادر مي سازد تا اشيا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زيرساخت هاي اينترنتي مديريت و کنترل کنيم.

اينترنت اشيا فرصت هايي ايجاد مي کند براي ادغام مستقيم دنياي فيزيکي و سيستم هاي مبتني بر کامپيوتر، سيستم هايي مانند خودروهاي هوشمند، لوازم خانگي و خانه هاي هوشمند که اين روزها در مباحث و مجالس مختلفي به آن ها اشاره مي شود. 

براساس پيش‌بيني‌ها، پنج سال آينده، اينترنت اشيا تحولي را براي مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها و دولت‌ها به دنبال خواهد داشت. تخمين زده مي‌شود که تعداد ابزار خانگي هوشمند در آمريکا تا سال ۲۰۲۳، از مرز يک ميليارد عبور کند و مصرف‌کنندگان هر خانواده، ۷۲۵ دلار در اين زمينه هزينه کنند که جمع اين هزينه‌ها، به بيش از ۹۰ ميليارد دلار مي‌رسد.

شرکت‌ها به سرمايه‌گذاري روي ابزارهاي قابل اتصال و خودکار ادامه خواهند داد و تا سال ۲۰۲۳، پايگاه‌هاي سيستم رباتيک صنعتي در جهان به ۶ ميليون خواهد رسيد. همچنين پيش‌بيني مي‌شود هزينه ابداع راه‌هاي استفاده از اينترنت اشيا، به ۴۵۰ ميليارد دلار برسد.

اما کاربردهاي اينترنت اشيا تنها اين نيست. اينترنت اشيا مي تواند در صنعت بيمه به بهبود روابط و ضوابط شرکت‌ها کمک کند يا در بخش انرژي از طريق کنتورهاي هوشمند، مصرف گاز و برق را بهينه سازي و زمينه مديريت بهتر را فراهم کند.

 اينترنت اشيا در بخش سلامت و پزشکي، نفت و گاز، گردشگري و حفاظت از محيط زيست، کشاورزي و دامداري و... زمينه تحولات بسياري را ايجاد کرده است.

از اين رو توجه بيش از پيش به پياده سازي و توسعه اينترنت اشيا مي تواند به هوشمندسازي امور و بالطبع تسهيل زندگي مردم منجر شود.

تعداد بازديد:189 آخرين تغييرات:97/11/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر